قارچ ناخن را اینطوری درمان کنید

اگر قارچ ناخن دارید اما نمی‌خواهید وقت خود را برای درمان‌های خانگی بی‌ اثر هدر دهید، درمان‌های خانگی را که توسط تیم تحقیقاتی پشتیبانی می‌شوند را انتخاب کنید. اگر چه ممکن است برخی از آن‌ها کمی زمان‌بر باشند، اما شما در واقع می‌توانید قارچ‌هایی را که باعث عفونت ناخن می‌شوند را درمان کنید. در صورت عدم نتیجه می‌توانید از پزشک خود در مورد داروهای خوراکی و یا موضعی سوال کنید. در این مقاله، برایتان 3 روش خلاص شدن از قارچ ناخن را بازگو خواهیم کرد.

1- استفاده از درمان‌های خانگی

2- دریافت درمان پزشکی

3- جلوگیری از قارچ ناخن

بخش اول استفاده از درمان‌های خانگی

1- روزی 1 بار روغن ضروری ضد قارچ را روی ناخن خود بزنید تا یک درمان طبیعی انجام شود

درمان قارچ ناخن

12 قطره روغن حامل (Carrier Oil) مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل را با 1 تا 2 قطره روغن ضروری ضد قارچ مخلوط کنید. سپس 1 تا 2 قطره از مخلوط را روی ناخن خود قرار دهید و آن را به مدت 10 دقیقه خیس کنید. برای کمک به نفوذ روغن روی ناخن، می‌توانید روغن را با یک مسواک نرم قدیمی روی ناخن‌ خود بمالید.

 • اگر مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف هستید از درمان با داروهای خانگی صرفه نظر کنید و به محض اینکه متوجه قارچ روی ناخن خود شدید، از مراقبت‌های پزشکی استفاده کنید.
 • این کار را هر روز حداقل 3 ماه تکرار کنید تا بتوانید قارچ ناخن‌تان را درمان کنید.

روغن‌های اساسی ضد قارچ:

 • سیترونلا (Citronella)
 • ژرانیوم (Geranium)
 • علف لیمو (Lemongrass)
 • پرتقال (Orange)
 • پالماروزا (Palmarosa)
 • نعناع هندی (Patchouli)
 • نعناع فلفلی (Peppermint)
 • اکالیپتوس (Eucalyptus)

2- اگر تمایل به استفاده از روغن‌ها را ندارید، هفته‌ای 2 تا 3 بار عصاره انجبار را روی ناخن خود بزنید

درمان قارچ ناخن

یک داروی ضد قارچی که حاوی عصاره انجبار و یک ضد قارچ موثر است را خریداری کنید. این داروها معمولا حاوی برس‌هایی هستند که برای غوطه‌ور شدن در عصاره و پخش کردن روی ناخن شما استفاده می‌شوند. عصاره انجبار را 2 یا 3 بار در طول هفته روی ناخن‌تان بزنید و اجازه دهید تا خشک شود.

 • شما باید عصاره انجبار را حدود 3 ماه قبل از مشاهده نتیجه، روی ناخن‌تان اعمال کنید.
 • عصاره انجبار را از عطاری‌ها و یا از فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید.

3- برای درمان طولانی مدت 1 بار در روز پماد نعناع‌دار را روی ناخن خود ماساژ دهید

درمان قارچ ناخن

تحقیقات نشان داده شده است که ماساژ دادن یک پماد موضعی نعناع‌دار به ناخن، یک درمان کم هزینه و موثر می‌باشد. یک پنبه تمیز و یا انگشت را به پماد بزنید و سپس آن را روی قارچ ناخن بکشید. این کار را روزی 1 بار انجام دهید تا عفونت برطرف شود.

 • اگر می‌خواهید قبل از رفتن به رختخواب این کار را انجام دهید، پوشیدن دستکش و یا جوراب را برای جلوگیری از ساییده شدن پماد روی تخت در نظر بگیرید.
 • به خاطر داشته باشید که ممکن است این درمان یکسال طول بکشد تا شما نتایج حاصل از آن را ببینید.

4- سعی کنید حداقل 1 بار در روز از خمیر جوش شیرین روی ناخن خود استفاده کنید(گزینه ارزان)

درمان قارچ ناخن

اگر چه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما یک مطالعه نشان می‌دهد که جوش شیرین می‌تواند رشد قارچ را کندتر کند. برای استفاده، جوش شیرین را درون یک کاسه کوچک ریخته و آب کافی را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. سپس خمیر را روی ناخن خود بگذارید و اجازه دهید 10 دقیقه روی آن بماند. سپس ناخن خود را بشویید و کاملا خشک کنید.

 • شما می‌توانید این روش درمانی را چندین بار در روز امتحان کنید، اما ممکن است یکسال طول بکشد تا شما نتایج حاصل از آن را ببینید.
 • اگر چه ممکن است برخی از روش‌های خانگی مخلوط جوش شیرین با سرکه را دیده باشید، اما  اثبات نشده است که این یک روش اثر بخش است.

 بیشتر بخوانید: رشد سریع ناخن در ۵ روز 

بخش دوم دریافت درمان پزشکی

1- اگر قارچ ناخن به درمان خانگی پاسخ نمی‌دهد، به پزشک مراجعه کنید

درمان قارچ ناخن

اگر شما درمان‌های خانگی را حداقل 3 ماه برای ناخن دست یا 12 ماه برای ناخن پا امتحان کرده‌اید و بهبود نیافته‌اید، به پزشک مراجعه کنید. اگر به نظر می‌رسد که ناخن شما تغییر رنگ داده است و یا ضخیم‌تر شده است توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر ناخن شما بسیار ضخیم شده است، درمان آن با استفاده از داروهای خانگی دشوار است. بنابراین یک طرح تشخیص و درمان پزشکی بسیار حائز اهمیت است.
 • پزشک برای تشخیص از ناخن، کِشت خواهد گرفت و آن را زیر میکروسکوپ معاینه خواهد کرد.

2- برای درمان قارچ از داروهای تجویزی خوراکی به مدت 8 تا 12 هفته استفاده کنید

درمان قارچ ناخن

داروهای تجویزی، یکی از موثرترین روش‌های درمانی قارچ ناخن هستند، حتی اگر چند ماه طول بکشند. پزشک شما ممکن است برای درمان قارچ، قرص تربینافین (روزانه مصرف می‌شود) را تجویز کند.

 • در مورد عوارض جانبی مثل خارش پوست و مشکلات کبدی با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر شما از آنتی بیوتیک‌ها، داروهای آسم، داروهای قلبی یا داروهای ضد افسردگی استفاده کنید به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که داروهای ضد قارچ می‌توانند با آن‌ها تداخل داشته باشند.

3- برای درمان قارچ، روزانه حداقل 2 ماه از لاک ضد قارچ استفاده کنید

درمان قارچ ناخن

اگر نگران عوارض داروهای ضد قارچ خوراکی هستید و یا عفونت ناخن شما شدید نیست، پزشک شما ممکن است یک روش ضد قارچی را که روزانه یکبار باید از آن استفاده ‌کنید را تجویز می‌کند.

 • ناخن را مرتب کنید و قبل از استفاده از لاک روی ناخن، آن را با آب یا الکل بشویید.
 • برخی از لاک‌های ضد قارچ، باید هر روز یا چند بار در هفته مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین از پزشک خود بخواهید که دستور خاصی را برایتان صادر کند.

4- اگر کمتر از نیمی از ناخن‌تان تحت تاثیر قارچ قرار دارد، کرم‌های موضعی را امتحان کنید

درمان قارچ ناخن

اگر پزشک فکر می‌کند که ناخن شما ممکن است به درمان سبک پاسخ دهد، احتمالا قبل از اعمال یک کرم بر پایه اوره، ناخن‌ را در آب خیس کرده تا باعث تسکین بیشتر آن شود. توصیه می‌شود آن را برای یک روز با بانداژ بپوشانید و بعد دوباره ناخن را خیس کنید. سپس کرم بیشتری را روی آن بزنید و آن را ببندید. این درمان را به مدت 2 هفته تکرار کنید.

 • پس از تمیز کردن قسمت آلوده از روی ناخن، به منظور تمیز کردن کل آن، از یک کرم ضد قارچی استفاده کنید.

5- اگر ناخن شما به درمان خوراکی یا موضعی پاسخ نمی‌دهد، جراحی کنید

درمان قارچ ناخن

در مورد عفونت‌های شدید، پزشک ممکن است بخواهد ناخن را برداشته تا بتواند داروها را مستقیما بر روی عفونت زیر ناخن قرار دهد. پس از درمان، سرانجام ناخن شما سالم خواهد شد.

بخش سوم جلوگیری از قارچ ناخن

 بیشتر بخوانید: مرجع کامل راه‌های پیشگیری از قارچ ناخن 

1- جوراب‌های قابل تنفس و کفش راحتی را انتخاب کنید

درمان قارچ ناخن

برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها، باید پاهای شما در طول روز خشک بماند. جوراب‌هایی را بپوشید که رطوبت را از بین می‌برد و اطمینان حاصل کنید که کفش‌های شما آنقدر سفت نیستند که ناخن‌های پای‌تان به هم بچسبد.

 • سعی کنید کفش‌ روزمره‌تان را تا قبل از استفاده‌ی بعدی به طور متناوب عوض کنید. این کار باعث می‌شود رطوبت به دام افتاده در ناخن‌هایتان ایجاد نشود.  

2- هنگام شستن ظرف یا استفاده از محصولات پاک کننده از دستکش لاستیکی استفاده کنید

درمان قارچ ناخن

این امر نه تنها مانع از تماس باکتری‌ها هنگام انجام کار می‌شوند، بلکه باعث خشک شدن دستانتان نیز می‌گردد. از آنجا که قارچ‌ها، مکان‌های گرم و مرطوب را دوست دارند خشک نگه داشتن دست‌ها می‌تواند از بروز عفونت جلوگیری کند.

 • اگر مایع در آن‌ها به دام می‌افتد، دستکش خود را تعویض کنید، زیرا نمی‌خواهید که ناخن‌های شما در آب ظرفشویی یا محلول تمیز کننده خیس شود.

3- در مکان‌های عمومی کفش یا صندل بپوشید

درمان قارچ ناخن

از آنجا که می‌توانید یک قارچ را با پابرهنه راه رفتن در اماکن عمومی بردارید، توصیه می‌شود همیشه صندل‌های خود را بپوشید. به یاد داشته باشید که آن‌ها را در حمام‌های عمومی، رخت‌کن و یا استخرهای عمومی بپوشید.

 • از کفش یا صندل شخص دیگر به صورت مشترک استفاده نکنید.

4- ناخن‌های خود را مرتب کرده و تمیز نگه دارید

درمان قارچ ناخن

قبل از اینکه ناخن‌هایتان بلند شوند، کثیفی را از زیر ناخن‌هایتان پاک کنید و آن‌ها را مرتب کنید. اگر چه گاهی اوقات می‌توانید ناخن‌های خود را لاک بزنید ولی بهتر است به ناخن‌هایتان تا استفاده از  لاک بعدی استراحت بدهید، چرا که می‌تواند رطوبت را به دام بیندازد و خطر عفونت را افزایش دهد.

 • اگر ناخن‌های خود را در سالن ناخن انجام می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات خود را استریل می‌کنند.

 بیشتر بخوانید: تقویت و محکم کردن ناخن‌ها به روش خانگی 

نظر دهید

پاسخ دهید