پوست سرتان را اینجوری تمیز کنید!

داشتن پوست سر سالم به معنای داشتن موهای سالم است. به دلیل وجود خاک، چربی و محصولاتی که روی موهای‌تان استفاده می‌کنید پوست سر شما کثیف و پر از چربی می‌شود. تمیز کردن پوست سر هر چند وقت یکبار، ضمن تقویت موهای سالم می‌تواند به کاهش خارش سر، خشکی و پوسته پوسته شدن آن کمک کند. برای تمیز کردن پوست سر خود می‌توانید از شامپو و محصولات درخشان کننده، داروی طبیعی پاک کننده و یا اسکراب پوست سر استفاده کنید. در این مقاله برایتان 3 روش تمیز کردن پوست سر را بازگو می‌کنیم. با ما همراه باشید.

1- پوست سر خود را با محصولات تجاری تمیز کنید

2- پوست سر خود را به طور طبیعی پاک کنید

3- استفاده از اسکراب‌های پاک کننده پوست سر

بخش اول پوست سر خود را با محصولات تجاری تمیز کنید

1- از شامپو درخشان کننده استفاده کنید

شستن مو

یک بار در ماه، شما باید موهای خود را با شامپو درخشان کننده بشویید. شامپو درخشان کننده را به مدت 3 دقیقه روی پوست سر خود قرار دهید(یا فقط دستورالعمل‌های موجود در مورد شامپوی خود را دنبال کنید). این شامپو، به از بین بردن پوست مرده کف سر کمک می‌کند.

 • شامپو درخشان کننده می‌توانند رنگ مو را محو کند، بنابراین قبل از اینکه موهای خود را دوباره رنگ کنید از این شامپو استفاده کنید.

2- محصولی را برای تمیز کردن پوست سر امتحان کنید

تمیز کردن پوست سر

محصولات زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید برای کمک به بازسازی و درخشان شدن پوست سر خود خریداری کنید. شما می‌توانید اسکراب‌های لایه برداری از پوست سر، فوم‌های پاک کننده که قابل ماساژ روی پوست سر هستند و سرم‌هایی که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست سر کمک می‌کنند را خریداری کنید.

 • فوم‌ها می‌توانند بلافاصله روی مو قرار بگیرند و روی سر ماساژ داده شوند. اسکراب‌ها به خلاص شدن از شر تجمع بسیاری از گرد و غبار و یا چربی‌های موجود در پوست سر به شما کمک می‌کنند. سرم‌ها می‌توانند پس از تمیز کردن پوست سر، به از بین بردن هر گونه آلودگی و یا چربی اضافی روی پوست سر به شما کمک کنند.
 • برخی از این محصولات می‌توانند از قیمت بالایی برخوردار باشند. از این رو فقط در فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی-بهداشتی و یا به صورت آنلاین قابل دسترس هستند.

 بیشتر بخوانید: ۳ روش جلوگیری از چرب شدن مو 

3- بعد از تمیز کردن پوست سر از یک نرم کننده عمیق استفاده کنید

تمیز کردن پوست سر

هنگامی که پوست سر خود را تمیز می‌کنید، همه چیز را از موهای خود جدا می‌کنید. این بدین معناست که شما باید بعد از تمیز کردن پوست سر، موهای خود را حالت دهید. از یک نرم کننده‌ی عمیق روی موهای خود استفاده کنید تا تمام رطوبت از دست رفته هنگام پاک شدن پوست سر خود را جایگزین کنید.

 • از نرم کننده فقط باید روی نوک‌ مو استفاده شود و نه روی پوست سر یا طول مو.
 • همچنین می‌توانید از نرم کننده‌ برای جایگزینی مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

4- برنامه تمیز کردن پوست سر را تنظیم کنید

تمیز کردن پوست سر

برای مراقبت صحیح از موهای خود، باید مرتبا پوست سر خود را تمیز کنید. این کار برای هر فرد بسته به نوع موهایش متفاوت است. هر ماه یک بار، با تمیز کردن پوست سر خود شروع کنید.

 • اگر جزو افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنید و یا مقدار زیادی آلودگی روی پوست سرتان انباشته شده است، ممکن است بخواهید هر دو هفته یکبار پوست سر خود را تمیز کنید.
 •  چه هفتگی یا ماهیانه پوست سر خود را تمیز کنید. باید آن را در برنامه معمول مراقبت از موی خود قرار دهید.

بخش دوم پوست سر خود را به طور طبیعی پاک کنید

1- از سرکه استفاده کنید

تمیز کردن پوست سر

سرکه روشی ملایم است که با استفاده از آن می‌توانید پوست سر خود را پاک کنید. با شستن موهای خود مثل همیشه شروع کنید. بعد از شستن موها با شامپو، یک محلول سرکه و آب را روی پوست‌ سرتان بریزید. اجازه دهید سرکه حدود 5 دقیقه روی پوست سرتان بماند، سپس با آب سرد بشویید.

 • برای تهیه‌ی محلول، یک قسمت سرکه را با دو قسمت آب مخلوط کنید.

2- سرکه سیب را امتحان کنید

تمیز کردن پوست سر

سرکه سیب می‌تواند به بهبود سلامت پوست سر شما کمک کند. با این کار باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی را که منجر به خشکی پوست سر و شوره سر می‌شوند را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند به از بین بردن تجمع چربی و یا آلودگی و پاکسازی پوست سر کمک کند.

 • ¼  فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید. آن را درون یک بطری اسپری قرار داده و مخلوط را روی پوست سر خود اسپری کنید و ماساژ دهید. اجازه دهید 3 تا 5 دقیقه روی پوست سرتان بماند. در آخر آن را با آب گرم بشویید و سپس از شامپو به طور معمول استفاده کنید.

3- فندق افسونگر را در نظر بگیرید

تمیز کردن پوست سر

فندق افسونگر یک قابض (تونر) است که می‌تواند به از بین بردن تجمع چربی و آلودگی و باقیمانده‌ی آن‌ها روی پوست سرتان به شما کمک کند. می‌توانید یک توپ پنبه‌ای را در فندق افسونگر خیس کنید و آن را در اطراف پوست سر خود بمالید، یا می‌توانید با یک قسمت فندوق افسونگر و دو قسمت آب آن را بشویید. پس از چند دقیقه آن را آبکشی کنید و سپس موهای خود را شامپو کنید.

 • هنگام انتخاب فندوق افسونگر، محصولی را انتخاب کنید که فاقد الکل باشد.

4- یک مخلوط صابون کاستیل و جوش شیرین تهیه کنید

تمیز کردن پوست سر

اگر روی پوست سرتان چربی زیادی تجمع داشته باشد، ممکن است به محصولی که کمی قوی‌تر باشد نیاز داشته باشید. صابون کاستیل را با 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود ماساژ دهید و اجازه دهید حدود 5 دقیقه روی پوست سرتان بماند.

 • این مخلوط را با آب گرم بشویید، سپس با آب سرد شستن را به پایان برسانید.

بخش سوم استفاده از اسکراب‌های پاک کننده پوست سر

1- یک اسکراب شکر قهوه‌ای درست کنید

تمیز کردن پوست سر

اگر شما نیاز به لایه برداری از پوست سر خود دارید، این اسکراب را که با شکر قهوه‌ای، جو دوسر و نرم‌کننده تهیه شده است را امتحان کنید. در ابتدا حتما موهای خود را بشویید، سپس مقداری از اسکراب را در کف سرتان بریزید و با حرکات دایره‌ای آن را روی پوست سرتان ماساژ دهید. اجازه دهید چند دقیقه روی سرتان بماند، سپس آن را بشویید. این مخلوط برای موهای خشک بسیار عالی است.

 • برای تهیه اسکراب، دو قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای، دو قاشق غذاخوری جو دوسر و دو قاشق غذاخوری نرم کننده را با یکدیگر مخلوط کنید.
 •  این اسکراب برای پوست سر حساس نیز مفید است.

2- از ماسک دارچین استفاده کنید

تمیز کردن پوست سر

دارچین به خلاص شدن از باکتری‌های موجود در پوست سر کمک می‌کند. جوش شیرین به خلاص شدن از شر آلودگی‌ها و تجمعات باقی مانده در پوست سر کمک می‌کند. روغن زیتون باعث افزایش رطوبت پوست سر و مو می‌شود. پوست سر خود را با ماسک آغشته کنید و موهای خود را با کلاه دوش بپوشانید. اجازه دهید این ماسک 10 الی 15 دقیقه روی پوست سرتان بماند سپس آن را با شامپو بشویید.

 • برای تهیه ماسک، یک قاشق چایخوری جوش شیرین، دو قاشق چایخوری روغن زیتون و ½ قاشق چایخوری پودر دارچین را با هم مخلوط کنید.
 • این ماسک برای موهای خشک مناسب است.

3- یک اسکراب جوش شیرین را امتحان کنید

تمیز کردن پوست سر

جوش شیرین به تمیز کردن پوست سر شما کمک می‌کند، در حالی که روغن درخت چای به از بین بردن باکتری‌های موجود در پوست سر که باعث ایجاد شوره سر می‌شوند کمک می‌کند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و چند قطره رورغن درخت چای را درون شامپوی خود مخلوط کنید. مقداری از آن را کف سرتان بریزید و ماساژ دهید. این ماسک برای پوست سر خشک و پوسته پوسته بهترین است.

 • با آب گرم بشویید تا مخلوط از سرتان پاک شود.
 • اگر موهای رنگ شده دارید از این ماسک استفاده نکنید، زیرا اگر پوست سرتان حساس باشد روغن درخت چای می‌تواند تحریک کننده باشد.

4- یک اسکراب نمکی تهیه کنید

پوست سرتان را اینجوری تمیز کنید!

نمک یک ماده دفع کننده خوب است که هنگام ترکیب آن با روغن زیتون به از بین بردن پوسته پوسته‌ها، شوره سر پوست سر کمک می‌کند. اضافه کردن آب لیمو به از بین بردن هرگونه تجمع باقی مانده روی سر کمک می‌کند. سه ماده را با هم مخلوط کنید و روی پوست سرتان ماساژ دهید. این کار را برای چند دقیقه قبل از شستشو انجام دهید و پس از آن از شامپو استفاده کنید.

 • برای تهیه این اسکراب از 2 قاشق غذاخوری نمک دریایی، 1 قاشق غذاخوری آب لیمو و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون استفاده کنید.
 • به دلیل نمک و آب لیمو در صورت داشتن پوست سر حساس ممکن است تمایلی به استفاده از آن نداشته باشید.
نظر دهید

پاسخ دهید