زبری پوست دست را چگونه از بین ببریم

پوست دست بسیاری از مردانی که کار خارج از منزل دارند یا کار ساختمانی انجام می دهند، به دلیل مواجهه طولانی مدت با هوا دچار خشکی و زبری شده و بعضا خشن می شود…..

بسیاری از این مردان دست های شان را با صابون های غیراستاندارد یا با محلول هایی که خاصیت پاک کنندگی قوی دارد می شویند یا از صابون هایی استفاده می کنند که بسیار قوی بوده و خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند، در نتیجه چربی طبیعی پوست را از بین می برد.

بسیاری از آقایان هم به دلیل شغل خاص خود، نظیر مکانیکی یا کار به عنوان کارگر ساختمان، از صابون های مایعی که خاصیت پاک کنندگی زیادی دارند استفاده می کنند، چرا که این افراد مرتب با روغن سر و کار دارند. بنابراین از مواد پاک کننده یا محلول های از بین برنده چربی مثل نفت و تینر برای تمیزکردن دست های شان استفاده می کنند. یا برخی از مردان نقاش از مواد پاک کننده خاص استفاده می کنند که برای پوست بسیار مضر است.

اینها همه موادی هستند که به پوست آسیب رسانده و یک نوع اگزما به نام اگزمای تماسی تحریکی ایجاد می کند. در این حالت پوست دچار خارش، سوزش و زبری، رنگ و ترک های عمقی می شود. اگر مردان توجه بیشتری به پوست شان داشته باشند و مرتب از مرطوب کننده استفاده کنند و از شوینده های نامناسب استفاده نکنند پوست دست های شان خشن نخواهد شد. بهتر است از مواد شوینده ملایم مثل صابون بچه استفاده کنند و مرتب دست ها ی شان را چرب کنند. از کرم های حاوی اوسرین یا کرم های حاوی اوره 5 درصد یا 10 درصد استفاده کنند تا ضخامت و خشونت پوست شان کمتر شود. بهترین زمان برای چرب کردن دست ها هم بلافاصله بعد از شستشو است.

در افراد مکانیک که با روغن سر و کار دارند و مجبورند از حلال های پاک کننده روغن استفاده کنند، همین حلال ها مزید بر علت شده و بر خشونت پوست آنها می افزاید. به دنبال استفاده از این حلال ها باید از کرم ها استفاده و از دستکش های نخی استفاده کرد. اگر سوزش و خارش پوست شدید بود حتما باید به یک متخصص پوست مراجعه کنند و از کرم های ضدالتهابی تا رفع التهاب استفاده نمایند.

نظر دهید

پاسخ دهید