زیبایی به زور آمپول

زیبایی به زور آمپول

آنچه باید قبل از جراحی‌های زیبایی بدانیم :

بوتاکسبعضی از ما وقتی جلوی آینه می‌ایستیم و خودمان را نگاه می‌کنیم، با وسواس خاصی حساب تمام خط و خطوط ریز صورتمان را داریم، حتی خط‌هایی که آنقدر کوچک هستند که غیر از خودمان هیچ کس نمی‌تواند آنها را ببیند.
کم‌کم که چین و چروک‌ها بیشتر می‌شوند، به فکر چاره می‌افتیم. یکی از این راه‌حل‌ها، تزریق آمپول‌های زیبایی است. آمپول‌هایی که مثل همه آمپول‌ها دردناک هستند، ولی هیچ کس از آنها نمی‌ترسد و همه دوستشان دارند.
البته این آمپول‌ها فقط برای رفع چین و چروک به کار نمی‌روند. بزرگ کردن لب یا برجسته کردن گونه‌ها هم از جمله کاربردهای این آمپول‌های زیبایی است.

انواع آمپول های زیبایی

انواع مختلفی از تزریق دارو توسط آمپول های زیبایی انجام می‌شود. این داروها عمدتا در لایه‌های سطحی پوست و برای ۳ هدف عمده زیبایی تزریق می‌شوند:
– افزایش حجم
– از بین بردن چین و چروک صورت
– از بین بردن چربی‌ها و چاقی موضعی
این داروها اگر چه به راحتی تزریق می‌شوند و در مقایسه با عمل‌های جراحی زیبایی بسیار ارزان‌قیمت تر هستند، اما می‌توانند عوارض زیادی داشته باشند و حتی گاهی کشنده باشند.
بوتاکس
سمی دوست‌داشتنی

بر خلاف تصور رایج، بوتاکس یک داروی شیمیایی نیست، بلکه یک سم طبیعی است که از نوعی باکتری‌ گرفته می‌شود.
این باکتری کلستریدیوم بوتولینوم(Clostridium Botulinum) نام دارد و قادر به ایجاد بیماری بوتولیسم (botulism ) در انسان است. این بیماری باعث فلج شدن عضلات بدن می‌شود که به صورت تدریجی از سر شروع شده و به قسمت‌های پایین‌تر بدن پخش می‌گردد. اگر بیماری آنقدر گسترش پیدا کند که عضلات قفسه سینه را هم درگیر کند، باعث از کار افتادن سیستم تنفسی و در نتیجه خفگی و مرگ می‌شود. این بیماری معمولا از طریق مصرف کنسروهای آلوده منتقل می‌شود. با اینکه این سم بسیار کشنده است، اما مصرف آن به صورت کنترل‌شده می‌تواند مفید باشد و در درمان بعضی از بیماری‌ها استفاده گردد.
بوتاکس فقط برای زیبایی نیست
بر خلاف تصور رایج، بوتاکس فقط برای از بین بردن چین و چروک صورت به کار نمی‌رود. بوتاکس اولین بار در دهه ۱۹۷۰ به طور آزمایشی برای درمان لوچی چشم (Strabismus ) به کار رفت.
در حال حاضر این دارو برای درمان لوچی چشم، کج شدن گردن (Portcullis )، تیک (حرکت ناگهانی عضلات)، لرزش عضلات‌ (Tremor)‌، تعریق شدید (Hyperhydrosis ) و آشالازی (بیماری دریچه تحتانی مری) به کار می‌رود.
اثر درمانی این دارو در تمام این بیماری‌ها از طریق فلج کردن عضلات است. در هر کدام از بیماری‌ها، بوتاکس به صورت موضعی به عضله مورد نظر تزریق می‌شود.
بوتاکسرفع چین و چروک پوست، دائمی نیست
پوست از سه لایه تشکیل شده است: اپیدرم، درم و اندودرم.
چین و چروک پوست تا حد زیادی در اثر انقباض عضلات ظریفی به وجود می‌آید که در لابه‌لای پوست قرار دارند. این عضلات با گذشت زمان ظرافت خود را از دست می‌دهند و باعث ایجاد چین و چروک دائمی در پوست می‌شوند. تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن همین عضلات باعث از بین رفتن چین و چروک پوست می‌شود. تزریق بوتاکس به صورت موضعی انجام می‌شود و فقط عضلات همان ناحیه را فلج می‌کند.
اثر این دارو در عرض ۱ تا ۳ روز ظاهر می‌شود و معمولا ۴ تا ۶ ماه ماندگار است. بعد از این مدت فلج بودن عضلات و اثر دارو از بین می‌رود. اگر بیمار بخواهد از اثر دائمی دارو برخوردار شود، باید هر ۴ تا ۶ ماه یک بار تزریق را انجام دهد.
بوتاکس آنقدر هم که فکر می‌کنید، بی‌خطر نیست
بوتاکس داروی کم‌عارضه‌ای است، اما بر خلاف تصور رایج بی‌خطر نیست.
عوارض بوتاکس را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول عوارض زیبایی هستند. اگرچه بوتاکس با هدف زیبایی تزریق می‌شود، ولی اگر درست تزریق نشود ممکن است باعث افتادگی پلک و غیر متقارن شدن صورت شود. از طرف دیگر تزریق نادرست و غیرعلمی، به طور نادر ممکن است باعث فلج عضلات تنفسی و مرگ شود.
حجم‌دهنده‌ها

بوتاکسدسته دوم تزریق های زیبایی، حجم‌دهنده‌ها هستند که برای زیبایی صورت کاربرد گسترده‌تری دارند. تزریق کلاژن برای این کار رایج‌تر است و برای از بین بردن چین و چروک صورت، بزرگ کردن لب، برجسته کردن گونه و پر کردن چانه به کار می‌رود. کلاژن پروتئینی است که به پوست استحکام و انعطاف‌پذیری می‌بخشد. کلاژن، بیشتر در لایه دوم پوست (درم) قرار دارد. با تزریق کلاژن به پوست خاصیت انعطاف‌پذیری پوست بیشتر می‌شود و تا زمانی که کلاژن از بین نرفته است اثر خود را حفظ می‌کند.
بر خلاف تصور رایج، اثر کلاژن بر لب‌ها و گونه‌ها دائمی نیست، زیرا کلاژن بعد از مدتی جذب بافت بدن می‌شود، به خصوص در قسمت‌هایی که حرکت بیشتری دارند، این جذب سریع تر اتفاق می‌افتد.
تزریق کلاژن دردناک است. برای کاهش درد، کلاژن را به صورت مخلوط با لیدوکائین (ماده بی‌حسی) تزریق می‌کنند. درد و قرمزی محل تزریق ممکن است تا دو روز باقی بماند، ولی بعد از آن از بین می‌رود. به ندرت ممکن است محل تزریق کلاژن عفونت کند.
با چربی‌های بدنتان خداحافظی کنید

دسته سوم تزریق‌هایی که با هدف زیبایی انجام می‌شود، مزوتراپی(Mesotherapy)است. مزوتراپی، تزریق مخلوطی از داروهای مختلف در داخل بافت چربی بدن است که باعث از بین رفتن چربی در همان منطقه می‌شود. این روش در مقایسه با لیپوساکشن بسیار ارزان‌تر است و نیازی به بیهوشی ندارد. در این روش، بیمار از شر عوارض جراحی و دوره نقاهت بعد از عمل خلاص می‌شود.
بر خلاف تصور رایج، مزوتراپی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. در روش‌های مختلف مزوتراپی، داروهای متفاوتی در برخی نواحی تزریق می‌شود. در نتیجه مزوتراپی را می‌توان در درمان مشکلات متعددی به کار برد، به عنوان مثال در کاهش پف دور چشم، درمان ریزش مو، از بین بردن چین و چروک پوست صورت و دست.
اگر چه بیش از ۵۰ سال است که مزوتراپی در اروپا انجام می‌شود، اما هنوز هم در مورد فواید آن، اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد و بسیاری از پزشکان با انجام آن مخالف هستند.
نگار بهتاش
هفته نامه سلامت

نظر دهید

پاسخ دهید