چند راهکارموثر در بهبود جوش صورت

چند راهکارموثر در بهبود جوش صورت

متخصصان پوست معتقد هستند؛ اولین عامل مهمی که منجر به بروز جوش های ناخوشایند پوستی می شود، تغییرات هورمونی بدن و عامل دوم ناتوانی پوست در دفع بافت مرده که پاکسازی این بافت ضروری و حساس است و این در حالیست که باور عمومی عامل این جوش ها را اغلب باکتری یا میکروب می دانند.

متخصصان پوست در دانشکده بهداشت عمومی «هاروارد» چند نکته ساده و کم خرج، اما مهم را برای پیشگیری یا کاهش بروز جوش های صورت توصیه می کنند. این متخصصان تاکید دارند:

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید

قرار دادن پوست بدن در معرض نور مستقیم خورشید اگرچه ممکن است برای برنزه کردن پوست بدن بسیار ایده آل به نظر برسید اما برای کسانی که از عارضه جوش های پوستی رنج می برند، مضر و نامناسب است. تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید به پوست، نه تنها عارضه جوش های پوستی را تشدید می کند بلکه می تواند در طولانی مدت به پیری زودرس پوست و حتی سرطان پوست نیز منجر گردد.

خودداری از شستن بیش از حد محل جوش ها خودداری

بسیاری از کسانی که از جوش رنج می برند، شستن زیاد ناحیه جوش زده را خوب و مفید تلقی کرده و برای درمان قطعی این عارضه، مدام دوش می گیرند و انواع اقسام صابون ها را امتحان می کنند. این در حالی است که متخصصان پوست عقیده دارند که شستن پوست بیش از دو الی سه بار در روز نه تنها نتیجه مطلوب نخواهد داشت بلکه وضعیت جوش ها را وخیم تر نیز خواهد کرد. جوش ها اغلب در صورت، سینه، پشت و دیگر نقاط بدن دیده می شود. شستن افراطی جوش ها معمولا با ترشح چربی بیشتر در ناحیه جوش زده همراه بوده و کمکی به درمان آن نمی کند. همچنین استفاده از ضدِ عفونی کننده های قوی نظیر الکل سفید و یا استفاده بی رویه از فرآورده ها و کرم های به اصطلاح درمان کننده آکنه نیز توصیه نمی شود. ایندسته از ترکیبات علاوه بر اینکه پیری زودرس را به دنبال دارد، درمان واقعی جوش های پوستی را نیز به تعویق می اندازد.

دقت در انتخاب صحیح ویتامین ها و مکمل ها

کارشناسان علوم تغذیه میزان مجاز مصرف ید را در حدود ۱۵۰ میکروگرم در روز توصیه می کنند. اما بسیاری از پزشکان بر این عقیده هستند که مصرف بیش از این مقدار در بروز جوشهای پوستی موثر خواهند بود. بنابراین از مصرف مکمل هایی که دوزهای غیرمجازی از این عنصر را وارد بدن می کنند، پرهیز کنید. استفاده از مکمل های افزاینده ترشح طبیعی هورمون تستوسترون نیز همانند تزریق مستقیم خود تستوسترون می تواند منجر به بروز آکنه و جوش های پوستی گردد.

پرهیز از کندن و دستکاری کردن جوش ها

بسیاری از کسانی که از جوش و یا از دیگر عوارض پوستی رنج می برند، ناخواسته و ناخودآگاه جوش ها را دستکاری می کنند. وسوسه انجام این کار به قدری قوی است که حتی برخی از افراد علیرغم داشتن اطلاعات و آگاهی لازم در مورد عوارض این کار، آن را خوداگاهانه نیز انجام می دهند. فشردن جوش ها باعث نفوذ باکتری های موجود در آنها به لایه های عمیق تر شده و احتمال نفوذ عفونت به خون را در پی دارد.

استرس را از خود دور کنید

استرس تاثیر مستقیم بر جوش های پوستی ندارد اما این پدیده روانی می تواند تعادل هورمونی بدن را تحت تاثیر قرار داده و آن را بر هم بزند. نتیجه استرس حتی به صورت چرب شدن پوست و بروز جوش های پوستی نیز دیده می شود.

توجه کافی به سلامت و تغذیه مناسب

مصرف آب فراوان در طول روز یکی از رموز سلامت و تندرستی است که نیز مورد توجه قرار گرفته است. خواب کافی، تمرین مناسب، پرهیز از خوردن غذای چرب و محرک، نوشیدن آب فراوان و موارد مشابه به رغم اینکه بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسند اما در سلامت بدن و در پیشگیری از جوش و سایر ناراحتی ها و عوارض پوستی بسیار موثر هستند.

محافظت از پوست در برابر چربی و عوامل عفونت زا

بهداشت پوست را رعایت کنید، دست های خود را مرتب بشویید، اما همانطورکه توصیه شد از شستن افراطی محل جوش ها به شدت پرهیز کنید. رعایت بهداشت عمومی بدن نکته کمکی در بهبود این بثورات جلدی ناخوشایند است. همچنین اگر ورزش می کنید پس از هر نوبت تمرین دوش بگیرد.

نکته ها

هرگز جوش ها را فشار ندهید آن ها را دستکاری نکنید این کارها فقط به قرمز تر و ملتهب تر شدن جوش ها منتهی می شوند و باکتری ها و چربی هایی که باعث ایجاد این جوش ها شده اند در دیگر قسمت های صورتتان پخش می شوند. همچنین بعضی مواقع این دستکاری ها به زخم شدن ناحیه اطراف جوش ها منجر می شوند.

هر سی دقیقه یک بار یک کیسه یخ را روی جوش ها قرار دهید و آن را حدود دو دقیقه نگه دارید این عمل باعث کاهش تورم التهاب و سرخی جوش ها می شود و درد ناشی از آن از بین می برد.

از کرم پودرهای پوشاننده استفاده کنید. زمانی که با عجله باید در جایی حاضر باشید می توانید قبل از خارج شدن از خانه مقدار اندکی کرم پودر پوشاننده رنگ پوست روی جوش ها بمالید تا زیاد به چشم نیایند. همچنین این نوع کرم پودرها روی سمت های براق پوست را می پوشانند و جلوه ای طبیعی و یکدست به صورت می دهند.

با یک نوع محلول پاکسازی کننده مخصوص جوش های صورت و صابونی ملایم و بی بو روزی دو تا سه مرتبه صورتتان را بشویید

در صورت امکان از مواد ارایشی و بهداشتی عاری از چربی استفاده کنید این نوع محصولات باعث ایجاد حفره و سوراخ در پوست نمی شود.

در شب مقدار اندکی خمیر دندان روی نواحی اطراف جوش های صورت تان بمالید تا التها و تورم و سرخی آن کمتر شود.

روزنامه ابتکار ( www.ebtekarnews.com )

نظر دهید

پاسخ دهید