درمان خانگي برای رهایی از جوش و دانه‌هاي سرسياه

درمان خانگي برای رهایی از جوش و دانه‌هاي سرسياه جوش‌ها خشك مي‌شوندبر طبق مطالعاتي كه در سال 2010 در مجله بين‌المللي زيبايي و پوست منتشر شد؛ ماست خواصي دارد كه مانع رشد باكتري‌هاي عامل آكنه مي‌شود. به‌خصوص اين كه ماست خنك مي‌تواند التهابات، درد و خارشي را كه به دليل آكنه‌ها به‌وجود آمده‌است را آرام كند و شما مي‌توانيد هم به تنهايي ماست را روي پوست بگذاريد هم آن را با مواد طبيعي ضدآكنه ديگر مخلوط كنيد و به صورت ماسك روي چهره بگذاريد. آردجو دوسر يكي از لايه بردارهاي طبيعي است كه مانع مسدود‌شدن منافذ پوستي مي‌شود و علاوه‌بر اين مي‌تواند جوش‌ها را نيز خشك كند. كافي‌است مقداري آردجو دوسر را با مقداري ماست مخلوط كنيد و روي جوش‌ها بگذاريد و اجازه دهيد مخلوط حدود 20 تا 30 دقيقه باقي بماند تا خشك شود.


از جوش زدن پيشگيري كنيد

اگر ميزان اسيديته روي پوست را متعادل كنيد، مي‌توانيد تا حد زيادي مانع به‌وجودآمدن جوش و كورك‌هاي پوستي شويد. سركه سيب مي‌تواند ميزان HP و اسيديته پوست را تنظيم كند، كافي است يك قاشق چاي‌خوري سركه سيب را با 2 قاشق‌غذاخوري آب مقطر مخلوط كنيد و بعد با گوش پاك‌كن به قسمت‌هاي جوش‌دار صورت بماليد.


خمير دندان هم جوش‌ها را درمان مي‌كند

شايد كمي عجيب باشد ولي شما مي‌توانيد با خمير دندان نيز جوش‌هاي‌تان را درمان كنيد در واقع تركيب بيكينگ پودر و خمير دندان مي‌تواند مشكل جوش‌هاي پوستي را تا حدي برطرف كند اما قبل از استفاده، اول مطمئن شويد كه پوست‌تان حساس نيست. براي فهميدن اين نكته، نيازي به مراجعه به دكتر نيست. كمي بيكينگ پودر در آب بريزيد، سپس آن را روي پوست بازوي‌تان امتحان كنيد. اگر پس از استفاده از اين ماده پوست‌تان قرمز يا دچار خارش شد يا درد گرفت فورا آن را از روي پوست‌تان بشوييد. در اين صورت پوست بسيار حساسي داريد و به هيچ عنوان نبايد آن را روي پوست صورت‌تان بگذاريد. اگر اتفاقي نيفتاد محلول آماده شده را روي جوش‌هاي‌تان بگذاريد سپس براي نتيجه‌اي بهتر كمي خمير دندان روي آن بماليد بهتر است خمير دنداني انتخاب كنيد كه كمترين ميزان فلورايد را داشته باشد. بعضي‌ها مي‌گويند؛ شايد پوست‌تان دچار كمي خارش شود، نگران نباشيد به‌زودي رفع خواهد شد.


گوجه فرنگي با جوش‌ها چه مي‌كند؟

يك گوجه‌فرنگي را كاملا بكوبيد و له كنيد و سپس آن را به‌صورت ماسك روي صورت‌تان بگذاريد و اجازه دهيد يك ساعت باقي بماند بعد صورت‌تان را با آب ولرم بشوييد و خشك كنيد، از اين درمان حدود يك هفته استفاده كنيد تا جوش‌هاي‌تان بهبود يابد. اگر هم احساس مي‌كنيد منافذ پوست‌تان بيش از اندازه باز شده است مي‌توانيد يك قاشق غذاخوري آب گوجه‌فرنگي تازه را با 2 تا 4 قطره آبليمو مخلوط كنيد و با گوش پاك‌كن روي صورت بماليد، اين مخلوط بايد حدود 15 دقيقه روي پوست باقي بماند و بعد با آب ولرم شسته شود.


راه‌هايي موثر براي از بين‌بردن دانه‌هاي سرسياه پوستي

يك قاشق غذاخوري آبليمو را با يك قاشق‌غذاخوري پودر دارچين مخلوط كنيد و روي مناطق مورد نظر يعني جاهايي كه دانه‌هاي سرسياه دارد بگذاريد، بعد از اين‌كه محلول روي صورت خشك شد با آب گرم آن را بشوييد. اسيديته موجود در آبليمو مي‌تواند كمك فراواني به درمان و بيرون كشيدن اين دانه‌هاي سرسياه كند. راه ديگر اين است كه در يك كاسه كوچك ميزان مساوي از نمك، آبليمو و عسل را با هم مخلوط كنيد و بعد اين مخلوط را خيلي ملايم با حركات دوراني روي دانه‌هاي سرسياه ماساژ داده و اجازه دهيد 10دقيقه باقي بماند، در واقع با اين روش شما يك اسكراب ساخته‌ايد كه مي‌تواند كمك فراواني به پاك‌كردن دانه‌هاي سرسياه كند اما حواس‌تان باشد از اين مخلوط تنها هفته‌اي يك تا 2بار استفاده كنيد چون ممكن است باعث التهاب پوستي شود.


اگر آكنه‌هاي شما دردناك است

ژل درون برگ‌هاي آلوورا كاربردهاي فراواني دارد، تنها استفاده موضعي از اين ژل بسياري از مشكلات پوستي را درمان مي‌كند از درمان جراحت‌ها و سوختگي‌ها گرفته تا كاهش التهابات پوستي. بنابراين مي‌توانيد اين ژل را به تمام درمان‌هاي خانگي خود اضافه كنيد. علاوه بر اين‌ها، آلوورا خواص آنتي‌باكتريايي دارد كه مي‌تواند زمان درمان جوش‌هاي دردناك و ملتهب را كاهش دهد، كافي است شيره درون برگ‌هاي آن را روي جوش‌ها بگذاريد و اجازه دهيد تا خشك شوند.


با لوسيون هويج به جنگ آكنه‌ها برويد

در يك شيشه 4 برش كوچك هويج را با14 قاشق غذاخوري الكل سفيد،6 قاشق غذاخوري سركه، 2 قاشق غذاخوري جوش‌شيرين و2 قاشق غذاخوري آبليمو را با هم مخلوط كنيد، بعد در شيشه را ببنديد و شيشه را خوب تكان دهيد. اجازه دهيد مخلوط حدود يك روز باقي بماند تا آماده شود. بعد هرروز با گوش پاك‌كن لوسيون را به‌صورت‌تان بماليد، البته حواس‌تان باشد كه اين مخلوط كمي قوي است بنابراين اگر احساس كرديد صورت‌تان بيش از حد حساس شده‌است، كمتر مصرف كنيد.


هم درمان جوش‌ها، هم صاف‌شدن پوست

اول از همه بايد ظرف پلاستيكي خود را با آب‌داغ و صابون بشوييد؛ بعد 30 گرم روغن جوجوبا را در ظرف بريزيد، بعد 15 قطره اسانس يا روغن اسطوخودوس و 5 قطره روغن درخت چاي اضافه كنيد. حواس‌تان باشد بيشتر از اين ميزان استفاده نكنيد چون اثربخشي لوسيون را كاهش مي‌دهد، بعد در ظرف را ببنديد و محلول را خوب تكان دهيد. اين محلول را با نوك انگشتان روي جوش‌ها بگذاريد. دقت كنيد قبل از استفاده از اين محلول حتما صورت‌تان را بشوييد. اين محلول بايد در جاي خنك و تاريك نگهداري شود و قبل از هربار استفاده نيز آن را تكان دهيد.


پماد جعفري بسازيد

يك دسته جعفري تازه با يك ليوان آب خوب بجوشانيد و اجازه دهيد خنك شود و آن را صاف كنيد. يك قطعه پارچه نخي كه اندازه صورت‌تان باشد را در اين جوشانده خوب خيس كنيد، حالا دراز بكشيد پارچه را روي صورت‌تان بگذاريد و تمام صورت را با پارچه خيس از جوشانده بپوشانيد و 10 دقيقه صبر كنيد، اين كار را هر روز انجام دهيد تا اثر فوق‌العاده آن را روي جوش‌ها ببينيد.


جوش‌هاي ملتهب را از بين ببريد

بعضي از گياهان دارويي براي درمان جوش‌هاي دردناك، متورم و خارش‌دار بسيار كارا هستند. روغن درخت چاي يكي از اين ماده‌هاي اثر‌گذار است، درواقع اين روغن باكتري‌ها را از بين مي‌برد و التهابات را نيز بهبود مي‌دهد و هيچ عارضه جانبي نيز ندارد و اين روغن بايد به‌طور موضعي روي آكنه‌ها استفاده شود. البته در بسياري از محصولات ضد‌جوش نيز اين روغن وجود دارد كه نشان‌دهنده اثربخشي آن محصولات است.

نظر دهید

پاسخ دهید