حمام آب داغ و تاثیرآن بر خشکی پوست

حمام آب داغ و تاثیرآن بر خشکی پوست

ک فوق تخصص پوست با توصیه بر استفاده از آب گرم و صابون های ملایم هنگام استحمام گفت: استفاده از کرم های مرطوب کننده قبل از خشک شدن کامل پوست ضروری است.

دکتر یحیی دولتی، رئیس مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با اشاره به آغاز فصل سرما اظهار داشت: در فصل زمستان و با سرد شدن هوا پوست حساس تر می شود که استفاده از آب داغ، حمام های طولانی و عدم استفاده از مرطوب کننده این مسئله را تشدید می کند.

وی افزود: بنابراین توصیه می شود افراد در زمستان از حمام های آب گرم و نه داغ استفاده کنند و به محض خروج از حمام، پوست را با حوله خشک کرده و برای مناطق حساس پوست مانند دست و صورت از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام ادامه داد: در فصل سرما رطوبت پوست کاهش یافته و پوست خشک تر می شود. شستشوی پوست با آب داغ موجب کاهش بیشتر رطوبت طبیعی پوست، خشک و چروک شدن پوست می شود.

وی افزود: افرادی که مبتلا به خشکی پوست هستند نباید از صابونهای قلیایی و مایع استفاده کنند؛ چرا که صابون های ملایم و با P.H خنثی و اسیدی، سازگاری بیشتری با پوست های خشک دارند.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از خشکی پوست افراد باید بلافاصله پس از استحمام و قبل از خشک شدن کامل پوست از کرم های مرطوب کننده استفاده و پوست خود را به آرامی و با حوله ی نرم خشک کنند.

دکتر دولتی گفت: هم چنین برای پیشگیری از خشک شدن دست ها استفاده از دستکش توصیه می شود.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام اظهار داشت: در فصول پاییز و زمستان بویژه در شرایط برفی به دلیل انعکاس نور باید از ضد آفتاب استفاده شود چرا که نور می تواند خشکی را تشدید کند و در افرادی که مستعد خشکی پوست هستند باید ابتدا از مرطوب کننده و سپس از یک ضد آفتاب استفاده شود.

نظر دهید

پاسخ دهید