کریسمس با بابانوئل

تصور اکثر ما از کریسمس و سال نو شاید روزهای برفی و سرد به همراه بابانوئل باشد. پیرمردی با ریش و موی نقره‌ای رنگ و جسه‌ای توپل با لباس و کلاه قرمز رنگ که سوار بر یورتمه‌اش برای بچه‌ها هدیه، شیرینی و شکلات‌ می‌آورد. اما حقیقت این است که بابانوئل با این شکل در بین مردم آمریکا مرسوم بوده، چرا که در هنگام بازگشت هلندی‌ها به خانه این شکل از برگزاری کریسمس وارد اروپا شد.‌ می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه جشن‌های کریسمس در کشورهای اروپای مرکزی و شرق ‌این قاره بندازیم، که اگر شخصیتی به نام بابانوئل با مفهوم امروزی وجود نداشته پس چه شخصیت‌هایی وجود داشته، و مهم تر از آن نوع لباس و پوشش آن‌ها چگونه بوده است!

قبل از هر چیز باید بدانیم که بابانوئل برگرفته از شخصیتی به نام سینت نیکولاس است که به مرور از آن با نام سانتا (Santa) یاد کرده‌اند. براساس افسانه‌ها سینت نیکولاس ملازمانی داشته که هر کدام خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشتند که اکثرا وظیفه داشتند بچه‌هایی که سال قبل کارهای بد و زشتی انجام داده بودند را تنبیه کنند. در نتیجه لباس‌های آن‌ها با توجه به خصوصیت آن‌هاست.

کرامپوس (Krampus)

چهره موجودی به نام کرامپوس رویایی نیست. او موجودی است نیم بز و نیم اهریمن با زبانی نوک تیز و بلند. او چهره کریه المنظری دارد و روی سرش دو و یا گاهی به تعداد بیشتر شاخ‌هایی شبیه بز دیده ‌می‌شود. در آلمان به خصوص در ایالت باواریا و در اتریش و کروات از 5 دسامبر مردمانی لباس مخصوص ‌می‌پوشند و خود را به شکل کرامپوس در‌می‌آورند، ماسک‌هایی به شکل بز شاخ دار و چهره‌ای اهریمنی و ترسناک به همراه زنجیر که نماد اسارت وی در کلیسا است. لباس او از پوست جانوران است و عموما یک ابزار تنبیه هم به همراه خود دارد. در افسانه‌ها آمده است که ابزار اصلی او برای تنبیه بچه‌ها شلاق است. در 5 دسامبر که به شب کرامپوس (Krampus night) معروف است، مراسم کریسمس به همان روش قدیم (قرن 19) برگزار‌ می‌شود. اما رژه کرامپوس (Krampus run) ویژه بزرگسالان است که در آن مشروب ‌می‌نوشند و لباس‌های رزمی نیز‌ می‌پوشند.

کریسمس با بابانوئل

پیتر سیاه (Black Peter)

یکی دیگر از همراهان سینت نیکولاس شخصیت زوآرته پیت (Zwarte Piet) یا پیتر سیاه (Peter Black) است. خواستگاه این شخصیت در آمستردام و زاییده ذهن یک معلم مدرسه‌ می‌باشد. بنابراین در کشورهای هلند، بلژیک و کشورهایی که به زبان هلندی صحبت‌ می‌کنند پیتر مشکی در مراسم‌های کریسمس حضور دارد. چهره پیتر در افسانه‌ها مشکی تصویر سازی شده است، به دلیل اینکه اعتقاد دارند او اهل آفریقای شمالی است. در جشن‌ها و مراسم کریسمس، بازیگر صورتش را مشکی‌ می‌کند و رژی قرمز ‌می‌زند که کنتراست زیادی با رنگ سیاه چهره‌اش دارد. موهایش یک کلاه گیس مجعد و مشکی رنگ است. لباسش از نوع لباس‌های دوران رنساس است، یقه چین‌دار سفید رنگ به همراه کلاه که هم رنگ لباس است. رنگ لباس عموما رنگارنگ‌ می‌باشد. صورتی، قرمز، آبی و ترکیبی از نارنجی و سبز، قرمز و آبی و… او گوشواره‌های بزرگ طلایی رنگ نیز به گوشش ‌انداخته. وظیفه پیتر سرگرم کردن بچه‌ها است. اما اگر بچه‌ای بد رفتاری و بی‌ادبی کند او را تنبیه ‌می‌کند. اما در قرن 20 عملکرد پیتر سیاه به تدریج تغییر کرد. رفتار او دوستانه‌تر شد و تنبیه از وظایف او حذف شد.

کریسمس با بابانوئل

کریسمس با بابانوئل

بلسنیکل (Belsnickel)

بِلسنیکل از دیگر ملازمان سینت نیکولاس است، مردی که لباسش شبیه کرامپوس است. خواستگاه او نیز آلمان است. او لباسی سرتاسر از پوست ‌می‌پوشد و گهگاه ماسکی به صورت دارد که زبانش بلند است. بلسنیکل تقریبا موجود ترسناکی است که در کریسمس جوراب‌ها و کفش‌های بچه‌های خوب را از شکلات و هدیه پر ‌می‌کند. اما اگر بچه‌ها خوب نباشند با زغال پر ‌می‌کنند.

کریسمس با بابانوئل

نظر دهید

پاسخ دهید