با چای سبز پف زیر چشم را درمان کنید

با چای سبز پف زیر چشم را درمان کنید

آیا تا به حال شده وقتی از خواب بیدار می شوید بیشتر از زمانی كه به بستر می روید احساس خستگی كنید؟ و درست زمانی كه در آیینه نگاه می كنید، تورمی زیر چشمان خود ملاحظه می كنید. چشمان پف  كرده ، كیسه باریكی زیر چشم، حلقه سیاه اطراف چشم و.. . همگی از مشكلاتی است كه زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان و مردان اغلب در دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی اغلب با این مشكل مواجه می شوند و با گذشت زمان این وضع بدتر می شود… سلامت نیوز در ادامه آورده است: چرا چشمان متورم می شود و یا علت تشكیل كیسه زیر چشمان چیست؟ این مشكل اصولا به تدریج بروز می كند و همان طور كه گفته شد از پف كردگی ساده به كیسه های بزرگ زیر چشم تبدیل می شود.

یكی از دلایل این امر از نظر متخصصان فرآیند طبیعی افزایش سن است . مقدار مشخصی از چربی به طور طبیعی زیر چشم وجود دارد كه توسط بافت هم بند نگه داشته شده است. به مرور با افزایش سن، این بافت هم بند سست تر شده و باعث می شود كه چربی به سمت بیرون تمایل یابد و در نتیجه پف كردگی خفیفی زیر چشم ظاهر شود. به مرور زمان این پف بزرگتر شده ، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و تمام این اتفاقات منجر به تشكیل كیسه ای قابل توجه زیر چشمان می شود. سرعت وقوع این فرآیند بستگی زیادی به خصلت ژنتیكی دارد و اینكه چه زمان این فرآیند شروع شده است. یعنی ویژگی ارث در این زمینه نقش ایفا می كند. تنها عامل ارث در این زمینه مهم نیست بلكه فاكتور سبك زندگی نیز در این بین حائز اهمیت است.

آیا خود را از خوابیدن محروم می كنید؟آیا غذاهای پر نمك زیاد مصرف می كنید و بعد به دنبال آن مقدار فراوانی آب می نوشید؟ آیا به اندازه كافی ورزش نمی كنید؟تمام این فاكتورها سبب می شود كه پف كردگی چشم زودتر از وقت انتظار ظاهر شود. بعضی مواقع بیماری مزمن سینوسی و یا آلرژی دماغی باعث بروز این مشكل می شود.

آماس و سپس خالی شدن تورم به صورت ممتد سبب شل شدن پوست می شود و نهایتا تشكیل كیسه می دهد. بنابراین اگر اغلب بینی شما گرفته، استخوان گونه و زیر ابرو درد دارد، چشمان خارش دارد و آبكی است و به نظر می رسد كه پف كرده است بهتر است به یك متخصص آلرژی مراجعه كنید. شاید مداوای بیماری های سینوسی و آلرژیك خود به خود باعث رفع پف كردگی زیر چشم شود. تدبیر دیگری كه در این زمینه ارائه می شود این است كه در هنگام خواب بالشی بزرگ زیر سر قرار دهید تا سر بالاتر از بقیه بدن قرار گیرد و به گونه ای زه كی از بخش صورت انجام شود. با این روش تورم زیر چشم كاهش می یابد.

● درمان های ممكن

در فرهنگ عامه درمانهای مختلفی برای مقابله با این مشكل پیشنهاد شده است، مثلا قرار دادن كیسه چای یخ كرده در محل پف، یك قطعه خیار، یا قرار دادن پشت قاشق یخ زده در محل. تمام این روش ها به طورموقت كارساز است زیرا سرما به طور موثری در این زمینه عمل می كند.

یكی از متخصصان پوست معتقد است كه كیسه چای سبز در این مورد موثر تر عمل می كند زیرا حاوی مواد شیمیایی ضد التهابی به نام EGCG است كه مانع از افزایش مایع زیر چشم می شود.

نوعی درمان موقت دیگر كه تاثیر طولانی تری دارد تزریق مواد چگال افزا است كه با عناوینی مثل Restylane ، Judvederm وجود دارد و درست زیر چشم تزریق می شود.

بوتاكس نیز در این زمینه موثر شناخته شده است. تاثیر این مواد تزریقی ۸ تا ۹ ماه است. اما ماندگارترین روش برای از بین بردن پف چشم، عمل جراحی است كه طی آن میله الكترونیكی باریكی در محل پف وارد كرده و باعث ذوب شدن چربی این محل می شود. این عمل با بیهوشی موضعی صورت می گیرد و دو هفته زمان لازم است تا محل جراحی التیام یابد. ضمنا این عمل هزینه چشمگیری در بر دارد.

نظر دهید

پاسخ دهید