خطوط عمیق بالای لب چگونه درمان میشود؟

خانم 60 ساله اي هستم كه چند خط نسبتا عمقي روي لب بالا دارم، براي برطرف شدن آن چه روشي پيشنهاد مي كنيد؟

ديدن خطوط چين و چروك روي صورت در آينه براي همه با منظره غم انگيزي است. اكثر ما حساسيت ويژه اي نسبت به پوست خود خصوصا پوست صورت داريم. با وجود همه مراقبت ها و روشهايي كه براي جلوگيري از بروز چين و چروك در پوست وجود دارد، پيري فرآيند ناگيزيري است و اگر چه اكثر روشهاي درمان پوست معمولا بسيار گران است اما گرايش مردم به جوانسازي پوست و متعاقب آن تلاش دانشمندان براي ابداع روش هاي تازه روز به روز افزايش مي يابد.

در مورد مشكل شما در صورتيكه كل صورت دچار پيري مي باشد، بهتر است ابتدا به كمك روشهاي جراحي و يا ليزرهاي nonablative و يا راديوفركوئنسي، فرآيند جوانسازي روي كل پوست انجام شده و سپس براي پر كردن خطوط ذكر شده از تركيبات پركننده و يا تزريق فيبروبلاست استفاده گردد، كه در زير شرح مختصري از روشهاي جديد جوانسازي مطرح مي گردد.

الف- كاربرد تزريق سلولهاي فيبروبلاست در جوانسازي پوست :
اين روش كه به آن سلول درماني گفته مي شود با كمك فناوري جديدي انجام مي شود كه اساس آن جايگزيني سلولهاي بيمار دوچار اختلال عملكرد با سلولهاي سالم است. اين سلولها پس از ورود به بدن تمايز يافته و به سلولهاي اختصاصي همان بافت تبديل مي شوند. از اين خاصيت در درمان چين و چروك صورت استفاده مي شود. در اين روش ابتدا قسمت كوچكي از پوست پشت گوش بيمار يعني حدود 3 تا 4 ميلي متر مربع را پس از بي حسي برداشته و به محيط كشت اختصاصي انتقال مي دهيم. پس از اين مرحله سلولهاي فيبروبلاست ها استخراج و تحريك به تكثير مي شوند.

سپس 3 تزريق با فواصل 2 هفته اي انجام مي شود. در اين رشو بهبودي به مرور زمان انجام مي شود و بيمار با فواصل 3 ماهه ويزيت مي شود. سلولهاي بنيادي تزريق شده شروع به توليد كلاژن مي كنند كه ماده اصلي پوست است و مي تواند چروكها را برطرف و ظاهر جديدي به چهره بيمار بدهد.

در مطالعات انجام شده دوام حداقل 3 ساله با اين روش گزارش شده است و تصور مي شود پايداري آن بيشتر از اين هم باشد. اين روش يك متد اتولوگ است يعني از سلولهاي خود بيمار استفاده مي شود و مجددا همان سلولها به بدن فر تزريق مي شود و خطر تحريك سيستم ايمني را ندارد.

ب- ميكرودرم ابريشن :
در اين روش با استفاده از دستگاهي خاص نوعي كريستال بسيار ظريف از جنس اكسيد آلومينيوم با فشار تنظيم شده اي با سطح پوست در تماس قرار مي گيرد و ايجاد تراش بسيار سطحي در لايه هاي فوقاني شاخي پوست مي نمايد. ضمنا يك مكش نيز روي پوست انجام مي شود كه باعث جمع شدن كريستالها از سطح پوست و همچنين بهتر شدن جريان خون به منطقه و فعال شدن سلولهاي فيبروبلاست و نتيجتا ترميم و طراوت پوست مي گردد.

ج- راديوفركوئنسي :
راديوفركوئنسي روش مطمئن اثر بخش و غير تهاجمي در رفع چين و چروك هاي صورت و بازگرداندن جواني و قوام طبيعي به پوست و رفع چاقيهاي موضعي بدن مي باشد. روش راديوفركوئنسي، جوانسازي را در تمام مناطق صورت، گردن و به صورت يكنواخت انجام مي دهد، پس بهتر است قبل از انجام هر كار ديگر ابتدا به وسيله اين دستگاه سن پوستي فرد كاهش يابد، سپس مي توان در صورت لزوم در مناطق مورد نياز تزريق بوتاكس يا ژل انجام داد.

در حين درمان گرماي كنترل شده به لايه داخلي پوست بدون صدمه به لايه هاي رويي و اپيدرم داده مي شود كه باعث مي شود كلاژن سازي در پوست فرد تحريك شده، گردش خون منطقه افزايش يابد و در اثر لنفاوي و دفع چربيها و توكسين افزايش يابد و سلولهاي چربي مفصل شود كه در درمان چاقيهاي موضعي نيز كاربرد دارد.

تعداد جلسات مورد نياز براي صورت 4 دوره درمان با فواصل 4-3 هفته مي باشد و براي افراد بالاي 45 سال هر 6 ماه بصورت نگهدارنده يك بار انجام مي شود. تلفيق روش تزريق فيبروبلاست و راديوفركوئنسي كه هم اكنون درمركز تحقيقات پوست در حال اجراست، مي تواند اثرات درماني را دو چندان كند و روياي جواني را به واقعيت نزديك كند. بطور كلي مواد پركننده را مي توان به 3 دسته تقسيم كرد: مواد صناعي- مواد با منشاء حيواني و مواد با منشاء انساني.

از مواد صناعي مي توان به شكلي از سيليكون مايع پالايش شده اشاره كرد كه تا 30 سال مورد استفاده قرار گرفت. اما مشكلات متعدد از جمله بروز واكنش حساسيتي منجر به توقف استفاده از آن شد.
از مواد پركننده با منشاء انساني مي توان چربي، كلاژن خود فرد ودر آخر تزريق فيبروبلاست كشت داده خويش سازگار را نامبرد. تزريق چربي مستلزم انجام جراحي و استخراج بافت چربي از محل هايي مانند شكم است و دوام آن نيز چند ماه بيشتر نيست. يك ماده پر استفاده، اسيد هيالورونيك است كه يك ماده طبيعي بوده و توانايي ترميم چروكها و نقايص متوسط تا شديد را دارد. اسيد هيالورونيك در همه بافتهاي انساني و حيوان يافت شده و زيست سازگار است.

نقل از هفته نامه سلامت

نظر دهید

پاسخ دهید