نحوه استفاده از روغن نارگیل برای درمان آکنه

آکنه می‌تواند دردناک و آزاردهنده باشد. اگر به دنبال یک روش طبیعی برای بهبود پوست خود هستید، روغن نارگیل می‌تواند به شما کمک کند. قبل از شروع استفاده از روغن نارگیل، نوع پوست خود را تعیین کرده و تست پَچ را انجام دهید تا مطمئن شوید که پوست شما را تحریک نمی‌کند. سپس منافذ خود را با بخور دادن باز کنید، روغن نارگیل را در کف دست خود گرم کنید و آن را روی پوست خود ماساژ دهید. با استفاده کردن از روغن نارگیل روی پوست‌تان، می‌توانید شاهد پیشرفت بهبود آکنه باشید. در این مقاله، به مطالب زیر می‌پردازیم، با استایلی همراه باشید.

1- تعیین کنید که آیا روغن نارگیل برای پوست شما مناسب است یا خیر

2- روغن نارگیل را روی پوست خود بمالید

بخش اول تعیین کنید که آیا روغن نارگیل برای پوست شما مناسب است یا خیر

1- اگر روغن نارگیل برای پوست شما مناسب است، نوع پوست خود را تعیین کنید

درمان آکنه با روغن نارگیل

 به محض اینکه صبح از خواب بیدار شدید، صورت خود را با آب بشویید و و از هیچ محصول دیگری استفاده نکنید. 4 الی 5 ساعت صبر کنید و سپس پوست خود را در آینه بررسی کنید. اگر پوست شما دارای لکه‌های خشک یا قرمز است، این بدان معناست که شما یک نوع پوست خشک دارید. با این حال، اگر به طور کلی پوست شما چرب به نظر می‌رسد، بدین معنی‌ست که شما یک نوع پوست چرب دارید.

 • دقت کنید که در این مدت صورت خود را پاک و یا تمیز نکنید تا نتیجه دقیقی را از نظر نوع پوست‌تان بدست آورید.
 • چند نوع پوست دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال: اگر پوست شما تغییر نکند، پوست معمولی دارید و یا اگر پوست شما فقط در ناحیه T چرب به نظر برسد، پوست ترکیبی دارید.
 • از طرف دیگر، یک متخصص پوست قادر خواهد بود نوع پوست شما را به صورت تخصصی مشخص کند.

2- روغن نارگیل را فقط در صورت داشتن پوست خیلی خشک و یا خیلی چرب استفاده کنید

درمان آکنه با روغن نارگیل

به نتیجه‌ی خود از تست نوع پوست نگاه کنید. اگر پوست شما خیلی خشک و یا خیلی چرب باشد روغن نارگیل برای پوست شما مفید است، اما اگر نوع پوست شما نرمال یا ترکیبی داشته باشید ممکن است روغن نارگیل برای پوست شما مفید نباشد.

 • روغن نارگیل برای افرادی که پوست خشک دارند مفید است، زیرا می‌تواند روغن و رطوبت مورد نیاز پوست شما را به آن اضافه کند. در مقابل، برای افرادی که دارای پوست چرب هستند نیز می‌تواند مفید باشد، زیرا بسیاری از محصولات ضدآکنه خشن، پوست شما را از بسیاری از روغن‌های طبیعی جدا ‌می‌کند. بدین معناست که پوست شما با تولید بیش از حد چربی، باعث تشدید آکنه می‌شود.
 • روغن نارگیل در مقیاس کمبود، نمره 4 از 5 را دارد. این مقیاس، عناصر را از کمترین مسدود کردن منافذ (1) تا بیشترین مسدود کردن منافذ (5) تشکیل می‌دهد. بدین معناست که روغن نارگیل ممکن است در درمان آکنه برای همه نوع پوستی مفید نباشد.

3- تست پَچ را انجام دهید تا مطمئن شوید روغن نارگیل برای پوست شما بی‌خطر است

درمان آکنه با روغن نارگیل

 مقدار کمی روغن نارگیل را به بازوی خود ماساژ دهید. 72 ساعت صبر کنید و دوباره پوست خود را برای هرگونه علائم تحریک کننده بررسی کنید.

 • قرمزی، تورم و خارش از علائم سوزش هستند.
 • در صورت تمایل، می‌توانید تست پچ را بر روی قسمت دیگری از پوست خود انجام دهید. گردن، پشت گوش و یا ناحیه‌ی کوچک از صورت خود را تست کنید.
 • اگر متوجه واکنشی نشدید، می‌توانید فرض کنید که روغن نارگیل برای پوست شما بی‌خطر است.

بخش دوم روغن نارگیل را روی پوست خود بمالید

1- روغن نارگیل پرس سرد (Cold Pressed)، ارگانیک و بکر را انتخاب کنید

درمان آکنه با روغن نارگیل

 این نوع روغن نارگیل برای درمان آکنه بهترین است، زیرا عاری از هرگونه افزودنی که می‌تواند به پوست شما آسیب برساند است. روغن نارگیل را می‌توانید از یک فروشگاه مواد غذایی، یک فروشگاه بهداشتی و یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

 • هنگام خرید روغن نارگیل، بررسی کنید که بدون عطر است. روغن نارگیل تصفیه نشده به احتمال زیاد بدون بو هستند، اما بررسی مضاعف آن برای وجود عطر می‌تواند یک محرک برای آکنه باشد.

2- ابتدا صورت خود را بخور دهید تا منافذ پوست خود را باز کنید

درمان آکنه با روغن نارگیل

 یک کاسه را با آب جوش پر کنید. حوله‌ را طوری بیاندازید که روی سر و شانه‌های شما آویزان شود. به مدت 3 الی 4 دقیقه روی کاسه‌ی بخار خم شوید.

 • سر خود را در فاصله‌ای از کاسه نگه دارید که در آن بخار را در مقابل صورت خود حس کنید، اما نه آنقدر نزدیک که بسوزید و یا احساس کنید که انگار نمی‌توانید هوای تازه را تنفس کنید.

 بیشتر بخوانید: راز داشتن صورت بدون آکنه 

3- یک  قاشق چای‌خوری (4 گرم) روغن نارگیل را در کف دست خود بریزید (اگر در حالت جامد باشد)

درمان آکنه با روغن نارگیل

بسته به مکانی که در آن زندگی می‌کنید، روغن نارگیل در طی ماه‌های سردتر به جامد تبدیل می‌شود و در طی ماه‌های گرم به مایع تبدیل می‌شود. اگر روغن نارگیل سفت است، مقدار کمی از آن را بیرون بیاورید و در کف دست خود ماساژ دهید تا نرم شود.

 • بهتر است به جای استفاده از مایکروویو یا اجاق گاز از گرمای بدن خود برای نرم کردن روغن نارگیل استفاده کنید. دلیل این کار، این است که روغن نارگیل ممکن است بیش از حد گرم شود و باعث ‌شود که پوست شما را بسوزاند.
 • 1 قاشق غذاخوری (4 گرم) روغن نارگیل را به مدت 2 الی 3 دقیقه روی صورت خود ماساژ دهید. روغن را روی چانه، گونه، پیشانی و بینی خود بمالید. با استفاده از حرکات دایره‌ای، آن را به آرامی ماساژ دهید.

درمان آکنه با روغن نارگیل

 • مراقب باشید روغن نارگیل داخل چشم‌تان نرود. هنگام استفاده از روغن نارگیل عجله نکنید. وقت کافی، برای ماساژ کامل آن بر روی پوست خود در نظر بگیرید.

3- روغن نارگیل را به آرامی با حوله و آب گرم پاک کنید

درمان آکنه با روغن نارگیل

حوله را در زیر آب داغ یا ولرم بگیرید. آب اضافی آن را بگیرید. حوله را روی نواحی مختلف صورت خود نگه دارید و اجازه دهید تا روغن نارگیل بیش از حد خیس شود. هنگامی که به قسمت دیگری از صورت خود حرکت می‌کنید روغن را از روی صورت خود بردارید. مطمئن شوید که آب بسیار داغ نیست، چرا که می‌تواند پوست شما را بسوزاند. آب باید یک درجه حرارت گرم و در عین حال ملایم داشته باشد.

 • هنگام استفاده کردن از حوله، آن را محکم روی صورت خود نکشید تا دچار آسیب نشود. استفاده از حوله برای پاک کردن روغن نارگیل، تمام آن چیزی است که لازم دارید.
 • نگران نباشید اگر پوست شما هنوز کمی چربی دارد. هر گونه روغن اضافی با استفاده از پاک‌کننده ملایم برداشته خواهد شد.

4- صورت خود را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید

درمان آکنه با روغن نارگیل

 از یک پاک‌کننده طبیعی صورت یا صابون ملایم استفاده کنید تا بقیه روغن نارگیل را از روی صورت خود پاک کنید. در صورت لزوم، قبل از استفاده از پاک کننده دوباره صورت خود را مرطوب کنید.

 • دستورالعمل نحوه استفاده از آن را بر روی برچسب پاک‌کننده دنبال کنید.

5- هر روز صبح و شب روغن نارگیل را روی پوست خود بمالید

درمان آکنه با روغن نارگیل

از یک برنامه منظم برای استفاده از روغن نارگیل استفاده کنید، به عنوان مثال: هر صبح به محض اینکه از رختخواب بیرون می‌روید و یا هر شب قبل از اینکه به رختخواب بروید. اغلب پوست خود را از نظر نشانه‌های بهبود بررسی کرده و در صورت جوش زدن دوباره، استفاده از آن را متوقف کنید.

 • ممکن است عکس گرفتن از پوست شما هر چند روز یکبار مفید باشد. این کار به شما کمک می‌کند تا ببینید که آیا روغن نارگیل به طور کلی باعث تغییر در پوست شما می‌شود یا خیر.
 • در حالی که روغن نارگیل در طی چند روز اول استفاده از آن باعث می‌شود که جوش بزنید، در نهایت در بسیاری از افراد از بین می‌رود و به درمان آکنه کمک می‌کند. با این حال، اگر احساس می‌کنید که پوست شما به دلیل روغن نارگیل رو به وخیم شدن است، استفاده از آن را متوقف کرده و محصولی متفاوت را امتحان کنید.

 بیشتر بخوانید: نحوه درمان اسکارهای آکنه با آلوئه‌ورا 

نظر دهید

پاسخ دهید