استفاده از ضد آفتاب در همه سنین ضروریست

استفاده از ضد آفتاب در همه سنین ضروریستدانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از کرم های ضد آفتاب در تمام سنین به جز کودکان زیر ۶ ماه توصیه شده است.
دکتر احمد رضا طاهری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خراسان، در خصوص استفاده از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست اظهار داشت: پوست خارجی ترین قسمت بدن بوده که نور آفتاب با وجود مزایای مناسبی که دارد باعث آفتاب سوختگی، تیرگی، پیری زودرس پوست، ایجاد سرطان های پوستی و لک ها و خال ها روی پوست می شود.
این متخصص بیماری های پوست در خصوص مراحل مراقبت از پوست به سه مرحله اشاره کرد و افزود: تغییر در روش زندگی، استفاده از پوشش فیزیکی، استفاده از ضدآفتاب به روش فیزیکی و شیمیایی از جمله روش های مراقبت از پوست محسوب می شود.
دکتر طاهری استفاده از کرم های ضد آفتاب را بسیار مفید برشمرد و گفت: بهترین کرم ضد آفتاب باید spf آن ۳۰ باشد زیرا حدود ۹۷ درصد اشعه خورشید در مقابل پوست را می گیرد و تمام افراد می توانند از آنها استفاده کنند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه کرم های ضدآفتاب باید در تمام زمان ها مورد استفاده قرار گیرد، افزود: میزان استفاده از کرم های ضد آفتاب باید به اندازه مناسب باشد تا اثر خود را به اندازه کافی داشته باشد و همچنین میزان مصرف آن باید به اندازه یک بند انگشت در روز باشد و روزی دو بار استفاده شود، همچنین استفاده از کرم های ضد آفتاب دور چشم و لب مفید است.
وی تاکید کرد: استفاده از spfهای بالا به جای spf پایین به این منظور که قدرت آن در برابر آفتاب زیاد باشد تا کمتر از این کرم استفاده شود صحیح نیست و تاثیر خود را به خوبی ایفا نمی کند.
این متخصص بیماری های پوستی در خصوص انواع کرم های ضدآفتاب افزود: کرم های ضدآفتاب دارای انواع مختلفی از جمله آن چرب، مرطوب کننده، روشن کننده و غیره هستند و افرادی که دارای پوست چرب و جوش دار هستند می توانند از کرم های ضدچرب استفاده کنند.
دکتر طاهری درباره عوارض احتمالی کرم های ضدآفتاب گفت: استفاده از این کرم ها ممکن است برای برخی حساسیت هایی از جمله قرمزی، خارش و غیره داشته باشد که افراد می توانند در صورت مشاهده هر نوع علایمی با مراجعه به پزشک خود با تعویض کرم از عوارض آن جلوگیری کنند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: لکه های پوستی و از جمله آن کک و مک مخصوص پوست های روشن است و بیشتر ارثی است. کک و مک از اوایل کودکی شروع به ایجاد شدن می کند و افرادی که دارای کک و مک هستند می توانند با استفاده از کرم های ضدآفتاب و قرار نگرفتن در معرض آفتاب از بیشتر شدن آن جلوگیری کنند.
دکتر طاهری درباره خالهای پوستی تصریح کرد: این خال ها از دوره نوجوانی یا جوانی ایجاد می شود و از بین نمی رود و با جراحی و غیرعمل جراحی برداشته می شود. همچنین می توان با استفاده از کرم های ضدآفتاب و قرار نگرفتن در آفتاب از ایجاد آنها جلوگیری کرد.
وی با اشاره به آکنه یا جوش صورت اظهار داشت: آکنه از ریشه مو ایجاد می شود و در جوانی شروع شده و سال ها ادامه دارد. در بعضی از خانواده ها شدیدتر است و محل آن روی پوست، سینه و پشت است که باید درمان شود و بر اساس شدت بروز آنها از داروهای متفاوت بر اساس تجویز پزشک استفاده می شود.

نظر دهید

پاسخ دهید