فریب تبلیغات جوان سازی پوست را نخورید

فریب تبلیغات جوان سازی پوست را نخورید

داروها و کرم ها به هیچ وجه نمی توانند جایگزین روش های جراحی و غیرجراحی برای جوان سازی پوست شوند، بنابراین اگر در تبلیغات نتیجه استفاده از کرم ها معادل به کار گیری این دو روش عنوان شود باید به صحت اثرگذاری کالای تبلیغ شده شک کرد.

دکتر محسن نراقی، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: اثر کرم ها بسیار محدود، تدریجی و بیشتر پیشگیرانه است تا درمانی. این محصولات باعث حفظ رطوبت و طراوت پوست می شوند البته کرم های مختلفی تبلیغ می شود اما ممکن است هیچ کدام از آنها به اندازه یک کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده معمولی اثر نداشته باشد.

وی توصیه کرد: افراد کرم ضدآفتاب را باید نیم ساعت پس از بیداری استفاده و در طول روز چند بار تکرار کنند. کرم های مرطوب کننده را نیز باید شب ها پیش از خواب به پوست بمالند، البته اگر فردی قصد داشته باشد اقدام بیشتری برای جوان سازی پوست خود انجام دهد باید به متخصص پوست یا فوق تخصص پلاستیک صورت مراجعه کند.

یک روش جوان سازی پوست را برای همه افراد نمی توان تجویز کرد

نراقی تاکید کرد: یک روش جوان سازی پوست را برای همه افراد نمی توان تجویز کرد چراکه برای صورت هر فرد، یک روش مناسب است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه بیشتر تبلیغات مربوط به روش های جوان سازی و زیبا کردن پوست، قابل باور نیست، گفت: تولید کنندگان این محصولات با سوء استفاده از خلاء نظارتی موجود و با اهداف سودجویان، کالاهای خود را تبلیغ می کنند، این در حالیست که بیشتر این کالاها فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند.

این عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا تاکید کرد: مجوز نداشتن یک محصول به معنای ورود آن از طریق کانال های غیرمجاز و فرعی به ایران و همانند انسانی بدون شناسنامه است.

در این شرایط نمی توان به ادعاهای مطرح شده در تبلیغات چنین محصولاتی اطمینان کرد و اصلی یا تقلبی بودن آنها را تشخیص داد.

از نظر علم پزشکی هیچ محصولی یک شبه روی پوست معجزه نمی کند

نراقی افزود: تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی سعی می کنند کالای خود را معجزه گر معرفی کنند که در مدت کوتاهی پوست مردم را جوان می کند، این درحالیست که از نظر علم پزشکی هیچ محصولی یک شبه روی پوست معجزه نمی کند و ایجاد تغییرات بافتی و بازسازی پوست نیازمند گذشت زمان است بنابراین باید به ادعاهای تاثیرسریع محصولات تبلیغ شده بر پوست شک کرد.

نراقی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا می توان چین و چروک پوست را با استفاده از کرم از بین برد، گفت: یکی از آرزوهای افراد، جوانتر به نظر رسیدن است و علم جوان سازی یکی از مباحث مهم کتاب های جراحی پلاستیک است چراکه بیشترین آثار افزایش سن در صورت نمودار می شود بنابراین با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی، تلاش می شود تا پوست جوانتر به نظر برسد.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی افزود: روشهای جراحی ، روش های موثری هستند اما به علت بیهوش شدن بیمار و هزینه های زیاد آن، استفاده از این روش برای برخی از بیماران مشکل است. روش های غیر جراحی نیز به دو دسته تقسیم می شوند.

نراقی درباره روش های غیرجراحی گفت: در برخی روش ها برای بیمار، دارو تجویز می شود اما در بعضی دیگر دارو تجویز نمی شود و پزشک فراورده هایی را در صورت بیمار به کار می برد که تزریق بوتاکس یا مواد پرکننده (فیلر) برای کاهش خطوط پایین صورت، چینهای دور لب از جمله این موارد است.

علاوه بر آن با روش های لیزری و غیر لیزری می توان لایه های سطحی پوست را برداشت تا لایه های زیرین، پوست تازه تری را بسازند.

البته روش های غیرجراحی را برخلاف روش های جراحی می توان هر سال تکرار کرد.

اجتناب از آفتاب مستقیم و استعمال سیگار باعث پیشگیری از پیری پوست می شود

این عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا درباره راه های پیشگیری از پیری پوست صورت اظهار کرد: دو عامل به شدت باعث پیری پوست می شوند؛ یکی از این عوامل، اشعه ماورای بنفش خورشید است، البته خانواده های آفتاب هم در این گروه قرار می گیرند.

به عنوان نمونه تمایل به برنزه کردن پوست، عادت غلطی است که تا حدودی در ایران شایع شده است چراکه اشعه دستگاه های برنزه کردن باعث پیر شدن پوست می شوند چون به الیاف بافت همبند پوست صدمه می رسانند و آن ها را مستعد چروک خوردن می کنند.

وی سیگار کشیدن را عامل موثر دیگری در پیری پوست برشمرد و گفت: پوست سیگاری ها همیشه چند سال پیرتر از افراد دیگر است، بنابراین اجتناب از استعمال سیگار و حتی در معرض دود آن قرار گرفتن برای حفظ جوانی پوست لازم است.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی درباره راه های دیگر پیشگیری از پیری پوست اظهار کرد: دوری از استرس و فشارهای روحی و روانی ، نوشیدن مایعات کافی و خوردن میوه ها و سبزی های تازه و انجام حرکات ورزشی در حفظ جوانی پوست موثر است.

نراقی در پایان با بیان اینکه استفاده از کرم های ضد آفتاب در پیشگیری از پیری پوست نقش دارند،گفت: افراد دارای پوست خشک از کر م های مرطوب کننده به ویژه در فصول سرد استفاده کنند و اگر احساس می کنند که چین های پوست آن ها در حال افزایش است، به متخصصان پوست یا فوق تخصص های پلاستیک صورت مراجعه کنند.

علاوه بر آن این افراد اگر عضلات صورت خود را بیش از حد منقبض می کنند می توانند با استفاده از بوتاکس از افزایش چین های ناشی از انقباض زیاد عضلات صورت خود پیشگیری کنند.

نظر دهید

پاسخ دهید