راهنمای انتخاب صابون مناسب پوست شما

راهنمای انتخاب صابون مناسب پوست شما

وقتی صابونی می خرید نکته مهم آنجاست که بدانید آیا صابونی که انتخاب کرده اید با نوع پوست شما سازگار است یا خیر؟ گیاهی ، دست ساز یا تجاری است؟ بسیاری از صابون های صنعتی و تجاری حاوی مواد شیمیایی بسیاری هستند که می توانند اثرات مخربی بر روی پوست داشته باشند. مطلب زیر می تواند شما را در انتخاب صابون مناسب برای پوستتان کمک کند.

  • در صورتی که شما پوستی خشک دارید، به این معنی است که روی پوستتان به اندازه کافی سبوم (چربی طبیعی پوست) وجود ندارد. بهترین و سازگارترین نوع صابون برای شما صابون های ملایم و آب رسان است. این گونه افراد هرگز نباید از صابون های سخت که حاوی انبوهی از مواد معدنی و شیمیایی هستند استفاده کنند. صابون های ملایم و معمولی که حاوی روغن آلوئه ورا و روغن های گیاهی اند، بهترین انتخاب برای پوست های خشک است.
  • افرادیکه پوست چرب دارند یعنی پوستشان بیش از حد سبوم تولید می کند و به نظر براق می رسد و پر از آکنه است، باید بر اساس توصیه پزشکان پوستشان را شستشو دهند. یک صابون آنتی باکتریال برای پوست های چرب بهترین انتخاب است. صابون های حاوی اسطوخدوس، آویشن و عصاره درخت چای نیز برای این افراد مفید است. صابون های صنعتی ضد آکنه نیز برای افرادی که پوستشان مملو از جوش است مفید است.
  • پوست های مختلط به پوست هایی گفته می شود که در برخی نقاط خشک و در برخی نقاط دیگر چربند. صابون گلیسرین بهترین انتخاب برای پوست های مختلط است.
  • در صورتی که پوست معمولی دارید می توانید از صابون های صنعتی استفاده کنید. استفاده از صابون های مخصوص پوست های خشک یا چرب برای شما مناسب نیست چون ترشح سبومی پوست شما طبیعی است. صابون های گیاهی بهترین انتخاب است.

چه صابونی برای شستشوی صورت مناسب نیست؟

  • صابون حاوی ذرات ریز
  • صابون دارای PH بسیار بالا یا بسیار پایین
  • صابون های تجاری بدون مجوز ساخت

صابون های حاوی مواد و روغن های گیاهی برای پوست مفیدند؟

تفاوت این صابون ها با صابون های تجاری در این است که صابون های تجاری ، گلیسرین موجود را هم پاک می کنند در صورتی که پوست برای حفظ آب خود به گلیسرین نیاز دارد. صابون های معمولی و گیاهی نه تنها این گلیسرین را پاک نمی کنند بلکه حاوی مواد و روغن های گیاهی هستند که ناراحتی های پوست را درمان می کنند و مواد مغذی کافی به پوست می رسانند.

آیا صابون های عطری پوست را تحریک می کنند؟

همه چیز به نوع عطر صابون بستگی دارد. عطرهای صنعتی تحریک کننده تر از عطرهای طبیعی اند. اما به هر حال در صورتی که پوست حساسی دارید بهتر است از این نوع صابون ها استفاده نکنید.

منبع: دانشنامه فارسی ابتهاج

نظر دهید

پاسخ دهید