کرم‌های ضد پیری؛ بی‌تأثیر اما همچنان محبوب

کرم‌های ضد پیری؛ بی‌تأثیر اما همچنان محبوب

زنان و همینطور بسیاری از مردان هزینه ‌زیادی برای محصولاتی می‌دهند که طراوت و جوانی پوست را وعده می‌دهند. هر چند که این کرم‌ها تأثیر محسوسی بر جا نمی‌گذارند، اما این واقعیت در میزان بالای فروش آنها خللی ایجاد نکرده است.

 

پژوهش‌های متعددی در زمینه اثبات تأثیر کرم‌های ضد پیری انجام گرفته است. نتایج هر کدام از این بررسی‌ها حاکی از این امر است که اینگونه محصولات در بیشتر موارد مؤثر نیستند و یا تأثیر بسیار ناچیزی دارند. در یکی از این پژوهش‌ها که روی کرم‌های شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی Nivea انجام گرفت، مشخص شد که در یک قوطی کرم معمولی و ارزان قیمت از این مارک همانقدر ترکیبات ضد پیری موجود است که در قوطی‌ها کرم ده برابر گران‌تر.

بیشتر زنان نتایج این پژوهش‌ها را به رسمیت می‌شناسند، اما میز جلوی آینه‌ی آنها همچنان پر است از انواع کرم‌ها و بطری‌هایی که جوانی و ترمیم سلول‌های پیر پوست را وعده می‌دهند. برای مردان حدس اینکه چه هزینه هنگفتی برای خرید این محصولات پرداخت شده خیلی کار سختی نیست.

آیا خریداران محصولات ضد پیری واقعا فکر می‌کنند که می‌توان با این روش تمام ناصافی‌ها، لک‌ها و چروک‌های پوست را از بین برد؟ جواب این است که اکثر آنها می‌دانند که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، اما با این وجود به خرید این محصولات ادامه می‌دهند.

وعده‌های فریبنده‌ی شرکت‌های لوازم بهداشتی

مشکل دیگر این است که شرکت‌های تولیدکننده‌ی اینگونه کرم‌ها نیز در بسیاری از تبلیغات محصولات خود بر پژوهش‌هایی تکیه می‌کنند که تأثیر مثبت محصولی مشخص را نشان داده است. اما اینگونه پژوهش‌ها در اکثر مواقع فاقد ارزش علمی هستند، زیرا توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌گیرند. در این موارد به جای تعیین تأثیر محصول بر روی وضعیت عمومی پوست، بررسی‌ها تنها روی شماری از سلول‌ها صورت می‌گیرد.

در عین حال برخی از این کرم‌ها و محلول‌های ضد پیری پس از مدتی تأثیرات مثبتی را روی پوست به همراه می‌آورند. اما این تأثیرات معمولا موقتی هستند و به محض اینکه استفاده از کرم متوقف شود، تأثیر آن نیز ناپدید می‌شود. با این حال به نظر می‌آید که این تبلیغات ناخودآگاه در بینندگانی که آرزوی داشتن پوستی شاداب و جوان را دارند کششی برای خرید این محصولات ایجاد می‌کند، هر چند که بیشتر آنها از عدم فایده‌شان مطلع هستند.

کرم‌های ضد پیری؛ فاقد کیفیت درمانی

واقعیت این است که کرم‌های ضد پیری به هیچ‌عنوان کیفیت درمانی ندارند، بلکه در دسته محصولات آرایشی جا می‌گیرند. به این ترتیب نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه استفاده از آنها پوستی بسیار صاف و بدون چروک باشد. برای رسیدن به این هدف بایستی بوتاکس تزریق کرد.

تزریق این دارو موجب شل شدن عضله‌های زیر پوست می‌شود و به این ترتیب چین و چروک‌ها که ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله از بین می‌روند. البته این شیوه نیز بدون عوارض جانبی نیست.

تنها انتظار واقعی از محصولات گرانقیمت ضد پیری می‌تواند عطر خوشایند، حس خوبی که روی پوست ایجاد می‌شود و زیبایی جعبه و بسته‌بندی آنها باشد. در واقع استفاده از این قوطی‌های کرم شیک و گران‌قیمت امروز تبدیل به مد شده و کم‌تر به خاطر تأثیری که بر جا می‌گذارند، خریده می‌شود.

در مجموع علم به این نتیجه رسیده که پرداخت هزینه بابت کرم‌های ضد چروک مساوی با هدر دادن پول است. محققان معتقدند که برای رسیدن به نتیجه‌ای که کرم‌های ضد پیری وعده می‌دهند، راهی بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر وجود دارد، از جمله تغذیه سالم، خواب کافی و محافظت از پوست در برابر آفتاب.

نظر دهید

پاسخ دهید