حفاظت از چشم و لب در برابر چروک

حفاظت از چشم و لب در برابر چروکمارک های موجود در بازار 1 یا 2 نوع کرم دور چشم دارند برای انواع پوست ها اما کرم دور چشم خوب کرمی است که برای سن فرد مناسب باشه ومطابق به نوع پوست فرد استفاده شود و درست استفاده شوند
پوست دور چشم و لب داری ph3/5 است کلیه محصولات دور چشم برای دورلب هم هستندو این دو ناحیه از بقیه قسمت های پوست بیشتر مستعد چروک هستند چون اعضلات دورچشم و لب بیشترین تعداد حرکت در روز را دارند به همین علت این قسمت هاآب بیشتری از دست می دهند و در نهایت زودتر چروک می شوند
برای جلوگیری از چروک شدن باید:
1- برای دورچشم ولب از پاک کننده های مخصوص آن قسمت استفاده کنید
2-به دور چشم به هیچ عنوان کرم پودر و ضدآفتاب نزنید برای آرایش دورچشم از کانسیلر استفاده کنید
3-از 25 سالگی کرم دورچشم ولب آبرسان یکبار اول صبح ویکبار قبل از خواب استفاده کنید
4-از 35 سالگی کرم تغذیه کننده دورچشم استفاده کنید
5-بعد 40 سالگی از کرم ضدچروک دورچشم با توجه به نوع پوستتون استفاده کنید
6- بعد از 50 سالگی از دورچشم آبرسان در شب و از دورچشم لیفت در روز استفاده کنید
توجه کنید تمام دورچشم ها باید 2 بار در روز 1بار صبح و 1بار شب استفاده شون

نکاتي درباره خطوط دور چشم و لب

نوع پوست دور چشم افراد مختلف، متفاوت است. کرم هاي زير چشم نيز انواع گوناگوني دارند، بنابراين بهتر است که کرم ها با تجويز پزشک مصرف شوند.

دکتر فرانک احساني متخصص پوست و مو مي گويد: تيرگي دور چشم در نژاد ايراني شايع است. دور چشم برخي از افراد خشک است. چروک هاي اين ناحيه از صورت در بعضي اشخاص هم ارثي است؛ به گونه ‌اي که دو خط عميق در زير چشم آن ها ديده مي ‌شود که به اين خطوط ” خط دنيس ” مي ‌گويند.

برخي چين هاي زير چشم نيز ظريف هستند اما بعضي چروک ها که چين هاي ” پنجه کلاغي ” يا ” پا کلاغي ” خوانده مي‌ شوند در اطراف چشم با خنديدن به طور عميق ايجاد مي ‌شوند و از انقباض عضلات دور چشم ناشي مي ‌شوند. کساني که زياد در معرض نور آفتاب هستند و مجبور هستند چشم‌ هاي شان را تنگ کنند از عضلات اين ناحيه بيش ‌تر استفاده ‌مي ‌کنند و چين‌ هاي پا کلاغي کنار چشم آن‌ ها ايجاد مي ‌شود.

مجتبي اميري عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) مي گويد: پوست مانند هر ارگان زنده داراي رشد طبيعي است و افزايش سن عامل طبيعي در ايجاد چين و چروک در پوست است. برخي افراد به دليل حالت‌ هاي رواني از يک عضله در صورت، بيش ‌تر استفاده مي ‌کنند و در اين گونه افراد چين ‌هايي در کنار چشم‌ ها، چين خنده يا روي پيشاني و چين اخم به وجود مي ‌آيد.

آگاهي داشتن از علت ايجاد چين و چروک، استفاده از عينک‌ هاي آفتابي و کرم ضد آفتاب از بروز چين و چروک در پوست جلوگيري مي ‌کند.

راه‌ هاي کاهش گودي دور چشم:

* مصرف زياد مايعات بر کاهش گودي دور چشم موثر است.

* علاوه بر آن، انواع کم خوني بر گودي دور چشم اثر مي‌ گذارد.

* از سوي ديگر، افرادي که عينک هاي ذره‌ بيني با نمره بالا مي ‌زنند و يا مدت طولاني از رايانه استفاده مي ‌کنند، لازم است به اندازه کافي بخوابند و مايعات و سبزيجات مصرف کنند.

* کرم هاي دور چشم انواع مختلفي دارند. برخي از آن ها حاوي مواد روشن کننده، اسيدهاي خفيف ميوه و انواع ويتامين ‌ها براي از بين بردن مشکلات مختلف زير چشم هستند.

البته اگر زير چشم فردي چروک ‌هاي پنجه کلاغي به وجود آمده باشد، کرم هاي دور چشم خيلي نمي ‌تواند موثر باشد بنابراين بهتر است که اين شخص بوتاکس کند. اين کار باعث مي ‌شود که عضله دور چشم به طور موقت فلج شود و هنگام خنديدن منقبض نشود.

خطوط دور لب و راه ‌هاي از بين بردن آن ها:

اگر اين خطوط عميق نباشد با کرم هاي ضد چروک درمان مي ‌شود البته وجود خط دور لب در افراد مختلف، چه زن و چه مرد، طبيعي است و حتي کنار لب بچه‌ ها هم اين خط ها ديده مي ‌شود.

براي از بين بردن خط دور لب، مي ‌توان از مواد آماده و استاندارد موجود در بازار استفاده کرد البته حتما متخصصان پوست يا جراحان پلاستيک بايد اين مواد را تزريق کنند.

روش دائمي ‌تري براي از بين بردن خطوط دور لب وجود دارد؛ در اين روش، چربي از برخي از نقاط پُر چرب بدن مانند ران ‌ها و شکم کشيده و طي چند مرحله، دور لب تزريق مي ‌شود. به اين روش، پيوند چربي از خود فرد مي ‌گويند.

البته استفاده از آمپول هاي آماده آسان تر است و اثرات آن ممکن است بين شش ماه تا 2 سال باقي بماند.
نگران چروك دور چشم‌تان نباشید؟!

خیلی زود است كه یك خانم زیر 30 سال نگران چروك دور چشم باشد و یا حس كند اطراف لبهایش چروك دارد و درباره راه حل آن بپرسد. اما چون می خواستید اطلاعاتی در این زمینه كسب كنید برای شما و دیگر خوانندگان این طور شروع می كنم كه:
خانم‌ها از سن 30 سالگی به بعد به تدریج و به آرامی پوست شان نازك و خشك می شود، به خصوص آنهایی كه بدون كرم ضد آفتاب سالهای طولانی در معرض نور آفتاب مستقیم بوده اند. متوجه چین و چروك در صورت و به خصوص دور چشم‌ها می شوند. بنابراین اگر پیش از بروز چروك‌ها تحت نظر پزشك از كرم‌های ضد چروك مخصوص دور چشم و مرطوب كننده‌ها و ضد آفتاب مناسب استفاده كنید بروز چین و چروك به تعویق خواهد افتاد مصرف این كرم‌ها برای مراقبت از پوست باید مداوم و همیشگی باشد و شما می توانید از متخصص پوست خودتان بخواهید نوع مناسبی را تجویز كند و مطمئن باشید كه نه تنها استفاده از آن ‌بدون عارضه است بلكه سودمند هم خواهد بود.
اما درباره اینكه بعضی از خانم‌ها جوان علاقمند هستند به منظور زیباتر شدن از مواد حجم دهنده لب‌ها كمك بگیرند، باید تاكید كنم، به طور كلی توصیه من بر این است كه اگر ناهنجاری خاصی در صورت تان ندارید و برای مثال به علت حوادث و تصادف یا ناهنجاری مادرزادی مشكلی در پوست صورت تان نیست از این ایده صرف نظر كنید.
تزریق ژل‌های مخصوص به وسیله پزشكان متخصص و جراحان پلاستیك می تواند برای آنهایی سودمند باشد كه كه بخشی از پوست شان فرو رفته و گود است یا درباره لب‌های خیلی نازك یا سینه‌های خیلی كوچك برای زیبایی متقاضیان خاص خود را دارد. هر چند كه عوارض جانبی آن به شرط اینكه به وسيله متخصص انجام بگیرد، نادر است اما آیا می دانید باید بارها تزریق شوند. گاهی واكنش‌های ایمنی بدن به عنوان یك جسم خارجی آن را می شناسد و ایجاد عفونت یا حتی عدم قرینگی در دو طرف می توند شما را پشیمان و نا زیبا كند. خصوصا اگر به وسیله افراد غیر متخصص انجام شود. خوب فكر كنید گاهی پشیمانی شما سودی ندارد و برای آن دیر است.

گردآوری : گروه خبری ایران تابش
منبع:مجله سلامت – شماره 188

نظر دهید

پاسخ دهید