تقویت پوست با ویتامین A در خانه

تقویت پوست با ویتامین A در خانه

بسیاری از مشکلات پوستی در اثر کمبود ویتامین A در بدن تشکیل می شود؛ ویتامینی که برای خنثی کردن عناصر مضر پوست نقش آنتی اکسیدانی دارد و از تشکیل چین و چروک پوست شما جلوگیری می کند.

ویتامین A علاوه بر آنکه جلوی خشکی پوست را می گیرد، پیشرفت چین و چروک را به تأخیر انداخته و پوست ما را جوان نگه می دارد.

به گفته متخصصان پوست و زیبایی، دوسوم ویتامین A مصرفی ما از بتاکاروتن تأمین می شود که تولیدکننده رنگ زرد و نارنجی در میوه ها و سبزی هاست و بدن ما بتاکاروتن را به ویتامین A که برای سلامت پوست الزامی است تبدیل کرده و به مصرف می رساند. سیب زمینی، هویج و زردآلو منبع غنی بتاکاروتن است.

شما می توانید با افزودن بتاکاروتن به سبد غذایی تان شادابی و لطافت را برای پوست بدنتان به ارمغان آورید؛ برای این منظور بهتر است توصیه های زیر را بخوانید.

۱ به شام خود میوه بیفزایید. کمپوت هلو و زردآلو یا هلو و زردآلو تازه را در دسترس نگه دارید تا به سالاد میوه شبانه خود بیفزایید.

۲ برگ تازه اسفناج را به سبزیجات سالاد خود بیفزایید. اسفناج نسبت به سایر سبزیجات گروه خود بتاکاروتن بیشتری دارد.

۳ روزانه یک ماده لبنی با طعم میوه مصرف کنید، مثل ماست و میوه تازه. زردآلو، هلو و انبه را به آن بیفزایید تا میزان کاروتن غذای شما افزایش چشمگیری داشته باشد.

۴ برش های کوچکی از هندوانه را همراه با نعناع به نوشیدنی خود بیفزایید، تأثیر بسیار مطلوبی بر پوست شما خواهد گذاشت.منابع غنی از ویتامین A عبارتند از: جگر، شیر، زرده تخم مرغ، پنیر چدار، ماهی، سیب زمینی شیرین، هویج، کدو حلوایی، طالبی، زردآلو، هلو، کلم بروکلی، گریپ فروت، اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره و برگی شکل.

۵ همیشه برگ کلم تازه داشته باشید و به عنوان پیش غذا آن را میل کنید.

۶ هویج رنده شده به سس ماکارونی یا لازانیای خود بیفزایید. در مزه غذا تأثیر چندانی ندارد، اما کاروتن آن پوست شما را تغذیه می کند.

۷ میوه های گرمسیری را انتخاب کنید. اگر از میوه های عادی خسته شده اید به میوه های مناطق حاره مانند انبه روی آورید.

۸ گل کلم یا اسفناج تازه را به ماکارونی با سالاد گوجه فرنگی بیفزایید. موجب شادابی پوست شما خواهد شد.

۹ انبه را در سس تند جانشین گوجه فرنگی کنید که نه تنها گیرنده های چشایی شما به وجد درمی آیند بلکه میزان زیادی کاروتن نیز به سبد غذایی شما افزوده شده است.

۱۰ آب میوه های غنی از کاروتن را بنوشید، مثل آب طالبی و آب هویج.

یادتان باشد ویتامین A محلول در چربی بوده و به راحتی در بافت بدن ما ذخیره می شود، در حالی که قابلیت ذخیره شدن در هیچ گیاهی را ندارد و مصرف آن بیش از میزان مجاز روزانه تأثیر سمی دارد، بنابراین عاقلانه نیست که قرص ویتامین A را به غذای خود بیفزایید.

نظر دهید

پاسخ دهید