براي از بين بردن ترك هاي ايجاد شده پس از زايمان چه بايد بكنم ؟

 

شكمم پر از تركهاي قرمز رنگ است و سوزش دارد. دارويي هست كه از بين برنده آن باشد، ضمناً چند ترك سفيد هم دارد.

خطوط كشش پوستي يا استريا نوعي اسكار پوستي با رنگ سفيد نقره اي است. خطوط معمولاً به دليل كشيدگي درم ايجاد مي شود و به مرور زمان كمتر مي شوند ولي بطور كامل ناپديد نمي شوند.

رشد سريع پوست (به عنوان مثال در حاملگي) يا افزايش وزن و مصرف كرمهاي استروئيد ازعلل به وجود آمدن آن است. اين مشكل غالباً مرتبط با حاملگي و چاقي و افزايش رشد سريع ماهيچه ها در بدنسازي ديده مي شود.

اين خطوط ابتدا به رنگ قرمز يا ارغواني هستند اما به مرور زمان كمرنگ تر مي شوند. تواحي درگير در لمس به نظر خالي و نرمتر مي رسد.

پوست انسان داراي 3 لايه متفاوت است :
– اپيدرم (خارجي ترين لايه)
– درم (لايه مياني)
– استراتوم زير جلدي (داخلي ترين لايه)

خطوط كششي پوستي غالباً در درم اتفاق مي افتد كه لايه مياني پوست بوده و مسئول حفظ شكل پوست است. اين خطوط در هر جايي از بدن قابل رويت است ولي معمولاً در مكانهايي كه چربي زيادي ذخيره مي شوند، تمايل بيشتري به شكل گيري دارد.

اين مكانها معمولاً شامل شكم، سينه و بخش فوقاني بازو، زير بازوها، رانها، لگن، و باسن هستند. اين خطوط بر فعاليت بدني اثري ندارد و مشكلي براي سلامتي به شمار نمي آيد.

هورمونهاي گلوكوكورتيكوئيد باعث گسترش خطوط كششي پوستي مي شود و اينكار را با اثر بر اپيدرم و جلوگيري از فعاليت فيبروبلاستها در ايجاد كلاژن و فيبرهاي الاستين كه براي حفظ توام پوست در رشد سريع آن لازم است، انجام مي دهد. اين كاهش مواد حفظ كننده، وقتي پوست كشيده مي شود باعث گسستگي اپيدرم و درم مي شود.

بين 90-75% خانمها درجاتي از خطوط كششش پوستي را دارند. سطوح بالاي هورموني طي بارداري غالباً باعث ايجاد خطوط كششي پوستي طي ماههاي 6 و 7 حاملگي مي شود.

در مطالعه راندوم كنترل شده بررسي شده كه روغن يا كرم مي تواند باعث جلوگيري از خطوط كششي پوستي شود. مصرف روزانه عصاره Gotu kola، ويتامين E و كلاژن هيدرولاز مي تواند بطور مشخصي تمايل به ايجاد استريا در بارداري را كم كند.
درمانهاي متعددي براي بهودي استريا وجود دارد از جمله ليزر، درم ابريژن و رتينوئيدها، استفاده روزانه براي 1ماه باعث كاهش عمق و طول و سطوح ناصاف استريا مي شود.

راديوفركوئنسي در تركيب با ليزر 585nm PDL باعث بهبود خوب و بسيار خوب استریا در 2/89% از 37 بيمار تحت مطالعه داشته كه در ژورنال Dermatologic surgery چاپ شده است. بعلاوه ليزر (PDL) Pulsed Dye باعث افزايش رنگ در افراد با پوست تيره شده كه در طي جلسات متعدد درمان ايجاد مي شود.

در صورتيكه استرياها بصورت مكرر رخ داده باشد و در محدوده زير ناف باشد، مي توان از عمل جراحي برداشتن استريا استفاده كرد.

از روشهاي جديد مي توان به ليزر Fractional Resurfacing اشاره كرد اين روش باعث ايجاد زخمهاي ميكروسكوپيك شده و بدن با ايجاد كلاژن و اپي تليوم جديد آن را درمان مي كند، كه در مطالعه اي در سال 2007اثر آن در بهبود استريا 75% بوده است.

نقل از هفته نامه سلامت

نظر دهید

پاسخ دهید