چگونه می‌توان از سیاه دانه، برای رشد مو استفاده کرد؟

همه ما در یک برهه‌ای از زمان ریزش مو را تجربه کرده‌ایم. در چنین شرایطی باید از عواملی که باعث ریزش مو می‌شوند جلوگیری کنیم. بنابراین به محض اینکه متوجه ریزش شدید موهایتان شدید، باید از آن مراقب کنید. از دست دادن روزانه 50 تا 100 تار مو طبیعی است، اما فراتر از آن یک مساله جدی است. مبارزه با علائم اولیه نه تنها مشکل ریزش مو را محدود می‌کند، بلکه به رشد مجدد آن نیز کمک می‌کند. در این مقاله، در مورد فواید سیاه دانه برای مو و اینکه چگونه می‌تواند به شما در برابر ریزش مو کمک کند، صحبت خواهیم کرد. فواید سیاه دانه برای مو، بسیار زیاد است و در این مقاله برخی از روش‌های استفاده از سیاه دانه و نحوه استفاده از آن برای مبارزه با ریزش مو آورده شده است. با استایلی همراه باشید.

1- درمان ریزش مو با سیاه دانه

2- ماسک روغن سیاه دانه و لیمو

3- ماسک روغن سیاه دانه و روغن کرچک برای رشد مو

4- ماسک روغن سیاه دانه و عسل

5- ماسک روغن سیاه دانه و روغن نارگیل

بخش اول درمان ریزش مو با روغن سیاه دانه

سیاهدانه

مواد مورد نیاز: 2 قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه

 مدت زمان آماده سازی: 2 دقیقه

 مدت زمان ماندن روی سر: 30 دقیقه تا 1 ساعت

مراحل انجام کار: مقداری از روغن سیاه دانه را کف دست خود بریزید و دستان خود را به هم بمالید تا روغن گرم شود. پس از گرم شدن روغن، آن را به پوست سر خود ماساژ دهید و بیشتر روی نواحی که آسیب دیده‌اند و یا دچار ریزش شده‌اند بمالید. مطمئن شوید که کل پوست سرتان با روغن پوشیده شده است، سپس موهای خود (از ریشه تا نوک) را بپوشانید. آن را حدود 30 دقیقه یا حداکثر یک ساعت روی سر خود نگه دارید و در آخر با شامپوی معمولی بشویید.

هر چند وقت یک‌بار باید از این روش استفاده کرد؟ برای کسب نتیجه بهتر، 2 تا 3 بار در هفته از این روغن استفاده کنید.

چگونه عمل می‌کند؟ سیاه دانه، روغنی است که در واقع برای رشد مجدد موها به آن نیاز دارید. آیا می‌دانستید که ماساژ پوست سر با روغن سیاه دانه، نه تنها به تحریک فولیکول‌های مو کمک می‌کند، بلکه رشد موهای سالم را هم افزایش می‌دهد. علاوه بر این، روغن سیاه دانه فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کند و مواد مغذی لازم برای تولید موهای سالم را تأمین می‌کند.

بخش دوم ماسک روغن سیاه دانه و لیمو

سیاهدانه

مواد مورد نیاز:

  • 1 عدد لیمو
  • 2 قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه

مدت زمان آماده سازی: 5 دقیقه

مدت زمان ماندن روی سر: یک شبانه روز

مراحل انجام کار: یک عدد لیمو را از وسط نصف کنید و آب آن را بگیرید. از آب لیمو برای ماساژ پوست سر خود استفاده کنید. اجازه دهید 15 دقیقه روی سرتان بماند، سپس آن را با شامپوی ملایم بشویید. صبر کنید تا موهای شما خشک شود و پس از آن، حدود 10 دقیقه پوست سر خود را با روغن سیاه دانه ماساژ دهید. هنگامی که پوست سر خود را با روغن می‌پوشانید، روغن را روی ریشه‌ها و نوک مو ماساژ دهید. اجازه دهید این روغن یک شب روی موهایتان بماند و صبح روز بعد آن را با شامپوی ملایم بشویید.

هر چند وقت یک‌بار باید از این روش استفاده کرد؟ برای گرفتن بهترین نتیجه، این روش را 1 الی 2 بار در هفته تکرار کنید.

چگونه عمل می‌کند؟ از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است، باعث افزایش سطح کلاژن پوست سر می‌شود و اسید موجود در لیمو، باعث کاهش تعادل PH می‌شود.

بخش سوم ماسک روغن سیاه دانه و روغن کرچک برای رشد مو

سیاهدانه

مواد مورد نیاز:

  • 1 قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه
  •  1 قاشق غذاخوری روغن کرچک

مدت زمان آماده سازی: 2 دقیقه

مدت زمان ماندن روی سر: 30 دقیقه تا 1 ساعت

مراحل انجام کار: یک کاسه بردارید. روغن دانه سیاه و روغن کرچک را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود ماساژ دهید. روی نواحی که دچار ریزش مو شده است تمرکز کنید. حتماً پوست سر خود را به روغن آغشته کنید و پس از اتمام کار، موهای خود را (از ریشه تا نوک) با کلاه دوش بپوشانید. اجازه دهید، روغن حدود 45 دقیقه الی یک ساعت بماند. موهای خود را با شامپوی معمولی بشویید.

هر چند وقت یک‌بار باید از این روش استفاده کرد؟ این روند را 2 الی 3 بار در هفته تکرار کنید.

چگونه عمل می‌کند؟ مخلوط روغن سیاه دانه و روغن کرچک، یک روش درمانی ایده آل برای افرادی است که موهای خشکی دارند. روغن کرچک، دارای خواصی تقویت کنندگی رشد مو است و به همین دلیل مشهور است. اگر می‌خواهید موهای ضخیم و پرپشتی داشته باشید، استفاده از روغن کرچک انتخاب خوبی است و ترکیب آن با روغن سیاه دانه باعث افزایش رشد مو می‌شود. سیاه دانه، برای درمان ریزش مو عالی است و به همین دلیل وقتی سیاه دانه با روغن کرچک با هم استفاده می‌شوند، ریزش مو را کاهش و رشد مو را افزایش می‌دهند.

بخش چهارم ماسک روغن سیاه دانه و عسل

سیاهدانه عسل

مواد مورد نیاز:

  • نصف فنجان روغن نارگیل واتیکا
  • 1 قاشق غذاخوری عسل غنی شده
  •  1 قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه
  •  1 حوله گرم

مدت زمان آماده سازی: 2 دقیقه

مدت زمان ماندن روی سر: 20 دقیقه

مراحل انجام کار: یک کاسه بردارید، روغن نارگیل واتیکا، عسل غنی شده و روغن سیاه دانه را با یکدیگر مخلوط کنید تا یکدست شود. سپس آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. روی نواحی تمرکز کنید که دچار ریزش مو شده است. هنگامی که این مخلوط را روی پوست سر می‌مالید، مطمئن شوید که موهایتان (از ریشه تا نوک) پوشیده شده است. پس از استفاده از آن، موهای خود را با یک حوله گرم بپوشانید تا بازدهی ماسک مو افزایش پیدا کند. اجازه دهید که 20 دقیقه تا یک ساعت روی موهایتان بماند، سپس آن را با شامپو معمولی بشویید.

هر چند وقت یک‌بار باید از این روش استفاده کرد؟ هفته‌ای یک‌بار این روش را تکرار کنید.

چگونه عمل می‌کند؟ ماسک موهایی که از ترکیب سیاه دانه با سایر مواد تهیه می‌شوند، بسیار مفید هستند. همانطور که می‌دانید عسل رقیق کننده است و هنگام مخلوط شدن با روغن نارگیل و روغن سیاه دانه، موهای شما نرم و درخشان می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید 1 قاشق چایخوری روغن سیاه دانه و 1 قاشق غذاخوری عسل غنی شده را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید. این یک روش درمانی رایج است که نه تنها به مهار ریزش مو کمک می‌کند، بلکه فواید بیشماری برای سلامتی شما به همراه دارد.

بخش پنجم ماسک روغن سیاه دانه و روغن نارگیل

سیاهدانه عسل

مواد مورد نیاز:

  • 1 قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه
  •  1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل واتیکا

مدت زمان آماده سازی: 2 دقیقه

مدت زمان ماندن روی سر: 45 دقیقه

مراحل انجام کار: یک کاسه بردارید، روغن سیاه دانه و روغن نارگیل واتیکا را داخل آن بریزد. هر دو را با هم ترکیب کنید و برای چند ثانیه آن را گرم کنید. از این مخلوط برای ماساژ دادن پوست سر خود استفاده کنید. همچنین آن را روی کل موهای خود (از ریشه  تا نوک مو) بمالید. اجازه دهید 30 الی 45 دقیقه روی موهایتان بماند. سپس آن را با شامپوی معمولی بشویید.

هر چند وقت یک‌بار باید از این روش استفاده کرد؟ هفته‌ای 2 الی 3 بار این کار را تکرار کنید.

چگونه عمل می‌کند؟ در واقع سیاه دانه برای سلامتی موها بسیار عالی است. روش درمانی استفاده از سیاه دانه برای مو در بالا ذکر شده است که برای هر نوع مویی قابل استفاده است و مخصوص موی خاصی نیست. روغن نارگیل، دارای خواص نفوذپذیری زیادی است و از این طریق به ساقه و فولیکول‌های مو وارد می‌شود و آن‌ها را با مواد مغذی خود تغذیه می‌کند. فراموش نکنید، هنگامی که با روغن سیاه دانه ترکیب می‌شود، کارآیی آن افزایش می‌یابد و به عنوان یک روش درمانی ریزش مو عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان ریشه‌های ضعیف مو را تقویت کرد؟

نظر دهید

پاسخ دهید