پاک کننده براش‌ آرایشی: نحوه ساخت و تمیز کردن آن‌

اگر می‌خواهید پوست شما شفاف و سالم باقی بماند و آرایش بی عیب و نقصی داشته باشید، باید مرتب براش‌های آرایشی خود را بشویید تا از شر مواد آرایشی باقی مانده‌ روی براش‌، باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها خلاص شوید. اما این بدین معنی نیست که حتما یک تمیز کننده گران قیمت از فروشگاه خریداری کنید. شما می‌توانید خودتان یک تمیز کننده را در خانه با مواد اولیه‌ای که در دسترس دارید تهیه کنید. شما می‌توانید از مواد کاملاً طبیعی برای پاک کننده براش استفاده کنید یا می‌توانید با درست کردن یک اسپری، هر روز براش‌های خود را تمیز کنید. در این مقاله، به مطالب زیر می‌پردازیم. با استایلی همراه باشید.

1- پاک کننده براش‌های پایه

2- پاک کننده براش آرایشی با موهای طبیعی

3- اسپری پاک کننده روزانه

مواد لازم

 پاک کننده براش‌های پایه

 • 2 قسمت مایع ظرفشویی ضد باکتری
 • 1 قسمت روغن زیتون

 پاک کننده براش آرایشی با موهای طبیعی

 • نصف فنجان (118 میلی لیتر) فندوق افسونگر
 •  2 قاشق چایخوری (10 میلی لیتر) صابون کاستیل ذوب شده
 •  1 فنجان (237 میلی لیتر) آب مقطر
 •  1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) روغن مغذی مانند زیتون، جوجوبا یا بادام

 اسپری پاک کننده روزانه

 • 2 اونس (59 میلی لیتر) آب مقطر
 •  5 اونس (148 میلی لیتر) الکل ایزوپروپیل
 • 10 تا 15 قطره روغن ضروری

بخش اول پاک کننده براش‌های پایه

1- مایع ظرفشویی و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید

پاک کننده براش آرایشی

در یک کاسه کوچک، 2 قسمت مایع ظرفشویی ضد باکتری را با 1 قسمت روغن زیتون ترکیب کنید. سپس با یک قاشق آن را به خوبی مخلوط کنید.

 • مایع ظرفشویی ضد باکتریایی، میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در براش را از بین می‌برد، همچنین روغن زیتون به تجزیه مواد آرایشی سرسخت کمک می‌کند تا به خوبی تمیز شود.
 • برای مخلوط کردن پاک کننده از ظروف کاغذی استفاده نکنید، زیرا روغن از کاغذ عبور می‌کند.

2- براش‌ خود را مرطوب کنید

پاک کننده براش آرایشی

براشی که قصد تمیز کردن آن را دارید، زیر آب ولرم بگیرید. انگشتان خود را روی موها بکشید تا مطمئن شوید که کاملاً مرطوب شده‌ است.

 • در هنگام مرطوب کردن براش، مراقب باشید آن را به سمت پایین نگه دارید. اگر آب به درون براش برسد، باعث می‌شود چسب محل اتصال موها شل و یا کنده شود.

3- براش را به طور کامل درون پاک کننده فرو کنید

پاک کننده براش آرایشی

 تمام موهای براش را با مخلوطی که درست کردید بپوشانید. سپس آن را به پشت و کف دست خود بکشید تا مخلوط به همه قسمت‌های آن نفود کند، این کار را تا زمانی که مواد آرایشی پاک نشده‌اند ادامه دهید.

 • برای براش‌های آرایشی بسیار کثیف، لازم است که کف را پاک کنید و بار دیگر براش را درون پاک کننده فرو کنید.

4- براش را بشویید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود

پاک کننده براش آرایشی

پس از اینکه براش از هرگونه مواد آرایشی تمیز شد، آن را زیر آب ولرم بگیرید تا زمانی که تمام کف از آن کاملا خارج شود. موهای براش را با انگشتان خود به آرامی صاف کنید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.

 • در صورت امکان براش‌ خود را روی لبه یک میز صاف (مانند کانتر آشپزخانه) قرار دهید تا براش از لبه آن آویزان شود. انجام این کار باعث می‌شود تا از ورود هر گونه آب به داخل براش جلوگیری شود.

بخش دوم پاک کننده براش‌ آرایشی با موهای طبیعی

1- تمام مواد را درون یک ظرف مخلوط کنید

پاک کننده براش آرایشی

 نصف فنجان (118 میلی لیتر) فندوق افسونگر، 2 قاشق چایخوری (10 میلی لیتر) صابون کاستیل ذوب شده، 1 فنجان (237 میلی لیتر) آب مقطر و 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) روغن مغذی مانند زیتون، جوجوبا یا بادام را در یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی مخلوط کنید. در ظرف را ببندید و آنرا خوب تکان دهید تا همه مواد کاملاً مخلوط شوند.

 • فندوق افسونگر در پاک کننده مانند ضد باکتری عمل می‌کند، بنابراین میکروب‌های موجود در براش را از بین می‌برد. صابون کاستیل ذوب شده، باقی مانده‌های مواد آرایشی و کثیفی‌ها را از بین می‌برد. روغن، همچنین به تجزیه مواد آرایشی سرسخت کمک می‌کند تا به خوبی تمیز شود.
 •  از آنجا که روغن از سایر مواد جدا می‌شود، همیشه قبل از استفاده از پاک کننده آن را به خوبی تکان دهید.

2- براش را درون پاک کننده فرو کنید و بگذارید تا کاملا خیس شود

پاک کننده براش آرایشی

زمانی که آماده تمیز کردن براش‌های خود بودید، مقداری از تمیز کننده را درون یک کاسه یا فنجان کوچک بریزید. براش را درون پاک کننده قرار دهید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه در آن بماند و خیس شود.

 • همچنین می‌توانید پاک کننده را درون یک بطری اسپری بریزید، سپس مقداری از آن را روی براش اسپری کنید و آن را روی یک حوله مالش دهید.

3- براش را بشویید و اجازه دهید تا خشک شود

پاک کننده براش آرایشی

 پس از خیس شدن براش برای چند دقیقه، آن را از پاک کننده بیرون بیاورید. آن را زیر آب ولرم بگیرید و آبکشی کنید و موهای براش را با انگشتان خود صاف کنید. براش را روی لبه یک میز صاف مثل کانتر آشپزخانه قرار دهید تا آب از آن خارج شود و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود.

 • هیچ‌گاه براش را به صورت ایستاده خشک نکنید، زیرا آب به درون براش نفوذ می‌کند و باعث می‌شود چسب محل اتصال موها شل و یا کنده شود.

بخش سوم اسپری پاک کننده روزانه

1- الکل را درون یک بطری اسپری بریزید

پاک کننده براش آرایشی

 5 اونس (148 میلی لیتر) الکل ایزوپروپیل را درون یک بطری پلاستیکی یا شیشه‌ای تمیز بریزید. دقت کنید که فضای کافی درون بطری وجود دارد تا بتوانید آب و روغن را به آن اضافه کنید.

 • برای کسب بهترین نتیجه، از الکل ایزوپروپیل 70% استفاده کنید. الکل، فقط به عنوان ضد عفونی کننده براش‌ نیست. همچنین به تمیز کننده  کمک می‌کند تا سریع‌تر براش‌های خود را تمیز کرده  و بلافاصله از آن‌ها استفاده کنید.
 • بطری اسپری شما باید حداقل 8 اونس (237 میلی لیتر) فضا داشته باشد.

2- آب و روغن را اضافه کنید

پاک کننده براش آرایشی

به همراه الکل موجود در بطری اسپری، 2 اونس (59 میلی لیتر) آب مقطر و 10 تا 15 قطره روغن ضروری مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید. بطری را خوب تکان دهید تا همه مواد کاملاً مخلوط شوند.

 • روغن ضروری، برای معطر کردن و از بین بردن بوی الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توانید از هر عطری که دوست دارید استفاده کنید. با این وجود، می‌توانید از روغن‌هایی با خواص ضد باکتریایی مانند اکالیپتوس، نعناع، اسطوخودوس یا روغن درخت چای استفاده کنید.
 •  از آنجا که ممکن است روغن از سایر مواد جدا شود، همیشه قبل از استفاده اسپری را به خوبی تکان دهید.

3- براش را با پاک کننده اسپری کنید و روی حوله مالش دهید

پاک کننده براش آرایشی

 اسپری پاک کننده را به آرامی روی براش،‌ اسپری کنید. سپس آن را به سمت جلو و عقب روی حوله یا دستمال حوله‌ای بکشید. بگذارید براش به مدت یک یا دو دقیقه در معرض هوا خشک شود. سپس طبق معمول از براش استفاده کنید.

 • قبل از استفاده از براش‌، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

 بیشتر بخوانید: نحوه تمیز کردن اسفنج‌های بیوتی بلندر 

 

نظر دهید

پاسخ دهید