درمان پوسته پوسته شدن لب با نمک

درمان پوسته پوسته شدن لب با نمک|دکتر محمد گلشنی |
دبیر انجمن پوست ایران
و متخصص پوست، مو و زیبایی

یکی از مشکلات شایع به خصوص در فصل پاییز و زمستان، خشک شدن مداوم لب‏ها و ترک خوردگی آنهاست. زیرا لب‏ها فاقد غدد چربی هستند و به خشکی محیط خارج بسیار حساسند و به آسانی ترک می‏خورند. لب‏های ترک خورده علل مختلفی دارد و می‏تواند در هر فصلی اتفاق بیفتد. از دست رفتن رطوبت و خشکی سبب ترک لب‏ها می‏شود. اما لب‏ها چگونه رطوبت خود را از دست می‏دهند؟ اگر شما هم عادت شایع زبان زدن به لب‏ها را دارید، شرایط مناسب برای ترک خوردن لب‏ها را فراهم کرده اید.
در هوای خشک، مثل اتاق دارای دستگاه حرارت مرکزی، رطوبت لب‏ها تبخیر می‏شود و شما به طور ناخودآگاه خشکی لب‏ها را احساس کرده و با زبان آنها را مرطوب می‏کنید. وقتی این رطوبت هم تبخیر شود، باز هم رطوبت بیشتری از لب‏ها خارج می‏شود. آفتاب سوختگی لب‏ها نیز شما را وادار به مرطوب کردن آنها می‏کند و بالاخره ترک خوردن آنها را به دنبال دارد. از علل شایع دیگر واکنش آلرژیایی به رنگ رژلب هاست.
برخی افراد عمدتا در گوشه‏های لب دچار ترک خوردگی می‏شوند که احتمالا به خاطر شکل لب هایشان است. اگر در حالت استراحت صورت، گوشه‏های لب پایین می‏افتد، بزاق دهان در آنجا جمع شده و باعث ترک خوردن آنها می‏گردد.

راه‏های درمان ترک خوردن لب ها

1)آب نمک بزنید:
درمان نهایی ترک خوردن لب، کمپرس کردن روزانه آنها با آب نمک سرد است. یک قاشق مرباخوری نمک را در نیم لیتر آب حل کنید. حوله ای را در آن خیسانده و چند دقیقه روی لب‏ها بگذارید. این کار را به مدت یک هفته هنگام رفتن به رختخواب انجام دهید.

2) رطوبت را حس کنید:
بلافاصله بعد از کمپرس کردن لب‌ها، لایه‌ای ضخیم از نرم‌کننده‏های لب مثل وازلین یا لانولین روی لب‏ها بزنید تا رطوبت آنها حفظ شود. می‏توانید از ویتامین AD نیز استفاده کنید.

3) زبان نزنید:
خیس کردن لب‏ها با زبان کاری غیر ارادی مثل پلک زدن است، اما خودداری از آن اولین قدم در درمان ترک لب است.

4) از پمادهای لب دارای ضدآفتاب استفاده کنید
چون آفتاب می‏تواند سبب تحریک ترک‏های لب شود.

5) ویتامین E را فراموش نکنید
یک کپسول ویتامین E را باز کنید و آن را روی لب‏هایتان بمالید و اضافی آن را با انگشتان پاک کنید.

6) استرس را کنار بگذارید
یکی از علل خشکی لب‌ها، استرس و خستگی است که می‏توان با استراحت کافی و استفاده از ویتامین‏های B، E و C کمی از مشکلات لب‏ها را رفع کرد.

زندگی من

نظر دهید

پاسخ دهید