کرم هایی با عملکرد بوتاکس

کرم هایی با عملکرد بوتاکس

امروزه در صنعت محصولات زیبایی ماده فعالی که اثرات بوتاکس و هیالورونیک اسید را جداگانه یا همراه با هم تقلید می کند به منظور کاهش خطوط چهره و چروکهای صورت وارد بازار شده است.

در ترکیب اغلب این محصولات ماده ای به نام Argireline وجود دارد که به نظر می رسد عملکردی مشابه بوتاکس دارد.
Argireline نام تجاری استیل هگزاپپتید-3 است که یک ترکیب سنتتیک ضد پیری است که این محصول از مشتقات پروتئین هاست. این ماده patent شرکت تحقیقاتی آزمایشگاهی Barcelona- based research- laboratory lipotec است.
تحقیقات آزمایشگاهی متعدد توسط لابراتوار علمی Advancell نشان داده است که پس از 4 هفته مصرف Argireline عمق چروکها را 16% کاهش داده است و با ادامه مصرف به مدت 30 روز میزان کاهش عمق چروکها تا 27% افزایش داشته است.

اغلب کمپانیهای تولید محصولات زیبایی، مقدار بسیار کمی از این ماده (حدود 10%) را در محصولات خود بکار می برند و در مطالعات انجام شده توسط Advancell، غلظت 10% آرژیرلین پوست را دچار عارضه شلی نکرده و در درمان چروک موثر است.
ترکیبات حاوی Argireline به عنوان جایگزین بوتاکس، به علت اندازه کوچک قابلیت آزاد شدن در پوست را دارد.
این ماده در تحقیقات پزشکی به منظور درمان مشکلاتی نظیر تعریق بیش از حد (Hyperhidrosis). دوبینی (Strabism) و دندان قروچه (Bruxism) تولید شده است.

Argireline از دو راه این عمل را انجام می دهد:
1- کمک به جلوگیری از انقباض فیبروبلاستها
2- کشش اعمال شده بر روی رشته های کلاژن را به واسطه چسبیدن انتخابی به سیستم بین فیبروبلاست و رشته های کلاژن در درم را کاهش می دهد و به این ترتیب پوست
انقباض های بیشتری را از عضلات زیرین خود تحمل می کند.
Genistein ماده دیگری با اثر پرکنندگی است، که به دلیل اثرات افزایش سن بر روی کمیت و کیفیت اسید هیالورونیک تولید شده توسط فیبروبلاستها، این ماده که عصاره برگ شیرین بیان است با تحریک شاخته شدن پروتئینهای اصلی درم (کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک) اثر خود را اعمال می کند.

Genistein عمل یک پیغام بر سلولی را تقلید می کند که منجر به آغاز سلسله واکنشهایی می شود که منجر به تحریک پروسه ساخته شدن پروتئین های درم توسط فیبروبلاست های شود.
در پایان باید خاطر نشان کرد که این ترکیبات به تنهایی خاصیت تزریق بوتاکس را ندارند و می توانند به عنوان مکمل در طولانی کردن اثر تزریق بکار روند.

نظر دهید

پاسخ دهید