زیبایی به چه قیمت ؟ نکاتی جالب که باید بدانید

زیبایی به چه قیمت ؟ نکاتی جالب که باید بدانید

دکتر دبورا جالیمن، متخصص پوست و مو و سخنگوی انجمن متخصصان پوست آمریکا و نویسنده بخش «بیماری‌های پوست» در کتاب «زندگی سالم برای دختران و زنان» می‌گوید:‌ «تقریبا هیچ دختر جوانی را پیدا نمی‌کنید که به آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی مراجعه نکند. این مسئله اشکالی هم ندارد اما گاهی این مراجعات بیش از حد می‌شود و این، می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

گاهی هم شیوه‌هایی برای زیبایی افراد در نظر گرفته می‌شود که عوارض زیادی به همراه دارد، جالب این‌جا است که خیلی از خانم‌ها در حالی به استفاده از شیوه‌های مختلف آرایشی و زیبایی روی می‌آورند که اصلا نیازی به آن نیست، در واقع آن‌ها صرفا برای تنوع دست به این اقدامات می‌زنند و این می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد.»
در حال حاضر شیوه‌های آرایشی و زیبایی بسیاری در جهان صورت می‌گیرد که در ادامه فقط به برخی موارد که ممکن است ایجاد مشکل یا خطر کند، اشاره می‌کنیم و به شما می‌گوییم چطور از عوارض و خطرات احتمالی دور بمانید.

کرم‌های سفیدکننده پوست

سفید شدن به قیمت سرطان
هیچ متخصص پوستی را پیدا نمی‌کنید که با کرم‌های سفیدکننده مخالفت کند، اما چیزی که می‌تواند خطرناک باشد استفاده بیش از حد و افراطی از این سفیدکننده‌ها و رنگ برهای پوستی است. این کرم‌ها و رنگ‌‌برها برای تغییر رنگ پوست در معرض آفتاب قرار گرفته،‌ یا پوستی که دچار تغییررنگ ناشی از قرص‌های پیشگیری شده است، مناسب هستند اما مسئله این جاست که باید مقدار کمی از این مواد را آن هم در مدت زمان کمی روی پوست بگذارید.

دکتر جالیمن می‌گوید: «این مواد را می‌توانید برای ۲ هفته، ۴ هفته، یا مثلا ۱۰ هفته استفاده کنید اما استفاده‌کردن از آن برای سال‌ها دیوانگی است.» دکتر جالیمن توضیح می‌دهد که چرا این گونه است: «همه این محصولات سفیدکننده، حاوی هیدروکوینیون هستند، یک ماده سرطان‌زای بسیار قوی که مانع از تولید ملانین در بدن می‌شود. حداکثر غلظت کرم‌های سفیدکننده در بازار باید ۲درصد باشد اما در بعضی از موارد زنان و دختران از مواد غیرمجاز با غلظت‌های ۴ تا ۶ درصد استفاده می‌کنند.

در فرانسه و ایتالیا فروش هرگونه داروی حاوی هیدروکویینون ممنوع است زیرا این ماده جدا از سرطان‌زا بودن باعث اوکورونوزیس می‌شود، بیماری بسیار ناشایعی که باعث می‌شود پوست، رنگی بین آبی تیره، بنفش یا حتی سیاه کبود پیدا کند.»

با این حال در برخی کشورها محصولات سفیدکننده پوست حاوی هیدروکویینون، بدون اشاره به نام آن به فروش می‌رسد. جالب این‌جاست که تحقیقات انجام گرفته توسط روزنامه شیکاگوتریبیون نشان داده که برخی کرم‌های سفیدکننده حاوی جیوه هستند که عنصری سمی است.
محصولات مخصوص پرپشت کردن مژه‌ها

مژه‌های پرپشت یا چشم‌های نابینا؟!
تبلیغات تلویزیونی محصولات مدعی پرپشت کردن مژه‌ها را دیده‌اید؟ در آن‌ها بازیگران مشهور سینما با مژه‌هایی بسیار پرپشت و زیبا دیده می‌شوند. اما یادتان باشد که برای گروهی از زنان و دختران این محصولات می‌تواند چشم‌ها را به جای زیباتر شدن، زشت‌تر و حتی بیمارتر کند.

در میان محصولات پرپشت‌کننده مژه‌ها «لاتیز»، که بیش از هر محصول دیگری روی آن تبلیغ شده است عوارض جانبی زیاد دارد.

در برخی افراد، تیره شدن (قابل برگشت) چشم‌ها، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی چشم‌ها، ایجاد مشکل در پوست پلک‌ها و افزایش میزان موها در پوست اطراف چشم از عوارض این محصول است. دکتر مارکوس آسانه، متخصص پوست در دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: «این محصول برای اکثر افراد بی‌خطر است.» اما در برخی موارد اثرات خطرناکی دارد…

درضمن در تبلیغ برخی محصولات آمده است که بهتر است شب، قبل از به رختخواب‌ رفتن این محصول را به مژه‌های خود بزنید اما مسئله این است که طی خواب ممکن است دست‌های‌تان را به چشم‌های‌تان بزنید، یا عرق کنید و محصول همراه عرق، وارد چشم شما شود در نتیجه چشم شما در تماس با مواد شیمیایی قوی قرار بگیرد.

بهترین کار این است که اگر می‌خواهید از این محصول استفاده کنید آن را طی روز استفاده کنید و در صورتی که چشم‌های‌تان قرمز، یا دچار آب‌ریزش، یا سوزش شد، فورا محصول را از روی مژه‌ها بشویید و به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.
ناخن‌های مصنوعی

شما ناخن‌های‌تان را می‌کُشید
دکتر آسانه می‌گوید: «این ناخن‌های مصنوعی از جنس آکریلیک واقعا فاجعه هستند.» این پزشک می‌گوید که طی چندسال اخیر موارد زیادی از مراجعه به دلیل عفونت ناخن ناشی از این ناخن‌های مصنوعی گزارش شده که باعث عفونت‌های باکتریایی و قارچی در فرد می‌شود.

این پزشک متخصص می‌گوید: «فاصله‌ای میان ناخن طبیعی و ناخن‌های مصنوعی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد یک محیط گرم و مرطوب در این فضا می‌شود. در نهایت، این محیط به ظرف کشت باکتری‌ها بدل می‌شود.» در ضمن یادتان باشد ناخن‌های مصنوعی ‌آکریلیک مانع از تنفس طبیعی ناخن‌ها می‌شود و همین، باعث افزایش احتمال ابتلای ناخن‌ها به بیماری‌های قارچی می‌شود. اگر این حالت اتفاق بیفتد، قرمزی، تورم و درد در ناحیه ناخن‌ها و نوک انگشتان به وجود می‌آید. بدترین حالت این است که ریشه ناخن واقعی شما هم آسیب‌دیده باشد و در نتیجه این ناخن هم دچار مشکل می‌شود.

دکتر جالمین می‌گوید: «اگر به‌طور منظم و دائمی از این ناخن‌ها استفاده کنید قطعا ناخن‌های طبیعی خودتان را نابود خواهید کرد، به‌گونه‌ای که دیگر دوباره رشد نخواهد کرد.» بدترین مشکلی که این پزشک تاکنون در مورد مشکلات ناخن‌های مصنوعی دیده، زنی میانسال بوده که به دلیل عفونت ناخن‌هایش و سپس گسترش عفونت به استخوان‌های دستش مجبور شد مدت ۶ هفته را در بیمارستان بستری باشد تا با تجویز آنتی‌بیوتیک وریدی و درمان جراحی و تخلیه محل عفونت، وضعیتش بهبود پیدا کند.

او می‌گوید به‌نظرش برخی خانم‌ها با تمایل به استفاده بیش از حد از ناخن‌های مصنوعی انگار دوست دارند تا ناخن‌های واقعی‌شان را از بین ببرند. وی همچنین به تمام زنانی که از این ناخن‌ها استفاده می‌کنند توصیه کرد که ویتامین بیوتین را از طریق مکمل‌های ویتامین B کمپلکس دریافت کنند.
برخی خانم‌ها با تمایل به استفاده بیش از حد از ناخن‌های مصنوعی انگار دوست دارند تا ناخن‌های واقعی‌شان را از بین ببرند

برداشتن موها با لیزر

لیزر می‌کنید و رنگ به رنگ می‌شوید
استفاده از دستگاه‌های لیزر برای برداشتن موها شیوه‌ای مؤثر است. اما به شرطی آن‌که شخصی که این کار را برای شما انجام می‌دهد، تحصیلات، معلومات و تجربه کافی برای این کار داشته باشد.

در این مورد به‌خصوص افرادی که پوست تیره دارند باید بیشتر مراقب باشند چرا که دستگاه‌های لیزر، به‌خصوص دستگاه‌های سنتی و قدیمی‌تر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پیگمان‌های رنگی مو در ناحیه ریشه را شناسایی و هدف بگیرند، حالا اگر تکنسین و پزشکی که خیلی خوب در این کار ورزیده نشده است از این دستگاه استفاده کند، ممکن است متوجه نشود که ممکن است دستگاه، پیگمان‌های رنگی خود پوست را با پیگمان‌های رنگی ریشه مو اشتباه بگیرد و در نتیجه به لایه اپیدرم پوست آسیب بزند.

در ضمن، افرادی که پوست تیره‌تر دارند بیشتر در معرض ابتلا به تاول‌های پوستی هستند. دکتر آسانه می‌گوید: «من بیماری داشتم که هندی بود، او برای برداشتن موهای زائد به وسیله لیزر به یک مرکز زیبایی مراجعه کرده بود و پس از لیزر، رنگ ناحیه پوست صورت او با رنگ بدنش کاملا فرق کرده بود حتی لکه‌های کاملا سفید درصورت او ایجاد شده بود، این دختر جوان بسیار زیبا بود اما پس از لیزر به‌شدت صورت نامناسبی پیدا کرده بود، تلاش بسیار زیادی صورت گرفت تا حالت صورت او به شکل طبیعی برگردد.» باید گفت در آمریکا حداقل یک‌سوم افراد از نژاد‌هایی با رنگ پوست سبزه یا تیره هستند اما تقریبا اکثریت تکنسین‌ها و پزشکانی که با دستگاه لیزر موبر کار می‌کنند تعلیمات لازم برای کار با دستگاه در افرادی با پوست‌ تیره‌ را ندیده‌اند.

در این‌گونه موارد باید حتی از مقدار زیاد‌تری ژل خنک‌کننده و مقدار کمی اشعه استفاده شود. البته خبر خوب این که دستگاه‌های لیزر جدید‌تر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کار در پوست‌های تیره با آن راحت‌تر است و خطرات کمتری هم ایجاد می‌کند.

دکتر آسانه می‌گوید: «مهم‌ترین مسئله برای استفاده از لیزر برای برداشتن موهای زائد این است که تکنسین یا پزشک با مهارت و دوره دیده‌ای را پیدا کنید که کاملا به استفاده از دستگاه مسلط باشد.»

نظر دهید

پاسخ دهید