راهنمای خرید شامپو نرم کننده موی مناسب

راهنمای خرید شامپو نرم کننده موی مناسب

نرم‌ کننده‌ هاي جديد محافظ خوبي براي موها هستند، اما آن ‌قدر متنوع ‌اند و ادعاهاي گوناگون و عجيب و غريب درباره انواع و اقسام نرم ‌کننده ‌ها وجود دارد که هيچ جاي تعجب ندارد اگر من و شما موقع انتخاب نوع نرم ‌کننده حسابي گيج شويم.

همه نرم ‌کننده ‌ها، مو را نرم و مرتب کرده و به گره نخوردن موها کمک مي ‌کنند، با الکترواستاتيک که موها را “پف” مي ‌اندازد، مقابله کرده و به قدرت انعکاسي، درخشندگي و مقاومت موهاي خشک و آسيب ‌ديده مي ‌افزايند. انواع نرم ‌کننده‌ ها اثرات متفاوت دارند.

اطلاعات زير به شما کمک خواهد نمود تا از ميان انواع بسته ‌‌بندي‌ ها و ادعاهاي تبليغاتي، فرآورده ‌اي را که جوابگوي نياز خاص شما باشد، انتخاب کنيد.

نرم ‌کننده‌ و موخوره

نخست به ياد داشته باشيد که موها در بالاتر از پوست سر مرده‌اند، لذا نمي‌ توان آن را تغذيه نمود و يا آسيب وارده را به طور دايم تغيير داد. نرم‌ کننده‌ ها فقط به صورت موقتي نتيجه به بار مي ‌آورند که آن هم با اولين شستشو از بين خواهد رفت. تنها راه رهايي از موي آسيب ‌ديده، کوتاه کردن آن است. شستشو، پوشش طبيعي چربي مو را که به صورت نرم ‌کننده‌ عمل مي ‌کند، از بين مي‌ برد و ممکن است کوتيکول خارجي مو را در هم بريزد، لذا مو به راحتي گره مي ‌خورد و تيره به نظر مي‌ رسد.

اگر مو قديمي بوده و يا در اثر صدمات فيزيکي يا شيميايي آسيب‌ ديده باشد، سطح کوتيکول ممکن است براي هميشه به هم بريزد و برخي از کوتيکول ‌ها از بين بروند و لايه داخلي کورتکس نمايان گردد، لذا مو، ترک برداشته، شاخه شاخه مي شود و موخوره مي زند.

نرم‌ کننده ها وقتي به دنبال شامپو مصرف شوند، روي تار مو پوششي نامرئي و ظريف به جا مي‌ گذارند که کوتيکول موي به هم خورده را صاف مي ‌کند و ممکن است حتي جاهايي از کوتيکول را که کنده شده است، پُر کند. با اين کار، مو کمتر مستعد گره خوردن شده و به راحتي شانه مي‌ گردد و به درخشندگي ، توان و خاصيت انعکاسي آن اضافه مي‌ گردد.

اکثر نرم‌ کننده‌ ها فوري عمل مي ‌کنند و فقط براي يک دقيقه روي مو مانده، سپس آب‌کشي مي ‌شوند. اين نرم‌ کننده‌ ها تقريبا براي اکثر مردم رضايت ‌بخش هستند، اما براي موهايي که آسيب شديد ديده ‌اند، بايد به طور متوالي از “نرم ‌کننده‌ ي سنگين” که بايد قبل از آب ‌کشي به مدت 15 دقيقه يا بيشتر در سر بماند، استفاده کرد.

نرم‌ کننده براي موي چرب و خشک

اخيرا براي همه نوع مو نرم‌ کننده‌ توليد شده است و نرم‌ کننده‌ هايي براي موهاي معمولي، چرب و خشک وجود دارند. از نظر تئوري نرم ‌کننده‌ موهاي چرب بايد چربي کم داشته يا بدون چربي باشد، اما هميشه اين ‌طور نيست. در بررسي مصرف‌ کنندگان معلوم شد که آن ها نمي ‌توانند اين همه اختلاف بين انواع مختلف نرم‌ کننده‌ ها را تشخيص دهند.

اضافه کردن انواع عصاره ي گياهان به نرم کننده‌، فايده خاصي ندارد. آن ها مثل ساير روغن‌ ها يا پروتئين‌ها عمل مي ‌کنند.

پروتئين ماده مفيدي است که به مو مي ‌چسبد و سطح آسيب ‌ديده کوتيکول را پُر مي ‌کند.

خريد نرم‌ کننده مناسب

اغلب اوقات تصميم نهايي براي انتخاب نرم‌ کننده،‌ نه بر مبناي خواص واقعي آن، بلکه بر اساس عطر، شکل يا ظاهر فرآورده‌ گرفته مي‌ شود. قيمت نيز عامل مهمي است. گراني فرآورده الزاما دليل خوبي آن نيست.

موقع خريد نرم ‌کننده‌ تازه، اول دنبال نمونه‌ هاي کوچکي که توليد کنندگان مي ‌فروشند، بگرديد. شما با اين کار نخست فرآورده را امتحان مي ‌کنيد و پس از اطمينان و پسند، قيمت کامل آن را مي ‌پردازيد.

ترکيب نرم‌ کننده‌ ها

مواد موجود در نرم ‌کننده ‌ها و ديگر فرآورده ‌هاي زيبايي، روي برچسب توليدات به ترتيب غلظت از بالا به پايين ثبت مي‌ شوند. آب، هميشه اولين ماده ثبت شده است و اساس همه مواد ديگر است و مو را نيز کمي مرطوب مي ‌کند. ماده بعدي ثبت شده، غليظ ‌ترين ماده موجود در فرآورده خواهد بود.

اکثر نرم‌ کننده ‌ها حاوي يک يا چند روغن ترکيبي يا طبيعي براي چرب کردن مو هستند که مانع گره‌ خوردن مو و از دست دادن آب آن مي‌ گردند. چربي‌ هاي معدني و لانولين نمونه روغن ‌هاي طبيعي هستند که عموما مورد استفاده قرار مي‌ گيرند.

روغن راسو و ساير روغن‌ هاي کمياب مخصوص که توسط توليد کنندگان تبليغ مي‌ شوند، عملا از نظر آثار و خواص، فرقي با روغن‌ هاي طبيعي ديگر ندارند.

برخي نرم ‌کننده‌ ها مخصوصا نرم‌ کننده‌ هاي موهاي چرب حاوي پوليمرهاي صنعتي از قبيل سيليکون و آکريليک هستند که همان عمل چربي طبيعي را در نرم‌ کننده‌ هاي ديگر انجام مي ‌دهند.

گليسيرين با جذب آب از هوا، مو را نرم و براق مي ‌کند.

پروتئين موجود در اکثر نرم ‌کننده ‌ها به خصوص در نرم ‌کننده‌ هاي مخصوص موهاي آسيب ‌ديده، سطوح نابرابر و ناهموار مو را صاف مي‌ کند و موقتا ترک ‌ها را به هم مي‌ چسباند. پروتئين‌ها از نوع پروتئين هيدروليز شده ي حيواني تا انواع نادر پروتئين کتانجک دريايي و پروتئين‌هاي “غذايي” هستند.

با نرم ‌کننده خودکشي نکنيد

با اينکه برخي افراد پس از هر بار شستشو براي اين که موهاي براق و مرتب داشته باشند، بايد نرم‌ کننده‌ به کار ببرند، برخي ديگر فقط هر چند مدت يک بار به آن نياز پيدا مي ‌کنند.

نرم ‌کننده‌ علاوه بر جلا دادن و مرتب کردن مو، آن را از آسيب محيط و دستکاري محافظت مي ‌نمايد.

اگر موهاي شما معمولي و سالم و کوتاه هستند، موقعي به نرم‌ کننده‌ نياز پيدا مي ‌کنيد که موهاي تان در معرض دستکاري زياد يا آب و هواي خشک ‌قرار بگيرند.

بعضي افراد فقط در طول زمستان که رطوبت هوا پايين است و مو تمايل به ايجاد الکتريسيته ساکن پيدا کرده و پف مي ‌‌کند، به نرم کننده‌ احتياج پيدا مي‌ کنند.

از مصرف زياد نرم‌ کننده‌ خودداري کنيد، زيرا ممکن است باعث چربناک شدن مو به علت تجمع مانده‌ هاي نرم‌ کننده‌ گردد.

نظر دهید

پاسخ دهید