با خوردن هندوانه زيبا شويد!

با خوردن هندوانه زيبا شويد!

خوردن هندوانه در این روزهای گرم حسابی می‌چسبد اما بد نيست بدانید این میوه خوشمزه به پوست شما نیز كمك زيادي كرده و آن را شفاف و صاف مي‌كند. در این فصل گرم هیچ چیز بیشتر از یك ماسك تازه‌كننده نمی‌تواند وضعيت پوست شما را خوب كند. یك ماسك ساده و ارزان با یك میوه خوشمزه كه این روزها در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود؛ به‌خصوص وقتی كه بعد از یك روز گرم به خانه می‌رسید و احساس می‌كنید از پوست‌تان آتش بلند می‌شود این ماسك می‌تواند حسابی پوست شما را خنك كند و در نتیجه التهاب آن را بگیرد، البته می‌توان با افزودن مواد مختلف به آن یك ماسك مغذی‌تر و اثربخش‌تری ساخت. در اینجا ما به شما یاد می‌دهیم چه هندوانه‌اي را بخورید و چگونه آن را به‌طور موضعی روی پوست خود بگذارید تا در نهایت زیباتر شويد.
بعد از اصلاح جوش نزنید

اگر بعد از اصلاح پوست خنك شود هم التهاب زودتر می‌خوابد هم احتمال جوش زدن كمتر می‌شود. كافی است يك چهارم فنجان هندوانه (قسمت سفيده داخلي پوست) را با يك تكه خيار و يك تكه سيب‌زميني خام (با پوست) و يك قاشق غذاخوري جوانه ماش و يك قاشق غذاخوري ماست شيرين و تازه را با هم در مخلوط‌كن بريزيد و به مدت 20 دقيقه اين مخلوط را روي پوست بگذاريد و بعد با آب خنك آبكشي كنيد. افرادي كه پوست خشك دارند، مي‌توانند به جاي ماست از يك قاشق خامه استفاده كنند و بعد از شستن ماسك حتما روغن بادام شيرين (براي مرطوب كردن پوست) به‌صورت بمالند. همچنین دقت كنيد كه اين ماسك را بلافاصله بعد از درست كردن به‌صورت بماليد. براي صرفه‌جويي بهتر است از قسمت سفيد هندوانه استفاده كنيد. استفاده از قسمت قرمز هندوانه هم مانعي ندارد. البته این ماسك براي پوست‌هاي جوشدار بسیار مناسب است.
درمان آفتاب سوختگي

آب هندوانه می‌تواند از پوست شما در مقابل آفتاب‌سوختگی محافظت كند.كافی است چند تكه خیار را با یك چهارم فنجان هندوانه مخلوط كنید، البته بهتر است این ماسك با مخلوط كردن مقدار مساوی خیار و هندوانه تهیه ‌شود. باید هر كدام را پوست بكنید سپس آنها را له كرده و به مقدار مساوی با هم مخلوط كنید و حدود 20 دقیقه روی پوست بگذارید. این ماسك آفتاب سوختگی‌های پوست‌تان را التیام مي‌بخشد و رنگ چهره‌تان را روشن‌تر می‌كند.
منافذ پوستی را محو می‌كند

ویتامین آ به چند دلیل یكی از مهم‌ترین ویتامین‌هاست، از یك طرف در سلامت استخوان‌ها و بینایی تاثیر دارد و از سوي ديگر اثرات فوق‌العاده‌اي در بهبود مشكلات پوستی و شفافیت آن دارد. هندوانه كه منبع ویتامین‌آ است، می‌تواند چربی‌های زیر پوست را كمتر كند و اندازه منافذ پوستی را نیز كاهش دهد.
دیگر به‌دنبال خرید تونر نباشید

هندوانه به‌طور طبیعی كمی پوست را سفت می‌كند و در نتیجه ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. ‌برای پوست‌های خشك می‌توانید آب هندوانه را با عسل مخلوط كنید، البته استفاده تنها از آن نیز مفید است كافی است سر گوش‌پاكنی را در آب هندوانه بزنید و بعد به تمام صورت و گردن شسته‌شده خود بمالید. آب هندوانه باقیمانده مواد شوینده را از روی پوست پاك و به فرایند پوسته‌ریزی نیز كمك می‌كند تا پوست هم تازه شود و هم سفت. البته پالپ‌های هندوانه را نیز می‌توانید به‌عنوان ماسك صورت استفاده كنید.
دیگر پیر نمی‌شوید

آنتی‌اسیدان‌هایی چون ویتامین ث و آ و لیكوپن در هندوانه وجود دارند كه می‌توانند همچون یك سلاح قدرتمند با تمام نشانه‌های پیری مبارزه كنند. میوه‌های محدودی همچون هندوانه حاوی لیكوپن هستند. لیكوپن یك رنگدانه شیمیایی است كه باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه می‌شود و اثرات ضد‌اكسیدانی قوی‌اي دارد. این آنتی‌اكسیدان به تمامی نقاط بدن مي‌رود و رادیكال‌های آزاد را خنثی می‌كند و تاثیرات ناشی از آنها را كاهش می‌دهد. رادیكال‌های آزاد مولكول‌هایی هستند كه باعث تخریب بسیاری از بافت‌های بدن می‌شوند و بر اثر قرار گرفتن در آفتاب و سیگار كشیدن افزایش پیدا می‌كنند. خطوط ظریف روی پوست، چروك‌ها، لك‌های پیری و… همه نتیجه افزایش رادیكال‌های آزاد هستند.

 

 

مجله سیب سبز

نظر دهید

پاسخ دهید