پوست خود را نجات دهید

یکی از راز های سلامت و شادابی پوست، پاكیزه نگه داشتن آن است . شست و شو ی منظم و استفاده از لوسیون های تونر مخصوص از شیوه های تمیز نگه داشتن صورت است. مصرف مواد طبیعی ( میوه های حاوی ویتامین.A.C و هر نوع سبزیجات تازه دیگر) تاثیر چشم گیری در زیبایی پوست شما دارند. شیر و لبنیات نیز حاوی موادی هستند كه در شادابی و سلامت پوست مؤثر هستند .

داشتن رژیم غذایی صحیح و اصولی کمک بسزایی است. تحت نظر یك متخصص تغذیه و پوست سبک تغذیه خود را اصلاح نمایید.
مصرف چربی (فاست فودها …)و مواد قندی بیش از حد، از مهمترین دشمنان طراوت پوست هستند. ماهي و سالاد ؛روغن زیتون و سبزي پخته با توجه به دارا بودن پروتیین و چربی های غیر اشباع برای شادابی و زیبایی پوست مفیدند.

استفاده از کرمها و لوسیون های ضد آفتاب، محدود و مختص به گروه سنی خاص یا زن و مرد بودن ندارد. کوچک و بزرگ، زن و مرد باید پوست خود را در مقابل اشعه های مضر آفتاب حفاظت نمایند.

هنوز شیوه های ارزان و كم هزینه دیگری برای محافظت از پوست،و زیبایی و شادابی آن وجود دارد .برای رهایی از شر منافذ سیاه و بزرگ گونه ها :” ابتدا كمپرس آب گرم بر روی صورت باعث باز شدن منافذ غدد چربی پوست شده و سپس پس از كمپرس آب گرم، صورت خود را با آب سرد به آرامی بشویید.
چنانچه پوست صورتتان چرب یا معمولی است، هفته ای یك یا دوبار و اگر پوست خشك دارید، حداقل هفته ای یك باربخوربابونه یا همیشه بهارانجام دهید و سپس از صابون های ملایم و متناسب با نوع پوستتان استفاده كنید.

پس از هر نوع حمام، حتماً از كرم مرطوب كننده استفاده كنید. به خصوص در زمستانها كه پوست كمی به خشكی می گراید، كرم مرطوب كننده در شادابی و تازگی پوست نقش موثری دارد.

شستن پوست صورت و بدن با اسنفج مخصوص در حمام( یاكیسه نرم و لیف) را به خصوص افراد دارای پوست زمخت و زبر فراموش نكنند. به محض اینكه احساس سوزش در پوستتان كردید ( به ویژه در تابستان های گرم ) پوستتان را خنك كنید. از كمپرس آب سرد استفاده كنید. روی پوست خود حوله یا پارچه مرطوب و خنكی قرار دهید . دوش آب سرد نیز از راه های دیگر شاداب كردن پوست بدن است. سپس، یك لایه كرم مرطوب كننده در حالیكه هنوز رطوبت روی بدنتان هست، روی پوستتان بمالید.

دست و صورت را نباید زیاد با آب و صابون شست، زیرا باعث خشكی پوست می شود. استفاده زیاد از آب و مواد شوینده، صدمات جبران ناپذیری به پوست می زند و حتی باعث بروز حساسیت می شود. پرهیز از سیگار کشیدن در سلامت پوست و حفظ زیبایی و درخشندگی پوست صورت نقش اساسی دارند مشاوره پوست و مو را جدی بگیرید و به متخصص آن بسپارید و از توصیه های افراد ناآگاه بهره نگیرید .

دکتر گیتا فقیهی

نظر دهید

پاسخ دهید