پوستی جوان داشته باشید اما چگونه ؟!

پوستی جوان داشته باشید اما چگونه ؟!

روند پیر و فرسوده شدن رشته‌های كلاژن، كه مهمترین عامل جوانی پوست می‌باشد، از سن 30 سالگی در سرتاسر پوست شروع می‌شود.

علم پزشكی، همواره به دنبال روش درمانی بدون عارضه برای جوان نگهداشتن پوست بوده‌است، كه با ابداع CO2 لیزر فراكشنال (لیزر فراكسل)، گام جدیدی به سوی این هدف برداشته شده است.

جوان سازی پوست، مستلزم تخریب لایه‌هایی از پوست با لایه برداری عمقی با مواد شیمیایی و یا لیزر است، كه محركی برای از نوساختن پوست توسط سلولهای پایه‌ای پوست می‌باشد.

لایه برداری عمقی با مواد شیمیایی و نیز CO2 لیزر معمولی به علت تخریب كامل پوست و ایجاد زخمهای باز بر روی پوست، دارای عوارض و نیز زمان ترمیم طولانی هستند، در حالیكه CO2 لیزر فراكشنال (لیزر فراكسل)، تخریبهای نقطه‌ای در بیست درصد از ناحیه تحت درمان ایجاد می‌كند كه به سرعت توسط هشتاد درصد سالم باقیمانده پوست ترمیم می‌شود، لذا سرعت ترمیم بسیار بالا و فاقد عارضه می‌باشد.

بلافاصله بعد از انجام لیزر، نقاط بسیار ریز سفید رنگی بر روی پوست ایجاد می‌شود كه همان نواحی پوستی تخریب شده می‌باشند.

طی دو روز اول بعد از انجام لیزر، سلول‌های پوستی جدیدی كه در عمق پوست ساخته می‌شوند، به سمت سطح پوست حركت كرده و جایگزین سلولهای پوستی مرده می‌شوند و در نتیجه نمای ظاهری پوست به حالت طبیعی برمی‌گردد.

به طور همزمان در عمق پوست، رشته‌های كلاژنی جدید، ساخته می‌شوند، كه مهمترین اثر درمانی این نوع لیزر، در جوان سازی پوست می‌باشد.

بعد از یك هفته از انجام لیزر بیمار شاهد پوستی شاداب و شفاف خواهد بود.

عامل برتری جوان سازی پوست با CO2 لیزرِ فراكشنال (فراكسل)، بر سایر روش‌های جوانسازی پوست، آن است كه باز سازی پوست حداقل تا 3 ماه بعد از قطع درمان، همچنان ادامه دارد، كه در هیچ یك از روشهای درمانی دیگر، این روند مشاهده نمی‌شود.

در حال حاضر CO2 لیزرِ فراكشنال (فراكسل)، به سه علت اثر بخشی زیاد، پایداری اثر درمان و فقدان عارضه درمان انتخابی برای موارد زیر می‌باشد:

شلی پوست صورت، گردن و پشت دست، چین و چروكهای صورت، چروكهای ظریف دور چشم و دور دهان، اسكارهای فرورفته ناشی از جوش، سالك و آبله مرغان، اسكار سوختگی، اسكار ناشی از بخیه، منافذ باز پوستی، اسكارهای هایپرتروفیك (گوشت اضافه) و یا فرورفته ناشی از بریدگی‌های پوستی و یا اعمال جراحی، خطوط سفید رنگ ایجاد شده بر روی پوست در اثر بلوغ یا حاملگی (استریا).

شما هم می‌توانید با این معجزه‌ی علم پزشكی، پوستی شاداب و جوان را تجربه كنید.

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

نظر دهید

پاسخ دهید