5 مواد غذایی ضدجوش و آکنه مخصوص نوجوانان

5 مواد غذایی ضدجوش و آکنه مخصوص نوجوانان5 مواد غذایی ضدجوش و آکنه مخصوص نوجوانان

یکی از شایع ترین مشکلات پوستی در نوجوانان وجود آکنه و یا به اصطلاح جوش های غرور جوانی است، که به خاطر تغییراتی هورمونی بوجود می آید اما با رعایت یک رژیم غذایی سالم می توانید از بوجود آمدن آنها جلوگیری کنید.

رابطه میان رژیم غذایی و آکنه چیست ؟
در ابتدا مردم بر این باور بودند که هیچ رابطه ای میان برنامه غذایی و آکنه نیست و دلیل بوجود آمدن آنها تنها دوران بلوغ است . اما بلوغ یکی از عوامل پیدایش آنهاست.بسیاری از غذاها باعث ایجاد التهاب در پوست می شوند و می تواند دلیلی بر توسعه آکنه باشند.
نوجوانان می توانند با دنبال کردن یک رژیم ضد آکنه پیدایش آنها را به حداقل برسانند با کمک رژیم سالم سطح قند خون را تنظیم می کنید .

1- ماست
اگرچه شیر و سایر فراورده های لبنی برای مبارزه با آکنه مفید است اما معمولا مصرف ماست بیشتر توصیه می شود به خصوص برای نوجوانان.ماست حاوی مغادیر زیادی از پروبیوتیک هاست که باعث تحریک رشد باکتری های مفید می شود. این باکتری ها با باکتری های مضر مبارزه می کنند و از افزایش آکنه جلوگیری می کنند.

2- میوه های مختلف
میوه ها بهترین رژیم در درمان آکنه هستند، پیروی از رژیم غذایی میوه ها از اکنه پیشگیری می کند. وجود انتی اکسیدان ها درمیوه ها باعث درمان اختلالات پوستی می شود.خوردن میوه مثل آناناس ، سیب، گریپ فروت ، هندوانه ، موز ، پرتقال ، ذغال اخته ، توت فرنگی و غیره بسیار مفید هستند و توصیه می شود.

3- غذاهای سرشار از فیبر
خوردن غذاهای سرشار از فیبر باعث هضم راحت غذا می شود و همچنین معده بهتر کار می کند و سموم بدن به راحتی دفع می شوند و به همین موثر در رفع اختلالات پوستی است .برنج قهوه ای، کلم بروکلی، بادام، جوانه بروکسل ، نان گندم کامل، گلابی، بلغور جو دوسر، و غیره منابع غذایی غنی از فیبر هستند.

4- ماهی
اکنه باعث ایجاد التهاب و قرمزی پوست می شود. ماهی ضدالتهاب است به دلیل وجود امگا 3 . مصرف ماهی حداقل 3 بار در هفته توصیه می شود. و باعث می شود علائم آکنه بهبود یابد.

5- پرهیز ار برخی غذاها
به طور کلی ، غذاهای سرخ شده ، غذاهای فرآوری شده، غذاهای بیات، غذاهای آماده، غذاهای چرب، کیک، پیتزا، و غیره باید اجتناب شود زیرا آنها موجب شکل گیری آکنه در نوجوانان می شود.

تهیه و ترجمه اختصاصی:مجله اینترنتی زندگی 

نظر دهید

پاسخ دهید