مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد، گزینه‌ای محبوب برای افرادی است که از اپیلاسیون، بند انداختن یا اصلاح موهای ناخواسته بدن‌شان خسته شده‌اند. در سال‌های اخیر، این روش به یکی از متداول‌ترین روش‌های زیبایی تبدیل شده است. پیروی از یک فرآیند ساده پس از مراقبت، از جمله محافظت از پوست و انتخاب محصولات مناسب، به شما اطمینان می‌دهد که ناحیه درمان شده به سرعت و به طور کامل بهبود می‌یابد. در این مقاله، به مطالب زیر می‌پردازیم. با استایلی همراه باشید.

1- درمان ناراحتی اولیه

2- محافظت از پوست، بلافاصله پس از انجام لیزر

3- انتخاب محصولات مناسب پس از درمان

بخش اول درمان ناراحتی اولیه

1- از کمپرس یخ و یا سرد برای بی‌حس کردن محل درمان استفاده کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

پس از لیزر موهای زائد، ممکن است احساس ناراحتی جزئی مانند آفتاب سوختگی خفیف داشته باشید. همچنین ممکن است این ناحیه کمی متورم و یا قرمز باشد. کمپرس یخ و یا سرد، راهی آسان برای کاهش این درد است. می‌توانید بلافاصله پس از لیزر از کمپرس یخ و یا سرد استفاده کنید، بنابراین آن‌ها را قبل از استفاده در فریزر قرار دهید.

 • قبل از استفاده از یخ یا کمپرس سرد، آن را درون یک حوله بپیچانید. استفاده مستقیم از یخ یا کمپرس سرد روی پوست، باعث تحریک بیشتر آن شود.
 •  یخ را حداقل 3 بار در روز به مدت 10 دقیقه در محل درمان قرار دهید تا ناراحتی شما از بین برود. حداقل یک ساعت قبل از استفاده مجدد از یخ یا کمپرس سرد، صبر کنید. اگر کمپرس یخ را به مدت طولانی روی پوست‌تان بگذارید، جریان خون به آن ناحیه محدود خواهد شد و زمان بهبودی شما را کند خواهد کرد.

2- آلوئه‌ورا را برای تسکین تورم و یا هرگونه قرمزی امتحان کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

بسیاری از افراد می‌گویند که آلوئه‌ورا به کاهش ناراحتی پوستی، قرمزی و تورم کمک می‌کند. یافتن آن در راهرو محصولات مراقبت از پوست و یا ضدآفتاب در داروخانه‌ها، بسیار آسان است. ژل آلوئه‌ورا را برای گرفتن بهترین نتیجه در یخچال نگهداری کنید. در صورت امکان از ژل آلوئه‌ورا تازه استفاده کنید، چرا که موثرتر است.

 • آلوئه‌ورا را مستقیماً در ناحیه‌ای که موها لیزر شده است بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا جذب پوست شود. پس از خشک شدن ژل، می‌توانید آلوئه‌ورای اضافی را با یک حوله تمیز، مرطوب و نرم پاک کنید. با این حال مقدار کمی آلوئه‌ورا، روی پوست شما بی‌خطر است. این روند را 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید تا درد، قرمزی و تورم از بین برود.

3- اگر کمپرس یخ و آلوئه‌ورا مؤثر نیستند، از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

 بیشتر افراد می‌دانند که استفاده از کمپرس‌‌های یخ و استفاده از آلوئه‌ورا، ناراحتی ناشی از لیزر را کاهش می‌دهد، اما در صورت ادامه داشتن درد، می‌توان از مسکن‌های بدون نسخه (OTC) استفاده کرد.

 • از مسکن‌های بدون نسخه، به اندازه‌ی مناسب استفاده کنید. فقط حدود یک روز پس از درمان با لیزر باید مسکن‌ها را مصرف کنید. اگر درد پس از 24 ساعت ادامه یافت، به پزشک خود مراجعه کنید. آسپرین، پس از لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود، زیرا خون را رقیق می‌کند و باعث می‌شود زمان بهبود افزایش یابد.

 بیشتر بخوانید: با خواندن این مقاله‌ی کامل در پایان میفهمید که آیا لیزر موهای زائد ارزش وقت و هزینه را دارد؟ 

بخش دوم محافظت از پوست، بلافاصله پس از انجام لیزر

1- از ناحیه تحت درمان در برابر نور خورشید محافظت کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

نور خورشید، ناحیه درمان شده را تحریک می‌کند و احتمالاً باعث ناراحتی و قرمزی بیشتر می‌شود. ساده‌ترین راه برای پیشگیری از این امر، عدم قرار گرفتن ناحیه تحت درمان در معرض تابش نور خورشید است. هنگامی که به بیرون می‌روید، مطمئن شوید که ناحیه‌ی لیزر شده را با لباس پوشانده‌اید. اگر صورت خود را لیزر کرده بودید، از کلاه برای محافظت از آفتاب استفاده کنید.

 • از منابع اشعه ماوراء بنفش مصنوعی مانند سولاریوم باید تا زمانی که پوست به طور کامل بهبود یافته و همه‌ی ناراحتی‌ها، تورم و قرمزی ناپدید شده‌اند اجتناب کنید.
 • حداقل 2 هفته پس از لیزر باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب جلوگیری شود، اما برخی از متخصصین توصیه می‌کنند تا 6 هفته از آفتاب پرهیز کنید.
 • از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. دقت کنید که اکثر مواقع، کرم ضد آفتاب را مجدداً استفاده کنید، به خصوص اگر پوست‌تان خیس و یا عرق کرده باشد.

2- از قرار دادن پوست خود در معرض منابع گرما تا زمانی که کاملاً بهبود نیافته است خودداری کنید  

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

عملیات لیزر با استفاده از گرما برای از بین بردن فولیکول‌های مو کار می‌کند. قرار دادن ناحیه تحت درمان در معرض گرمای اضافی باعث افزایش تحریک پوست می‌شود. از آب داغ، سونا و اتاق‌های بخار حداقل به مدت 48 ساعت پس از درمان اجتناب کنید.

 • شما می‌توانید استحمام کنید. با این حال، شما باید از آب خنک یا ولرم استفاده کنید تا به ناحیه تحت درمان کمک شود که سریع‌تر بهبود یابد.

3- حداقل 48 ساعت پس از درمان از ورزش شدید اجتناب کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

افزایش دمای بدن از طریق ورزش نیز می‌تواند ناحیه درمان شده را تحریک کند. حداقل 48 ساعت قبل از ورزش شدید صبر کنید.

 • ورزش ملایم مانند پیاده‌روی اشکالی ندارد. فقط سعی کنید از گرمای بیش از حد جلوگیری کنید.

بخش سوم انتخاب محصولات مناسب پس از درمان

1- محل درمان را با یک پاک‌ کننده‌‌ی ملایم تمیز کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

 مهم است که پوست خود را تمیز نگه دارید. برای تمیز کردن ناحیه درمان شده، باید از یک پاک کننده ملایم یا پاک کننده‌ای استفاده کنید که برای پوست‌های حساس طراحی شده است. شما می‌توانید دوش و یا استحمام را به طور عادی انجام دهید، فقط مطمئن شوید که دمای آب، خنک باشد.

 • شما می‌توانید پس از درمان، ناحیه مربوطه را 1 الی 2 بار در روز بشویید. اگر بیشتر از حد معمول بشویید، ممکن است قرمزی یا ناراحتی را افزایش دهید. پس از 2 الی3 روز  اگر قرمزی از بین رفته است، می‌توانید به روال طبیعی پوست خود برگردید.

2- از یک مرطوب کننده مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

پس از لیزر موهای زائد، پوست شما نسبت به حالت طبیعی حساس‌تر خواهد بود. همچنین احتمالاً خشک خواهد شد، به خصوص زمانی که بهبود می‌یابد. استفاده از مرطوب کننده‌ی طراحی شده برای پوست حساس در ناحیه تحت درمان، احساس خشکی را کاهش می‌دهد بدون اینکه باعث تحریک بیشتر شود.

 • پس از درمان اولیه، می‌توانید در صورت لزوم 2 الی3 بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید. فقط مراقب باشید که آن را به آرامی بمالید تا پوست‌تان تحریک نشود.
 • از یک مرطوب کننده غیر کومدون‌زا (Non-Comedogenic) استفاده کنید. این کار به حفظ منافذ پوست و بهبود التیام کمک می‌کند.

 بیشتر بخوانید: درمان و بهبود سوختگی های پس از لیزر با روغن آرگان! 

3- پرهیز از محصولات آرایشی

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

 اگر موهای صورت خود را لیزر کرده‌اید نباید از محصولات آرایشی استفاده شود، چرا که ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست شود. بهتر است پس از درمان، از کمترین محصول ممکن در صورت خود استفاده کنید.

 • پس از 24 ساعت، اگر قرمزی از بین رفته باشد، می‌توانید از محصولات آرایشی استفاده کنید.
 • همچنین باید از مصرف داروهای موضعی صورت مانند کرم ضد آکنه اجتناب کنید. پس از 24 ساعت، اگر قرمزی از بین رفته باشد می‌توانید دوباره از این محصولات استفاده کنید.
نظر دهید

پاسخ دهید