پاک کردن رد پای زمان از روی پوست

پاک کردن رد پای زمان از روی پوستعشق و علاقه انسان ها به زندگی جاودانه و حفظ ظاهری جوان و زیبا در تمام مراحل زندگی یکی از آرزوهای بشر طی سال ها و قرن ها بوده و هست….
عشق و علاقه انسان ها به زندگی جاودانه و حفظ ظاهری جوان و زیبا در تمام مراحل زندگی یکی از آرزوهای بشر طی سال ها و قرن ها بوده و هست. آرزویی که به مدد پیشرفت علم وتکنولوژی تا حدودی می توان به آن دست یافت و به صورت محدود از تاثیر گذر زمان روی پوست کاست.

اگرچه شاید اهداف اصلی از این روش ها بیشتر توجه به بعد درمانی و ارتقای زندگی و روحیه افرادی بوده است که به هر دلیلی از نقصی در چهره خود رنج می برند اما امروزه شاهد گرایش افراد مختلفی هستیم که به بهانه های مختلف از جمله تنوع طلبی و زیباتر شدن به سوی این اعمال گرایش پیدا می کنند. در اینجا در گفت وگویی کوتاه با دکتر سید بهزاد پوستی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن در مورد روش های مختلف جوانسازی پوست خواهیم پرداخت.

▪ آقای دکتر لطفا کمی در مورد جوانسازی چهره توضیح دهید.

ـ جوانسازی چهره به مجموع روش هایی گفته می شود که با کمک آنها چهره شخص چند سال (در حدود یک دهه) جوان تر می شود، البته این موضوع به معنی متوقف شدن روند پیری در سال های بعدی در فرد نخواهد بود.

▪ پس لیفتینگ یکی از روش های جوانسازی چهره محسوب می شود؟

ـ بله، لیفتینگ شامل جابه جایی و اصلاح موقعیت چربی ها، عضلات و غلاف های پوشاننده آنها و پوست صورت است که هدف نهایی از آن جوانسازی است. ما با توجه به تمام ساختار صورت بیمار و خواسته او تصمیم می گیریم، چه اقداماتی برای او انجام دهیم. ممکن است برای لیفتینگ صورت یک نفر فقط کشیدن پوست کافی باشد و در مورد دیگری چربی ها و یا استخوان ها و عضلات و یا حتی همه موارد یادشده، تحت عمل قرار بگیرند.

▪ چگونه لیفتینگ در لیست اقدامات و جراحی های زیبایی قرار گرفت؟

ـ نخستین بار لیفتینگ در جهت کشیدن پوست در ناحیه صورت و برداشتن پوست اضافی سپس بخیه زدن آن بود، تا به این طریق نمای جدید و اصلاح شده ای از صورتی بدون چین و چروک به دست آید. بعد از مدتی ملاحظه شد که چهره جدید خیلی پایدار نخواهد بود و سریع از بین می رود، بنابراین پزشکان به این فکر افتادند که همزمان با پوست سطوح زیر پوست آن هم کشیده شوند تا پایایی (ماندگاری) بیشتری داشته باشد و کم کم توجه آنها به تغییرات پوست و روند پیری آن بیشتر شد.

▪ با توجه به اینکه اغلب شروع پیری صورت بعد از 40 سالگی مشهود می شود آیا متقاضیان جوانسازی پوست در سنین بالای 40 سال هستند؟

ـ در سال های اخیر سن مراجعین در این مورد کاهش پیدا کرده است و مراجعین ما از 30 سال به بالا هستند. البته اغلب ترمیم بافت ها در سنین پایین تر باعث ماندگاری بیشتری هم در آن بافت می شود و وسعت کارهای انجام شده برای این افراد کمتر خواهد بود.

▪ با اثر بخیه های حاصل از لیفتینگ چه می کنید؟

ـ این بخیه ها حداقل اثر را خواهند داشت اما نمی توانیم ادعا کنیم به طور کامل از بین خواهد رفت، با این حال سعی می کنیم در نواحی پنهان و با دید کمتر بخیه ها را داشته باشیم.

▪ موفقیت و عدم بازگشت چین و چروک ها در این روش به چه عواملی وابسته است؟

مهارت پزشک و قدرت تجزیه و تحلیل تغییرات و تصمیم گیری درست در مورد اصلاحات در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کند. به طور مثال اگر پزشکی به هر دلیلی وقتی نیاز به اقداماتی در سطوح عمیق تر پوست است، در لایه های کمتری این اصلاحات را انجام دهد، احتمال برگشت چین و چروک ها بیشتر است. کیفیت پوست بیمار، روند ترمیم نسوج و وضعیت بهداشت فردی هم در نتیجه کار موثر خواهد بود.

▪ چه توصیه هایی به بیماران قبل و بعد از انجام این جراحی ها دارید؟

ـ بهتر است داروهای ضدبارداری و هورمونی ده روز تا دو هفته قبل از عمل قطع شوند. از مصرف داروهای مختل کننده عملکرد پلاکتی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی، ویتامین E و مکمل های گیاهی هم از ده روز قبل از عمل باید خودداری کرد. بهتر است قبل از شروع و یا در حین دوران قاعدگی (به علت احتمال خونریزی) جراحی انجام نشود. در بیمارانی که فشار خون بالای 100/150 دارند، احتمال خونریزی و تشکیل هماتوم حدود 2/5 برابر افراد با فشار خون عادی است، بنابراین کنترل فشار خون بیمار قبل از عمل بسیار مهم است. در افراد سیگاری احتمال از بین رفتن پوست بعد از عمل، 12 برابر افراد غیر سیگاری است، بنابراین از یک ماه قبل تا 3 هفته بعد از جراحی، بیماران نباید از سیگار، patchهای نیکوتینی یا آدامس های حاوی نیکوتین استفاده کنند. برای شست وشو بهتر است از صابون های آنتی باکتریال یا شامپوهای آنتی سپتیک استفاده کنند و از اسپری ها و سایر محصولات مورد استفاده برای موها خودداری کنند. قبل از عمل هم بیمار باید حتما موهایش را شسته باشد. محافظت از پوست در برابر نور خورشید و استفاده از کرم های ضدآفتاب، عدم استفاده از سیگار و اخم نکردن و خودداری از انداختن چین و چروک در ماندگاری اثر این جراحی ها تاثیر زیادی خواهند داشت.

▪ این جراحی ها برای چه افرادی ممنوع است؟

ـ کسانی که انعقاد و یا بیماری های بافت هم بند دارند و کسانی که بدنشان به هر دلیلی نمی تواند بیهوشی و بی حسی را تحمل کند. کسانی که بدنشان گوشت اضافه می سازد هم گزینه خوبی برای این عمل ها نیستند. در ضمن در جراحی آندوسکوپی لیفتینگ افرادی که در گذشته دچار شکستگی جمجمه شده اند، هم باید احتیاط بیشتری کرد.

یکی از روش هایی که به تنهایی یا در کنار سایر روش ها در جوانسازی چهره انجام می شود، تزریق بوتاکس است در این مورد توضیح دهید.

در مواقعی که فعالیت عضلات صورت باعث ایجاد چین و چروک و تغییراتی در ناحیه ای از آن شود، ما سعی می کنیم با تزریق بوتاکس و مختل کردن آن فعالیت عضلانی و تغییرات ایجاد شده را از بین ببریم و یا تعدیل کنیم.

▪ بوتاکس چیست؟

ـ بوتاکس سم بوتولینوم است که به صورت موقت باعث فلج عضلات و در نتیجه از بین رفتن و یا کاهش چین و چروک ها می شود، اما بعد از مدتی اثرات خود را از دست می دهد. استفاده از بوتاکس فقط محدود به رفع چین و چروک ها نیست و در جهان پزشکی کاربردهای درمانی فراوانی دارد.

▪ تزریق بوتاکس ممکن است چه عوارضی را برای بیماران به دنبال داشته باشد؟

ـ میزان داروی مورد مصرف برای هر بیمار باید با توجه به دوز مورد تایید و استاندارد استفاده شود، در غیر این صورت ممکن است باعث عوارض عمومی، اختلال در ریتم قلب و حتی مرگ و میر شود.

لطفاً کمی هم در مورد پرکننده ها توضیح دهید.

به طور کلی ما دو نوع ژل پرکننده داریم؛ ژل های موقتی و ژل های دایمی. ژل های موقتی هیالورونیک اسید هستند و بیشتر منشأ حیوانی دارند. این ژل ها فضای تزریق را پر می کنند و بعد از 6 ماه تا یک سال اثر آن از بین می رود. ژل های دایمی مواد سنتتیک هستند که در محل تزریق باقی می مانند و جذب نمی شوند.

▪ این ژل ها چه عوارض احتمالی خواهند داشت؟

ـ بزرگ ترین خطر آنها (ژل های دایمی) عفونت است که مشکلات فراوانی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

آیا فرایند تازه کردن پوست هم در گروه اقدامات جوانسازی است، کمی در این مورد توضیح دهید.

بله، در تازه کردن، سطح پوست مورد توجه ما قرار می گیرد. در تازه کردن که به شکل لایه برداری (پیلینگ) مکانیکی، شیمیایی و لیزر انجام می شود، یک لایه از سطح پوست برداشته می شود و پوست دوباره آن را می سازد. این روش برای افرادی که اختلالات بسیار سطحی و اندکی روی پوست خود دارند و کسانی که صدمات زیاد پوستی آنها با سایر روش ها کاهش پیدا کرده است، قابل اجراست.

▪ چه توصیه ای برای خوانندگان دارید؟

ـ در مرحله اول باید بدانند از مراجعه به پزشک چه هدفی دارند و دقیقا دنبال چه هستند، آیا می خواهند چروک صورتشان را برطرف کنند، یا افتادگی پلکشان را، شاید هم حالت ابروها را … . در ضمن باید بدانند پزشک نمی تواند معجزه کند، پس باید واقع بین باشند و بعد از مشورت با پزشک و در نظر گرفتن محدودیت ها و توانایی های هرکدام از این روش ها اقدام به جوانسازی بکنند.

● اقدامات طبی برای مراقبت از پوست

محصولات ضد پیری و ضد چروک در سال های اخیر فروشگاه ها را انباشته اند و اغلب اطلاعات نادرستی در مورد تاثیر بخشی آنها به خریدار داده می شود. اغلب این محصولات نه تنها تایید اداره غذا و داروی آمریکا را ندارند بلکه هیچ مطالعه آینده نگری نیز در مورد مفید بودن آنها وجود ندارد.در مطالعات متعدد ثابت شده است، در میان محصولات ضد پیری، رتینویید ها که مشتقات ویتامین آ هستند و تحت عنوان تری تینویین نسخه می شوند، برای درمان آسیب های خفیف تا متوسط پوست ناشی از نور آفتاب موثر هستند. محصولات این گروه با نام های مختلف در دسترس است. تحقیقات نشان داده اند؛ استفاده روزانه از این کرم های موضعی، چروک های ظریف و خشونت پوست را در مدت 12 6 ماه بهبود می بخشد. همچنین تری تینویین می تواند با کاهش تخریب کلاژن در اثر نور خورشید موجب پیشگیری از صدمه در نور آفتاب شود، البته این دارو دارای اثرات جانبی نیز هست، که از آن جمله می توان به خشکی پوست، صدمه پوست و حساسیت به نور خورشید را نام برد. لذا در هنگام استفاده، ازاین محصولات، پوست باید در مقابل نور آفتاب محافظت شده و با نظر پزشک استفاده شود.

اسید های آلفاهید روکسی که مدت زیادی است در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شوند نیز به عنوان درمان کمکی در صدمه پوستی ناشی از نور آفتاب، آکنه و پررنگ شدن پوست اثر بخش هستند. محصولات و کرم های ضد پیری متعددی تاکنون مورد تحقیق قرار گرفته اند، در این بین توجه زیادی به آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و E شده است که به صورت موضعی و برای حفاظت در مقابل پیری ناشی از نور آفتاب و از بین بردن صدمات ایجاد شده، موثر هستند.

در پایان به نظر می رسد، پیشگیری از پیری پوست در اثر نور آفتاب، بهترین راه مقابل با پیری زودرس است که به بهترین وجه با استفاده از کرم های ضد آفتاب قابل انجام است.

شهرزاد عبدیه
روزنامه تهران امروز

نظر دهید

پاسخ دهید