18 غذای مورد علاقه پوست شما

18 غذای مورد علاقه پوست شما

پوست ما چه غذاهايي را بيشتر دوست دارد؟

خيلي‌ها ريشه بسياري از ناراحتي‌هاي بدنشان را در عوامل خاص و بيماري‌هاي عجيب و غريب جست‌وجو مي‌کنند؛ در حالي که بعد از کلي تحقيق و معاينه و آزمايش، تازه به اين نتيجه مي‌رسند که همه چيز زير سر تغذيه‌شان بوده! سلامت پوست هم از اين سهل‌انگاري مستثنا نيست. با پر کردن سبد غذايي‌تان از انواع خوراکي‌هاي سالم و مفيد مي‌توانيد پوستي سالم، زيبا و جوان داشته باشيد.
1.آب: اولين و مهم‌ترين چيزي که مي‌توانيد به بدنتان برسانيد تا پوستتان زيباتر و سالم‌تر شود، آب است. هرچه آب بيشتري بنوشيد مواد مضر بيشتري از بدنتان دفع شده و ظاهر پوستتان بهتر مي‌شود.
2.آووکادو: اين ميوه پر خاصيت سرشار از بيوتين است و براي جلوگيري از خشکي پوست، سستي مو و شکنندگي ناخن بسيار مفيد است. استفاده موضعي از اين ميوه مي‌تواند سوختگي را التيام بخشد. مي‌توانيد در خانه ماسک مرطوب‌کننده آووکادو درست کنيد. ابتدا هسته اين ميوه را در بياوريد؛ بعد، پوست آن را بگيريد و مانند پوره له کنيد. روغن اين ميوه بسيار نرم‌کننده است و ويتامين E نيز دارد.
3.چاي سبز: پلي‌فنول‌هاي انباشته‌شده در چاي سبز از آن نوشيدني پرخاصيتي ساخته‌اند. سعي کنيد روزانه 4 فنجان چاي سبز بنوشيد؛ سرد يا گرمش هم تفاوتي نمي‌کند. هنگام نوشيدن چاي به آن شير يا شکر نيفزاييد.
4.گوجه‌فرنگي: دانشمندان آلماني دريافته‌اند مصرف موضعي رب گوجه خانگي همراه روغن زيتون از آفتاب‌سوختگي پوست جلوگيري مي‌کند. گوجه‌فرنگي سرشار از ليکوپن و کاروتنوييد است. اين ريزمغذي‌ها مي‌توانند پوست را در برابر صدمات ناشي از راديکال‌هاي آزاد محافظت کنند.
5.هندوانه: هندوانه سرشار از آنتي‌اکسيدان‌هايي است که راديکال‌هاي آزاد را جذب کرده و از فعاليت‌هاي مضر آنها جلوگيري مي‌کنند.
6.ماهي: ماهي حاوي کاروتنوييدي به نام آکستانتين است که به پوست خاصيت الاستيسيته مي‌بخشد. پس اگر مي‌خواهيد پوستتان کمتر چروک شود بهتر است ماهي را پاي ثابت رژيم غذايي خود قرار دهيد.
7. انواع توت: توت فرنگي، توت سفيد، توت قرمز، تمشک و… منابع بي‌نظيري براي دريافت آنتي‌اکسيدان هستند. اين ميوه‌ها را به عنوان ميان وعده ميل کنيد؛ حتي مي‌توانيد آنها را در کنار غذا به‌عنوان چاشني مصرف کنيد.
8.کلم بروکلي: بروکلي نوعي سبزي است که خواص سلامت‌بخش متنوعي دارد. حتما پيش از اين هم شنيده‌ايد که: «براي سلامت خودتان بروکلي بخوريد» و حالا از ما هم بشنويد که: «براي سلامت پوستتان بروکلي بخوريد.» يکي از مواد مفيد بروکلي ويتامين A است که در ساخت سلول‌هاي پوست نقش مهمي ايفا مي‌کند و با مصرف آن تجديد سلول‌هاي پوست بهتر و با سرعت بيشتري انجام خواهد شد.
9.گريپ‌فروت: گريپ‌فروت ميوه‌اي سرشار از ويتامين C است که پوست شما نياز مبرمي به آن دارد.
10.انار: انار ميوه‌اي سرشار از آنتي‌اکسيدان است که مي‌تواند ساخت کلاژن را در بدن افزايش دهد. دانه‌هاي انار را گاهي روي پوست‌تان قرار دهيد و از فوايد بي‌نظير آنها بهره‌مند شويد.
11.اسفناج: ملوان زبل را به خاطر داريد؟ قرار نيست با خوردن اسفناج مثل آن شخصيت کارتوني زورتان زياد شود اما ويتامين A فراوان اين سبزي مي‌تواند پوست‌تان را جوان و شاداب ‌کند.
12.لبنيات کم‌چرب: يکي از ديگر از گروه‌هاي غذايي که ويتامين A قابل توجهي دارند، انواع لبنيات هستند. اگر مي‌خواهيد با لبنيات، نياز پوستتان را به ويتامين A برآورده سازيد، بايد انواع کم‌چرب لبنيات را انتخاب کنيد تا انواع مضر چربي به بدنتان نرسد.
13.هويج: هويج را به خاطر ويتامين A زيادش خوب مي‌شناسند. از آنجا که ويتامينA يکي از ويتامين‌هاي ضروري براي پوست محسوب مي‌شود، بهتر است هويج را در برنامه غذايي خود داشته باشيد.
14.تخم‌مرغ: تخم‌مرغ سلول‌هاي آسيب‌ديده با راديکال‌هاي آزاد را ترميم مي‌کند؛ زيرا سرشار از پروتئين است. از طرفي، مقادير قابل توجه بيوتين تخم‌مرغ باعث شده اين ماده غذايي از خشکي پوست هم جلوگيري کند.
15.گردو: اگر پوست جوان و سالمي مي‌خواهيد، بايد در رژيم غذايي خود مقادير کافي اسيد چرب امگا 3 داشته باشيد. گردو منبع خوبي از اين ماده مغذي است. به علاوه، اگر طعم ماهي را زياد دوست نداريد، گردو جايگزين خوبي براي دريافت اين ماده است. اسيد چرب امگا 3 باعث نرمي پوست و مو شده و ظاهر جوان‌تري به شما مي‌بخشد.
16.حبوبات: يکي ديگر از منابع غني پروتئين، حبوبات هستند. اين گروه غذايي مي‌توانند خراب‌کاري‌هاي راديکال‌هاي آزاد بر پوست را از بين ببرند. پروتئين‌ها در بدن به مواد تشکيل‌دهنده‌شان يعني آمينواسيد‌ها تبديل مي‌شوند. سلول‌هاي بدن هم از آمينواسيد ساخته شده‌اند بنابراين در دسترس بودن آمينواسيد کافي امکان بازسازي سلول‌ها را به بدن مي‌دهد.
17.پرتقال: حتما شنيده‌ايد که براي دريافت ويتامين C پرتقال بخوريد. ويتامين C اين ميوه تاثير بسزايي بر پوست مي‌گذارد.
18.غلات کامل: اگر سبوس غلات از آنها جدا نشوند، به آنها غلات کامل مي‌گويند. اين گروه غذايي منبع مناسبي از سلنيوم هستند که پوست به اين ماده معدني نياز دارد. انواع غلات صبحانه و نان و برنج قهوه‌اي مي‌توانند سلنيوم مورد نياز پوست را فراهم کنند.
منبع:www.salamat.com

نظر دهید

پاسخ دهید