درمان سیاهی دور چشم با روش های طبیعی

درمان سیاهی دور چشم با روش های طبیعیدرمانگران طب رايج و طب سنتي در جهان دلايل مختلفي براي تيرگي دور چشم و حلقه‌هاي سياه اطراف چشم سراغ دارند. برخي از آن‌ها خستگي، كار زياد، تنظيم نبودن ساعت خواب و تغذيه نامناسب را دليل بروز اين مسئله مي‌دانند و گروهي خون‌رساني نامناسب به ناحيه چشم، استرس و ناراحتي‌هاي كليوي را عامل بروز اين تيرگي‌ها معرفي مي‌كنند و متناسب با علت به‌وجود آمدن اين تيرگي، نسخه‌هايي را جهت درمان ارائه مي‌كنند. با وجود اين نسخه‌ها و شيوه‌هاي درماني عمومي و بدون خطري وجود دارد كه بسياري از درمانگران طب‌هاي سنتي و طبيعي از آن براي تسكين و تعديل سياهي و كبودي دور چشم استفاده مي‌كنند. در اين‌جابرخي از اين نسخه‌هاي طبيعي را با هم مرور مي‌كنيم.

تاثير چاي كيسه‌اي را دست‌كم نگيريد

يكي از روش‌هاي خانگي براي بهبود كبودي و سياهي دور چشم، استفاده از چاي كيسه‌اي مرطوب و سرد شده است. پس از استفاده از چاي كيسه‌اي به محض آن‌كه كيسه چاي حرارت خود را از دست داد، آن را روي چشم‌تان بگذاريد. بهتر است از 2چاي كيسه‌اي به‌طور همزمان استفاده كنيد و اجازه دهيد تا به‌مدت 20دقيقه روي چشم‌ها و ناحيه زير چشم باقي بماند. برگ چاي به‌دليل داشتن ماده‌اي به نام «تانين» موجب بهبود سياهي و تيرگي دور چشم شده و همين‌طور از بروز پف و تورم در اين ناحيه نيز پيشگيري مي‌كند. مي‌توانيد چاي كيسه‌اي را در يخچال بگذاريد و حداكثر ظرف مدت 24 ساعت آن را مصرف كنيد.

بادام و ليموترش كمك مي‌كنند

يكي از بهترين روش‌ها براي از بين‌بردن تيرگي دور چشم، بهبود جريان گردش خون در اين ناحيه است. براي اين منظور كافي است ناحيه اطراف چشم و عضلات آن را با كمك روغن بادام تلخ كه با اندكي آب ليموترش تازه تركيب شده، خوب ماساژ دهيد. ماساژ اين ناحيه هر شب پيش از خواب با كمك اين روغن علاوه بر آن‌كه به بهبود گردش خون در عضلات اطراف چشم كمك مي‌كند موجب بهبود تيرگي‌ها و سياهي اطراف چشم شده و آن را تعديل مي‌كند.

مواظب چشم‌هاي‌تان باشيد

يكي ديگر از روش‌هايي كه به تسكين و بهبود سياهي دور چشم ناشي از خستگي و كار زياد كمك مي‌كند، استفاده از ماسك خيار و گلاب است. براي تهيه اين ماسك كافي است؛ يك خيار را با پوست يا بدون پوست رنده كنيد و آن را درون 3 تا 4 قاشق غذاخوري گلاب خالص خيس كنيد. سپس اين تركيب را روي پلك‌ها، اطراف چشم و گودي چشم بگذاريد و اجازه دهيد به‌مدت 15دقيقه به همين صورت بماند. نكته مهم آن است كه خيار را به‌خوبي بشوييد و مراقب باشيد كه پلك‌ها را به‌خوبي ببنديد تا آب اين ماسك وارد چشم‌هاي‌تان نشود. سپس اين ماسك را با دستمال مرطوب از روي چشم‌ها برداشته و صورت‌تان را با آب نسبتا خنك بشوييد.


گلاب درمانگر

يكي از ساده‌ترين و كاربردي‌ترين نسخه‌هاي خانگي براي از بين‌بردن پف زير چشم استفاده از يك دستمال نخي تميز و آغشته كردن آن به گلاب است. اين دستمال را روي صورت‌تان بيندازيد، به‌گونه‌اي كه چشم‌ها و ناحيه زير آن را به‌خوبي پوشش دهد. هر چند دقيقه يك‌بار درصورت نياز با كمك اسپري، مقداري گلاب روي دستمال بپاشيد. تكرار اين روش به‌مدت يك هفته به شما كمك مي‌كند كه براي مدت‌ها از شر پف زير چشم‌تان راحت شويد. علاوه بر اين در طول هفته از مصرف بيش از اندازه نمك نيز پرهيز كنيد زيرا نمك موجب حفظ مايعات در بافت‌هاي بدن شده و در نهايت منجر به بروز پف در نواحي مختلف از جمله زير چشم مي‌شود.

نعنا هم مي‌تواند مفيد باشد

استفاده از كمپرس عصاره برگ‌هاي نعنا تاثير زيادي در بهبود تيرگي اطراف چشم دارد. به اعتقاد بسياري از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درماني تهيه عصاره برگ‌هاي نعنا كه از جوشاندن برگ‌هاي اين گياه دارويي به‌دست مي‌آيد موجب بهبود اين تيرگي مي‌شود. بهترين روش براي تهيه اين عصاره آن است كه 2 تا 3 قاشق از برگ‌هاي نعنا را درون 2‌ليوان آب بريزيد و آن را روي حرارت كم قرار دهيد تا بجوشد. سپس عصاره به‌دست آمده را صاف كرده و اجازه دهيد سرد شود. در اين مرحله دستمالي تميز و نخي را به عصاره نعنا آغشته كرده و آن را روي چشم‌ها بيندازيد و درصورتي كه امكان آن را داريد، بگذاريد تمام شب روي صورت‌تان باقي بماند.

موز و انار بخوريد

براي از بين بردن تيرگي و سياهي اطراف چشم علاوه بر رعايت نسخه‌هاي خانگي ذكر شده بايد به توصيه‌هاي زير نيز توجه كنيد.

در طول شبانه روز 8 ساعت را به خواب شبانه و استراحت اختصاص دهيد. بي‌خوابي يكي از عوامل مهم در بروز تيرگي اطراف چشم است.

مصرف سبزي‌ها به‌ويژه سبزي‌هاي سبز رنگ مثل اسفناج، جعفري و كاهو را در برنامه غذايي روزانه خود بگنجانيد.

نوشيدن آب در طول روز را فراموش نكنيد. دريافت ميزان كافي آب علاوه بر حفظ رطوبت بدن به تسكين تيرگي دور چشم كمك مي‌كند.

ميوه‌هايي مانند انار و موز از جمله بهترين خوراكي‌ها براي بهبود كبودي دور چشم محسوب مي‌شوند.

میگنا

نظر دهید

پاسخ دهید