رطوبت رسانی به پوست چگونه صورت می گیرد ؟

رطوبت رسانی به پوست چگونه صورت می گیرد ؟

یکی از عوامل اصلی پروسه پیری پوست به ویژه در صورت از دست دادن آب پوست یا آب رسانی کم به پوست می باشد. در طول شبانه روز بر اثر عوامل مختلفی چون تعریق و تبخیر و آب رسانی کم مانند تشنگی های طولانی پوست دچار کم آبی می شود و این کم آبی پروسه پیری پوست را سرعت می بخشد . به همین خاطر توصیه می شود در طول روز آب و نوشیدنی های سالم فراوان بنوشید و نیز از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده نمایید تا یکی از عوامل که آب رسانی می باشد به خوبی انجام شود.

عامل دیگری که در رطوبت رسانی به پوست یا حفظ رطوبت آن تاثیر فراوان دارد کرمهای مرطوب کننده روز و شب می باشند. این کرمها دو کار انجام می دهند ، یکی اینکه مانع از دست دادن راحت آب توسط پوست می شوند و دوم اینکه از طریق ترکیبات خاصی که در خود دارند باعث آب رسانی به لایه های زیر اپیدرم پوست می شوند .

برای پوستهای مختلف شامل ( چرب ، خشک و حساس ) ترکیبات و فراورده های مناسبی تولید شده که پس از شناخت نوع پوست باید از ترکیب مناسب آن استفاده نماییم . کرمهای مرطوب کننده روز و شب از ترکیب کلی چربی و آب تشکیل شده است که مواد مختلفی به آن اضافه شده واین ترکیب به گونه ای است که در کرمهای شب مقدار چربی بیشتر از کرمهای روز است .

کرمهای مرطوب کننده مخصوص پوستهای چرب دارای چربی کمتری در ترکیب خود می باشند .

کرمهای مرطوب کننده روز باید روزانه حداقل دو بار استفاده شوند و می توان روی این کرمها از کرمهای ضد آفتاب و ترکیبات آرایشی استفاده کرد .

استفاده از کرمهای شب در جوان سازی پوست نقش موثری دارد . لازم نیست این کرمها هر شب استفاده شوند ، به ویژه در فصول گرم سال استفاده دو تا سه شب در هفته کافیست و در فصول سرد سال می توان هر شب از آنها استفاده کرد. مخصوصا کرمهای شبی که دارای ماده Q10 می باشند فواید ارزشمندی برای پوست صورت خواهند داشت .

از نکات دیگری که در این زمینه باید یادآور شد این است که در تغییرات ناگهانی هوا که در آن هوا به شدت سرد می شود ، مثلا در پاییز یا زمستان و یا در مسافرت به نقاط کوهستانی و سردسیرو کوهنوردیهای حرفه ای حفظ رطوبت پوست کار بسیار مهم و سختی می باشد . در این موارد باید از کرمهای مرطوب کننده بسیار چرب و حتی در مواردی از وازلین استفاده نمود . ( آیا تا کنون به صورت مردمان کوه نشین دقت کره اید ؟)

از نکات بسیار مهم دیگر در این زمینه رطوبت رسانی به ناحیه دور چشم می باشد . دور چشم از حساسترین نقاط صورت است که خیلی زود تغییرات رطوبتی پوست را به صورت فرورفتگی ، سیاهی و خستگی نشان می دهد .

کرمهای دور چشم را هم براساس نوع پوست انتخاب می کنیم که شامل کرمهای روز و کرمهای شب دور چشم می باشند . اینها هم رطوبت رسانی می کنند و هم دارای کابردهای اختصاصی ضد چروک ، ضد پف و ضد سیاهی می باشند . کرم دور چشم روز را باید روزانه حداقل دو تا سه بار استفاده کرد و کرمهای دور چشم شب را باید هر شب استفاده نمود .

نکته : گاهی روی کرمهای مرطوب کننده و مخصوصا کرمهای دور چشم عبارت ( 24 ساعته ) مشاهده می شود ، این عبارت به این معنی نیست که یک بار استفاده در شبانه روز کافی است و ماندگاری 24 ساعته دارد بلکه مفهومش این است که از این نوع کرم می توان هم به عنوان کرم روز و هم به عنوان کرم شب استفاده کرد .

از روشهای پیشرفته تر و تخصصی تر رطوبت رسانی به لایه های زیرین پوست( Derm ) می توان به موارد زیر اشاره کرد :

هیدرودرمی گالوانیک :
در این روش که از جریان الکتریسیته استفاده می شود ، ژل مخصوصی روی پوست مالیده می شود و با ایجاد قطبهای کاتدی و آندی به وسیله جریان الکتریسیته مواد رطوبت رسان را به عمق پوست هدایت می کنند و باعث شادابی و طراوت پوست می شوند. از این روش می توان هر هفته تا دو هفته یک بار استفاده کرد . اکثرا افراد به ویژه خانمها چند ساعت قبل از حضور در مهمانی جهت شادابی بیشتر و شفافیت پوست و جذب بهتر make up به کلینیک مراجعه نموده و هیدرودرمی می کنند . این روش زمان کوتاهی برای انجام لازم دارد و نتیجه آن بلافاصله در پایان کار قابل مشاهده است .

مزوتراپی :
یکی از موثرترین روشها در جوان سازی صورت می باشد و پوست صورت را شاداب ، باطراوت و جوان می سازد . در این روش از مجموع موادی که مهمترین آنها هیالورونیک اسید است استفاده کرده و با سرسوزن های ظریفی این مواد را در تمامی نقاط صورت تزریق می کنند .

این روش طبق برنامه خاصی برای شش ماه تا یک سال برنامه ریزی می شود و در پایان می توان بدون اغراق گفت که شخص تا ده سال جوانتر از سن شناسنامه ای خود به نظر می رسد .
این روش در حال حاضر در کشورهای اروپایی و امریکایی مهمترین و اصلی ترین روش جوان سازی صورت می باشد .

PRP :
در این روش که از جدیدترین و موثرترین شیوه های رطوبت رسانی به پوست است ، حدود ده سی سی از خون شخص را گرفته و طی فرایند خاصی آن را سانتریفوژ نموده و پلاسمای آن را جدا کرده و مانند روش قبلی در نقاط مختلف صورت تزریق می کنند .
با توجه به آنچه گفته شد می توانید با کمی دقت و کمی هزینه پوستتان را همیشه شاداب و با طراوت نگه دارید .

دقت کنید :
1. در طول روز آب فراوان بنوشید .
2. روزانه میوه و سبزیجات تازه و آب میوه هایی مثل آب هویج ، آب طالبی و آب پرتقال مصرف نمایید.
3. در معرض تغییرات ناگهانی و کوران هوا قرار نگیرید .

4. انتخاب درستی از کرمهای مرطوب کننده و دور چشم روز و شب داشته باشید و به طور مرتب استفاده نمایید .
5. کرمهای خود را از برندهای معتبر و قابل اعتماد انتخاب نمایید .

6. کمی هزینه و مراجعه به کلینیک و استفاده از روشهای هیدرودرمی و مزوتراپی در دراز مدت به نفع شما خواهد بود و مطمئنا نتیجه رضایت بخشی در پی خواهد داشت .
7. از همه مهمتر اینکه از استرس و به ویژه خواب نامنظم و ناکافی پرهیز کنید .

همیشه زیبا باشید و سلامت

دکتر اردلان رضایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

نظر دهید

پاسخ دهید