چگونه از چرب شدن موهایمان جلوگیری کنیم؟

فولیکول‌هایی در بافت پوست سر و منافذ آن قرار دارند که تحت عنوان غدد سبابه شناخته می‌شوند. این غدد، ماده‌ای روغنی به نام سبوم تولید می‌کند که مو و پوست سر را مرطوب و از خشک شدن آن‌ جلوگیری می‌کند. اما گاهی به دلایل مختلف مثل اختلالات هورمونی، وراثت و تولید بیش از حد این ماده در غدد سبابه باعث می‌شود موها چرب شوند. در این مقاله 3 روش جلوگیری از چرب شدن مو که شامل مطالب زیر است را بازگو می‌کنیم:

1- تنظیم روال شامپو زدن مو

2- استفاده از محصولات مو

3- تغییر عادت‌هایی که به چربی مو کمک می‌کند

بخش اول تنظیم روال شامپو کردن مو

1- موهای خود را هر روز نشویید

جلوگیری از چرب شدن مو

شاید در ابتدا به نظر برسد شستن موها بهترین راه‌حل است ولی در واقع شستشوی روزانه‌ی مو، باعث می‌شود موهای‌تان چربی بیشتری را تولید کند، زیرا موهای شما سعی می‌کند چربی طبیعی ناشی از شستشوی روزانه را جبران کند و همین باعث افزایش چربی موهای‌تان می‌شود.

 • حداکثر 2 الی 3 بار در هفته موهای خود را بشویید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

2- در روزهایی که موهای خود را شامپو نمی‌زنید، آن را با کلاه دوش بپوشانید

جلوگیری از چرب شدن مو

خیس کردن موها بدون شستشو نیز باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی مو می‌شود و باعث می‌شود موهای شما چربی بیش از حدی را جبران کند. برای جلوگیری از خیس شدن موهای‌تان در حمام، از کلاه دوش استفاده کنید.

3- نرم کننده را فقط به انتهای موهای خود بزنید

جلوگیری از چرب شدن مو

موهای مستعد چربی نیازی به نرم کننده‌ی زیادی در نزدیکی ریشه‌ی مو ندارند. با این وجود به هیچ‌وجه نرم کننده‌ی مو نمی‌تواند باعث شود موها خشک و آسیب دیده به نظر برسند. پس از شستن موها، از نرم کننده استفاده کنید و از وسط ساقه‌ی مو شروع به زدن کنید و این کار را تا انتهای موی‌تان ادامه دهید.

 • همیشه نرم کننده را به طور کامل از روی موهای خود بشویید یا از یک نرم کننده‌ی ملایم استفاده کنید.
 • در روزهایی که موهای خود را شامپو نمی‌زنید، می‌توانید با شستن قسمت‌های خیس شده‌ی مو و استفاده از نرم کننده‌ی ملایم از چربی موهای‌تان خلاص شوید.

4- هنگام شستن مو از آب خنک یا آب ولرم استفاده کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

آب گرم، کوتیکول مو را باز می‌کند و روغن‌های طبیعی بیشتری را از موهای شما خارج می‌کند. آب گرم همچنین باعث می‌شود منافذ پوست سرتان بیشتر سبوم تولید کند. پس از اینکه از حمام خارج شدید این روغن شروع به تولید می‌کند.

 • برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، هنگام شستن مو با شامپو و یا نرم کننده، از آب خنک برای آب‌کشی آن استفاده کنید. آب خنک، کوتیکول‌های موهای شما را می‌بندد و به حفظ رطوبت موهایتان کمک زیادی می‌کند.

5- به اندازه‌ی یک سکه از شامپو استفاده کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

استفاده‌ی بیش از حد از شامپو در هر بار شستشوی مو باعث می‌شود موها چرب شوند. هنگامی که شامپو را کف دست خود می‌ریزید مطمئن شوید که مقدار آن بیش از یک سکه نیست. ممکن است بسته به اندازه و ضخامت موهای‌تان، به مقدار کمتر یا بیشتری نیاز داشته باشید.

 • اگر به طور تصادفی مقدار زیادی شامپو را کف دست‌تان ریختید، مقداری از آن را قبل از شامپو زدن بردارید.

بخش دوم استفاده از محصولات مو

1- از بین شامپوها، یک شامپوی خشک را امتحان کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

شامپو خشک را نباید با شامپوی مخصوص موهای خشک اشتباه بگیرید. در واقع شامپو خشک، پودری است که بسیاری از افراد، برای کاهش چربی و حجم دادن به ریشه‌ی مو استفاده می‌کنند. شما می‌توانید شامپو خشک را که به صورت اسپری در فروشگاه‌های لوازم آرایشی- بهداشتی موجود هستند را خریداری کنید. اگر موهای شما چرب به نظر می‌رسد، اسپری شامپو خشک را بزنید و پوست سرتان را ماساژ دهید تا چربی پوست سر جذب شود.

 • اگر موهای تیره دارید، حتما شامپو خشک مخصوص موهای تیره را خریداری کنید تا از ایجاد پودرهای سفیدی که چربی را جذب می‌کنند در امان بمانید.

 بیشتر بخوانید: راهنمای کامل مزایا و معایب شامپوی خشک 

2- یک بار در هفته از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

یک بار در هفته از یک شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید. یکی از دلایل چرب شدن مو، پوست سر چرب است که می‌توانید با شامپو موی مخصوص موهای چرب آن را برطرف کنید. یک روز در هفته را برای استفاده از این نوع شامپو انتخاب کنید و در روز دیگر که قرار است موهای خود را بشویید توصیه می‌شود از شامپوی معمولی استفاده کنید.

 • اگر دوست دارید از شامپو و محصولات نرم کننده استفاده کنید، این شامپوها گاهی اوقات دارای نرم کننده نیز هستند. در روزهایی که از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده می‌کنید پس از آن نیز می‌توانید از نرم کننده برای انتهای موی خود استفاده کنید. با این حال، بخاطر داشته باشید که این دسته از شامپوها، موهای شما را خشک می‌کنند، بنابراین شما به یک نرم کننده‌ی عمیق، برای بازگرداندن رطوبت موهایتان نیاز دارید.

3- از محصولات مخصوص موهای خشک یا آسیب دیده اجتناب کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

شامپوها و نرم کننده‌هایی که برای موهای خشک یا آسیب دیده طراحی شده‌اند، ممکن است یک لایه‌ی نازک روی موها ایجاد کنند تا علاوه بر حفظ رطوبت از آسیب‌های بیشتر مو محافظت کنند. اگرچه این نوع شامپوها برای موهایی که خشک و یا آسیب دیده‌اند مناسب می‌باشد ولی تنها کاری که می‌توان برای موهای چرب و یا مستعد چربی انجام داد این است که وزن بیشتری به مو اضافه کنید تا چربی آن کمتر به نظر برسد.

4- از محصولات صاف کردن و یا براق کردن مو اجتناب کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

محصولاتی که برای موهای خشک یا آسیب دیده وجود دارند مثل شامپوها، نرم کننده‌ها، ژل‌ها، سرم‌ها و یا اسپری‌هایی که برای صاف یا براق کردن موها به کار برده می‌شوند یک لایه‌ی اضافی روی مو ایجاد می‌کنند، بنابراین افرادی که موهای چربی دارند و یا موهایی دارند که مستعد چرب شدن است توصیه می‌شود برای صافی، درخشش و براقی موی‌شان از مقدار کمی از این محصولات استفاده کنند نه بیشتر.

 • افرادی با موهای چرب بهتر است به جای استفاده از سرم‌ها و اسپری‌ها به دنبال محصولات حجم دهنده‌ی مو با پوشش سبک باشند.

5- در مواقع ضروری از ورق‌های جذب چربی اضافه، استفاده کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

شما می‌توانید ورق‌های جذب چربی اضافه را که برای موهای چرب بسیار پرکاربرد است را خریداری کنید. این ورق‌های کاغذی نازک، چربی اضافه را از بین می‌برند. توصیه می‌شود یک بسته از این ورق‌ها را در کیف پول‌تان داشته باشید تا در مواقع اضطراری بتوانید از آن استفاده کنید.

بخش سوم تغییر عادت‌هایی که به چربی مو کمک می‌کند

1- یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات‌ و چربی‌های ترانس داشته باشید

جلوگیری از چرب شدن مو

چربی‌های ترانس در بسیاری از غذاهای سرخ شده، کوکی‌ها، کراکر، مارگارین، چیپس و غذاهایی که با روغن هیدروژنه پخته و یا سرخ شده‌اند یافت می‌شود. چربی‌های ترانس هیچ ارزش غذایی برای بدن‌تان ندارند، سعی کنید مصرف این دسته از غذاها را به طور کامل محدود کنید و میزان چربی‌های اشباع شده در گوشت و لبنیات را نیز کاهش دهید.

 • غذاهایی با کربوهیدرات بالا و حاوی قند زیاد باعث می‌شود بدن شما سبوم یا چربی بیشتری روی پوست‌ سر و موهایتان ایجاد کند. غذاهای پخته شده که حاوی آرد سفید فرآوری شده مثل نان‌های سفید و پاستا هستند را بایستی با غلات کامل، سبزیجات کم نشاسته‌ای، حبوبات و میوه‌جات جایگزین کنید.
 • منابع غذایی از چربی‌های خوب یا غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند آجیل، تخمه‌ها، ماهی‌های چرب و غلات کامل هستند را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. این دسته از مواد غذایی، چربی‌های مورد نیاز بدن‌تان را تأمین می‌کنند و کمبود این چربی‌ها در واقع می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت پوست و موی شما بگذارد.

2- موهایتان را کمتر لمس کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

 دست زدن به موهای‌تان باعث می‌شود چربی‌ها، از انگشتان دست‌تان به موهای‌تان منتقل شود. سعی کنید موهایتان را تا حد ممکن لمس نکنید تا چرب نشود و پاکیزه بماند. اگر نیاز به مرتب کردن موهای خود دارید، به جای انگشتان خود از یک برس تمیز یا شانه استفاده کنید.

 • به این نکته دقت کنید که موهایتان را بیش از حد شانه نکنید، زیرا با این کار غدد چربی پوست سرتان تحریک می‌شود و چربی بیشتری تولید می‌کند.

3- تا حد امکان از سشوار و سایر محصولات حالت‌دهی مو استفاده نکنید

جلوگیری از چرب شدن مو

باد گرم سشوار تقریباً مانند آب گرم، باعث می‌شود روغن طبیعی مو از بین برود و غدد سبابه برای جبران چربی از دست رفته، چربی بیشتری را تولید کند، در نتیجه باعث می‌شود موهایتان چرب شود.

 • اجازه دهید پس از شستن، موهایتان در جریان هوا خشک شود.
 • صاف کردن مو با استفاده از سشوار و اتوی مو علاوه بر چرب شدن به موهای شما آسیب می‌رساند.

4- برس موی‌تان را تمیز کنید

جلوگیری از چرب شدن مو

 شانه زدن از پوست سر، مو را چرب می‌کند و آن را به سمت پایین فولیکول‌های مو حرکت می‌دهد. بنابراین باید مرتب برس مویتان را تمیز کنید. پس از هر بار شانه زدن، موهای‌تان را از برس مو جدا کنید. هفته‌ای یکبار برس موی خود را  به این صورت بشویید: ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی را روی برس خود بریزید، سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و دندانه‌های برس را تمیز کنید، سپس برس را به طور کامل آب‌کشی کنید و بگذارید در جریان هوا به طور کامل خشک شود.

 • از آنجا که شانه زدن، چربی را به سمت پایین موهای‌تان سوق می‌دهد، باید از شستشوی بیش از حد آن اجتناب کنید. سعی کنید موهای خود را فقط هنگامی که می‌خواهید مرتب شوند شانه بزنید.

 بیشتر بخوانید: با این ۳ روش موهاتون خیلی زود بلند میشه! 

نظر دهید

پاسخ دهید