جلوگیری از خشکی پوست با ویتامین ث

جلوگیری از خشکی پوست با ویتامین ثویتامین «ث» یک آنتی اکسیدان مهم و ضروری است که با جریان خون در بدن حرکت می‌کند و اثر شیمیایی مواد مضری را که به بافت‏های بدن آسیب می‌‏رسانند، خنثی می‌‏کند.

اگر فردی به مدت یک ماه، این ویتامین را کمتر از مقدار مورد نیاز برای بدن دریافت کند، دچار عوارض جدی مانند خونریزی لثه، خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر پوست می‌‏شود.

برخی از مطالعات جدید نشان داده‌اند که وجود چربی در غذا باعث می‌‏شود که ویتامین «ث» خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد.

به گزارش سایت اینترنتی مرکز تخصصی مایوکلینیک، پزشکان می‌گویند: وقتی بزاق و مواد غذایی با شیره‏ معده مخلوط می‌شوند، ویتامین «ث» موجود در مواد غذایی می‌تواند مولکول‌های رادیکال آزاد را از بین ببرد. مولکول‌های رادیکال آزاد‌‌ همان موادی هستند که موجب بروز سرطان می‌شوند.

همچنین کمبود املاح و ویتامین‌ها به ویژه ویتامین «ث» باعث از بین رفتن آب میان بافتی پوست و خشک شدن این بافت حیاتی می‌شود. به گفته متخصصان پوست، ویتامین «ث» یکی از مواد حیاتی برای ساخت پروتئین‌های پوست است و کمبود این ویتامین در بدن باعث از هم گسیختگی سلول‌های پوست شده و مشکلاتی از قبیل ترک، زخم، شل شدن و چین و چروک پوست را ایجاد می‌کند.

از دیگر خواص مفید ویتامین ث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ویتامین «ث» به افزایش استحکام لثه‏‌ها و دندان‏‌ها کمک می‌‏کند و موجب افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها می‌شود.

– این ویتامین همچنین باعث ساخت کلاژن شده و در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته‏های خونی در رگ مؤثر است.

– ویتامین «ث» اگرچه در پیشگیری از سرماخوردگی نقشی ندارد اما طول دوره بیماری را کوتاه کرده و عوارض این بیماری را کاهش می‌دهد.

– مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می‌‏شود و برای افرادی که دچار کم‏خونی هستند توصیه می‌‏شود.

– ویتامین «ث» همچنین به فعالیت مناسب هورمونی در بدن کمک می‌کند.

نظر دهید

پاسخ دهید