مي خواهيد برنزه شويد يا برشته؟

مي خواهيد برنزه شويد يا برشته؟در حالیکه تب برنزه شدن در بین جوانان به شدت بالا گرفته است، پزشکان متخصص بیماری­های پوست و مو اعتقاد دارند که قرار گرفتن در معرض نور مستقيم آفتاب و يا استفاده از سولاريوم به منظور برنزه كردن پوست، می تواند موجب بروز خطرات جبران ناپذیر و حتی بیماریهای کشنده پوستی در افراد شود.

دکتر بهروز باريک بين متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، برنزه كردن پوست در سواحل دريا يا استخرهاي روباز را از جمله آسيب‌هاي شايع پوست در فصل تابستان عنوان كرد و گفت: برنزه کردن پوست خطرات جدي و گاه جبران ناپذيري براي پوست به دنبال دارد.

وي با بيان اين كه گاهي افراد به منظور برنزه کردن پوست خود مدت‌ها تحت تابش مستقيم خورشيد قرار مي‌گيرند، افزود: اشعه ماوراء بنفش نورخورشيد سبب برنزه شدن پوست مي‌شود؛ اين در حالي است كه اين برنزه شدن و زيبايي ظاهري پوست عوارضي مانند ايجاد لکه‌هاي پوستي و چين و چروک را به دنبال دارد.

اين متخصص پوست و مو توصيه كرد كه افراد تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض مستقيم نورخورشيد براي برنزه کردن پوست خودداري کنند؛ چرا که تابش نور آفتاب با وجود تمام فوايد آن، اگر مستقيم و طولاني مدت باشد در نهايت مرگ را در پي دارد.

دکتر باريک بين در ادامه استفاده از سالن‌هاي مجهز به سولاريوم را خطرناک و سرطان‌زا عنوان كرد و گفت: راه‌هاي مناسبي براي جايگزين کردن اين روش وجود دارد از جمله اين که فرد مي‌تواند براي آرامش يافتن به جاي استفاده از آفتاب؛ ورزش، شنا در فضاي سر بسته يا پياده‌روي را جايگزين کند و براي برنزه کردن از کرم‌هاي برنزه کننده استفاده کند.

ايسنا

نظر دهید

پاسخ دهید